Idealizacja-dewaluacja

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Idealizacja-dewaluacja

przez blah! 25 maja 2014, 00:23
Byla i mmue w cuj ktoa zrobila bo zidealizowala blah. Manipuluka i tyle
blah!

Idealizacja-dewaluacja

przez barbieturan 25 maja 2014, 11:30
blah! napisał(a):Byla i mmue w cuj ktoa zrobila bo zidealizowala blah. Manipuluka i tyle

? :D
Jestem pod nieustannym gradem niepokojów. Czego chcę teraz, tego już nie chcę za chwilę. Gdy wszedłem już po schodach na górę, nie wiem jeszcze, w jakim będę nastroju, gdy wejdę do mieszkania. Muszę nagromadzić w sobie niepewności, zanim staną się one jakąś małą pewnością.

Idealizacja-dewaluacja

przez blah! 25 maja 2014, 12:12
To wina dotykowego keranu 8)
blah!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Idealizacja-dewaluacja

przez Chris0706 25 maja 2014, 23:08
No a jak to jest (pytanie do tych, którzy mają to za sobą), kiedy już widać, że ta wyidealizowana osoba wcale nie jest idealna? Co się wtedy czuje? Smutek, że to kolejny szary obywatel, czy raczej radość i ulgę, że to taki sam zwyczajny człowiek jak ja, a nie Jezus vol.2? Nie podnosi się wtedy ta zaniżona samoocena?

Idealizacja-dewaluacja

przez turcotte 25 maja 2014, 23:17
Raczej czuje się szczęście :D
Nie ma idealnych! Idealność drażni. Wkurza widok ludzi, zwłaszcza takich, którzy sami siebie uważają za chodzące ideały.
Więc jak już się zauważy, że te osoby mają wady, to czuje się ulgę i szczęście, bo widać że są tacy sami jak my. Nie lepsi, nie gorsi, po prostu tacy sami, z zaletami i wadami.

Idealizacja-dewaluacja

przez Widzę cię 27 maja 2014, 11:05
Chris0706 napisał(a):No a jak to jest (pytanie do tych, którzy mają to za sobą), kiedy już widać, że ta wyidealizowana osoba wcale nie jest idealna? Co się wtedy czuje? Smutek, że to kolejny szary obywatel, czy raczej radość i ulgę, że to taki sam zwyczajny człowiek jak ja, a nie Jezus vol.2? Nie podnosi się wtedy ta zaniżona samoocena?
u mnie to zawsze był mały koniec świata, wielkie rozczarowanie i poczucie osamotnienia (wszyscy są /cenzura/, kiedy spotkam normalnego człowieka?)
błędy poznawcze skutkują dysonansem poznawczym
Widzę cię

Idealizacja-dewaluacja

przez monk.2000 27 maja 2014, 11:15
Widzę cię, mam podobne. Jedna z moich podstawowych potrzeb to jakiś wzór człowieka, który może nie jest idealny, ale jest wysoko rozwinięty pod każdym względem i może służyć za przykład. Chodzi również o pokazanie, że jest to możliwe. Gdy się wychodzi na ulice to się widzi różnych ludzi, ale to są głównie osoby, o których niewiele możemy się dowiedzieć. Dlatego mi się kojarzą z szarą masą, jeden idzie tam, drugi tu. Jak w mrowisku. Dopiero w jakiś określonych sytuacjach możemy poznać ich bliżej. Jednak nawet wtedy te sytuacje są z góry ustalone. Pani w sklepie może być albo miła, albo niemiła. To wszystko. To gdzie ten wzór do naśladowania? Chyba tylko jakiś pisarz, guru, osoba mediów. Ale ich znowu trudno poznać osobiście.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

Idealizacja-dewaluacja

przez Vitalia 09 cze 2014, 18:58
Artemizja napisał(a):Pewnie niektórym znana jest sytuacja, gdy pewna osoba urasta w oczach niemal do rangi najwspanialszej, najmądrzejszej, najpiękniejszej istoty na Ziemi. Idealizowani są bardzo często terapeuci. Dlaczego tak jest? Jakie są przyczyny nadawania innym ludziom, takim jak My, niemal boskich atrybutów? Co się dzieje, kiedy obraz pozornej idealności zaczyna się walić i okazuje się, że obiekt podziwu jest taki sam jak wszyscy ludzie?

Możliwe, że nowo poznane osoby chcą zrobić na nas na początku dobre wrażenie i troszkę ukrywają swoje wady. Z terapeutami to chyba jest tak, że myślimy , że oni mają dużą wiedzę i ją umieją wykorzystać w swoim życiu i ich życie dzięki temu jest idealne, a to nie do końca tak jest.

Artemizja napisał(a):Z drugiej strony, dlaczego potrafimy dostrzegać sukcesy innych, a dewaluować własne? Potrafimy wskazać zalety u innych- u siebie tylko wady? Dlaczego niejednokrotnie sprowadzamy siebie do poziomu podłogi mimo, że inni uparcie Nam powtarzają, że jesteśmy wartościowi?

