Chce nauczyc sie emocji

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Chce nauczyc sie emocji

przez frytka 26 lip 2013, 11:59
Chce nauczyc sie czuc cos wiecej, niz tylko podstawowe, ogolne emocje. Zasob tych, ktorymi operuje jest tak skromny, ze trudno mi nawet porozumiec sie z ludzmi. Z powodu roznych doswiadczen zyciowych wiele z nich jakby ze mnie wyparowalo, nie ma ich we mnie. A przeciez zycie nie jest tylko czarno biale, mam wiele powodow do radosci. Jak sobie pomoc? jak nauczyc sie czuc cos bogatszego nawet z repertuaru zlosci?
Anioły są wśród Nas

Chce nauczyc sie emocji

przez Ramanujan 26 lip 2013, 12:01
Przez jakiś czas zapisywałem emocje z wydarzeń w ciągu dnia i z terapeutą to sprawdzaliśmy. Sporo nowych emocji się nauczyłem. ;)
Ramanujan

Chce nauczyc sie emocji

przez carlosbueno 26 lip 2013, 12:15
Sam jestem wypruty z emocji i nie wiem jak się ich nauczyć, może taki po prostu już jestem. Tylko jakieś skrajne sytuacje wywołują u mnie emocje i to zwykle negatywne, a leki psychotropowe jeszcze bardziej ta emocjonalność tłumią.
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Chce nauczyc sie emocji

przez diatas 26 lip 2013, 18:45
frytka co masz na myśli mówiąc podstawowe emocje oraz coś bogatszego z repertuaru złości?
Jest tylko jedna rzecz której chcę - dobrze się czuć.

Chce nauczyc sie emocji

przez frytka 26 lip 2013, 22:04
Mam nawyk odczuwania poczucia winy nawet w absurdalnych sytuacjach. Przyklad: zerkam na czas, o 13:01. Zrywam sie wiec na rowne nogi i pedze na sesje. Pukam do biura, uchylam drzwi i informuje, ze jestem. Psycholog na to: ciesze sie, ale mam jeszcze 5 minut dla siebie. Zerkam na zegar nad glowa psychologa i: a fakt, przepraszam, ze sie narzucam po czym skruszona wychodze i boje sie wrocic, bo nie chce czuc sie natretna. Potem okazuje sie, ze tylko ja odczulam swoja natretnosc.

To taki banalny przyklad. Od groma emocji, ktore moglam odczuc w zwiazku z powyzsza sytuacj nie pojawia sie we mnie. Wszystkie one wskoczyly do jednego wora: zlosc na siebie.
Anioły są wśród Nas

Chce nauczyc sie emocji

przez Candy14 26 lip 2013, 23:56
frytka, potrzebujesz przewodnika -> psychoterapia
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Chce nauczyc sie emocji

przez frytka 27 lip 2013, 14:05
zapewne tak. uczenie się emocji na własną rękę to nie jest dobry pomysł.
a tak przy okazji: postawcie się, jeśli możecie, w tej banalnej sytuacji, którą opisałam: jaki uczucia się w Was pojawiają?
Anioły są wśród Nas

Chce nauczyc sie emocji

przez carlosbueno 27 lip 2013, 14:58
a tak przy okazji: postawcie się, jeśli możecie, w tej banalnej sytuacji, którą opisałam: jaki uczucia się w Was pojawiają?
też bym się nie dobrze czuł, że taki namolny jestem i nie przestrzegam reguł, ale zwykle czekam do wyznaczonej godziny bo nie chcę być natrętny, w poczekalni u lekarzy czy gdziekolwiek często przepuszczam ludzi, wydaje mi się że im się bardziej należy ta wizyta niż mi. Kiedyś jak chodziłem na terapie to zapomniałem zapłacić za wizytę i psycholog mnie upomniała gdy wychodziłem z gabinetu , pamiętam że bardzo to przeżywałem przez wiele dni, że mogła pomyśleć że chcę ją oszukać, ogólnie do dziś mnie to męczy czasem i mnóstwo innych podobnych rzeczy też, nie znoszę żadnych wpadek choć czasem to chyba tylko ja je odczuwam.
Największy Forumowy Maruda

Chce nauczyc sie emocji

przez diatas 27 lip 2013, 15:57
postawcie się, jeśli możecie, w tej banalnej sytuacji, którą opisałam: jaki uczucia się w Was pojawiają?
Prawdopodobnie uśmiech na twarzy z odpowiedzeniem :"tak oczywiście", a już napewno bym nie przepraszał bo niby za co? Po czym wróciłbym za 5 minut i się spytał czy można. Ale to tak na sucho, na żywo zapewne wyglądałoby to inaczej tym bardziej że nie byłem u żadnego takiego doktorka.
Jest tylko jedna rzecz której chcę - dobrze się czuć.

Chce nauczyc sie emocji

przez Bree 28 lip 2013, 01:06
frytka napisał(a): postawcie się, jeśli możecie, w tej banalnej sytuacji, którą opisałam: jaki uczucia się w Was pojawiają?

Myślę że terapia mi pomaga:) Jeszcze nie dawno, w takiej sytuacji jaką opisałaś, chciałabym się zapaść pod ziemię i czułabym się strasznie, poza tym przez kolejne tygodnie, albo miesiące przypominałabym sobie twarz terapeuty gdy powiedział o tych 5 minutach.... a teraz... co raz częściej w takiej sytuacji czuję się neutralnie. Myślę sobie: ooo pomyliłam się no to trudno, poczekam :)

Chce nauczyc sie emocji

przez lukk79 28 lip 2013, 01:23
frytka napisał(a):Mam nawyk odczuwania poczucia winy nawet w absurdalnych sytuacjach. Przyklad: zerkam na czas, o 13:01. Zrywam sie wiec na rowne nogi i pedze na sesje. Pukam do biura, uchylam drzwi i informuje, ze jestem. Psycholog na to: ciesze sie, ale mam jeszcze 5 minut dla siebie. Zerkam na zegar nad glowa psychologa i: a fakt, przepraszam, ze sie narzucam po czym skruszona wychodze i boje sie wrocic, bo nie chce czuc sie natretna. Potem okazuje sie, ze tylko ja odczulam swoja natretnosc.

To taki banalny przyklad. Od groma emocji, ktore moglam odczuc w zwiazku z powyzsza sytuacj nie pojawia sie we mnie. Wszystkie one wskoczyly do jednego wora: zlosc na siebie.

może powinnaś nastawić sobie zegarek? ;) rozumiem, że wg Twojego miałaś już minutę spóźnienia?
Wygląda to wg mnie, że złość na siebie dominuje nad innymi emocjami, więc spróbuj z tym może żeby siebie nie winić, tym bardziej, że nic się takiego nie stało. A swoją drogą, jakie inne emocje CHCIAŁABYŚ poczuć w tej sytuacji? Bo ja brak odczuwania emocji bardziej wyobrażam sobie tak, że wchodzisz za wcześnie, terapeuta zwraca uwagę, że za wcześnie, a Ty wychodzisz nie poruszona tym faktem zwrócenia Tobie uwagi. No i piszesz też, że boisz się wrócić, to też