Bo ukształtowaliśmy sobie niewłaściwą samoocenę, zwykle za niską i mamy na oczach filtr poznawczy, czyli przyciagają naszą uwagę wszystkie te sytuacje,które pasują do naszej samooceny, a ignorowane są te, które nie pasują, a nawet jesli zauważymy, że coś nam się udało to mozemy uznać, że mieliśmy szczęscie.

monk.2000 napisał(a): Jedna z moich podstawowych potrzeb to jakiś wzór człowieka, który może nie jest idealny, ale jest wysoko rozwinięty pod każdym względem i może służyć za przykład. Chodzi również o pokazanie, że jest to możliwe. .

też coś takiego mam

Idealizacja-dewaluacja

przez Artemizja 06 lip 2014, 11:59
Możliwe, że nowo poznane osoby chcą zrobić na nas na początku dobre wrażenie i troszkę ukrywają swoje wady.
W jakiejś części faktycznie tak jest. Niemniej jednak, po pewnym czasie wychodzi szydło z worka, a bardzo często jest tak, że dla Nas ta osoba nadal jest bez skazy. Mimo, że gdzieś tam na dnie mamy odczucie, że coś jest bardzo nie w porządku, to jednak uparcie jest to spychane na dalszy plan pomijane.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Idealizacja-dewaluacja

przez Qrf 06 lip 2014, 20:55
o tak, właśnie tak; nie wiem jak wy, u mnie się raczej nie zmienia, niektóre osoby idealizuję na każdym kroku, inne mogą dla mnie nie istnieć; każdego muszę lubić albo nie lubić, nic nie jest mi obojętne, wiem, że to chore
Qrf

Idealizacja-dewaluacja

przez Artemizja 09 lip 2014, 21:41
Qrf, a chcesz to zmienić? Każdy człowiek ma wady i zalety, dobre i złe strony. Filtry, jakie nakładamy przejaskrawiając którąś skrajność nie przynoszą tak naprawdę niczego konstruktywnego.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Idealizacja-dewaluacja

przez Arhol 10 lip 2014, 11:46
1 śmierć to tragedia,milion to statystyka jak podobno rzekł Dżozef Stalin... W kwestii ludzi no właśnie - 1 człowiek,cechy jego,wspomnienia z nim związane potrafią być warte więcej niźli ten przysłowiowy milion żywotów. A kto wie,może i tam było ileś set tys ludzi bardziej wartościowych?
Who knows.
Ideałów nie ma,nie było i nie będzie, syćkich których poznałem prędzej czy później pokazywali słabość,człowieczeństwo, nie ma "ideału" czy nie spotkałem na swojej drodze,bezemocjonalnego chłodnego i kalkulującego monolitu obleczobego skórą a to właśnie takowy schemat mam zapisany jako "ideał" w głowie. Jak mniemam za dużo idealizmu podkręconego światem przedstawionym czy "funtazją"
Sam oczywiście też emocjonalnie jestem czasami słabszy, nijak zwalczyć się tego nie da . Człowieczeństwa sie nie pokona ani nie wyprze,ewentualnie można osiągnąć nieco więcej dzięki różnym emocjom,ale syćko kiedyś mija.
Anyway - co do tematu, syćko zależne od emocji,co kto może być ideałem,i przeciwnie...coś może być nic nie warte. No i pojęcie "ideału" rzeczą bardzo obiektywną jest...
Ok,za dużo rozkmin D: i chyba o niczym
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Idealizacja-dewaluacja

przez Artemizja 22 gru 2015, 10:13
Ten mechanizm objawił się u mnie w pełnej klasie w momencie zmiany pracy. Nie odnośnie osób, ale miejsca pracy. Bardzo mocno wyidealizowałam nowe miejsce pracy, a gdy emocje opadły, dopiero zaczęło do mnie docierać, że wcale nie jest tak kolorowo. W chwili obecnej pozostała spora niechęć do tego miejsca i wyczekiwanie na zmianę, która nastąpi wraz z początkeim roku.
O ile mój entuzjazm był bardzo motywujący na samym początku, o tyle niestety, ale w momencie, gdy kurtyna idealizacji opadła, pojawiło się niebezpieczne zniechęcenie i wkurzenie. A można było tego uniknąć podchodząc na spokojnie do nowego miejsca...

Administrator

Idealizacja-dewaluacja

przez Agnieszka_Kk 02 sty 2016, 18:59
Ja ostatnio też wykorzystuję ten mechanizm obronny, dewaluację. Dzieje się to poza moją wolą. To dla mnie męczące. Dzisiaj miałam taką sytuację, że wyszłam na spacer i wstąpiłam na obiad. Jadłam powoli, odczuwałam przyjemność z tego jedzenia. Spędziłam na obiedzie godzinę. Dla mnie to coś ważnego, żeby się nie spieszyć. W pewnym momencie mężczyzna za ladą zaczął kasłać i chyba kichać, a ja w pierwszym odruchu pomyślałam, że to taka zagrywka, żebym szybciej wyszła. Ale wytłumaczyłam to sobie. A później poczułam jakąś przyprawę, która wierciła w nosie i najpierw zastanawiałam się co to, a potem, że to może tak celowo, żebym wyszła :?
Jest we mnie takie małe dziecko, które potrzebuje jak tlenu czułości, troski i zainteresowania...

https://zrzutka.pl/7j7zcc - Proszę o wsparcie finansowe

Sortuj wg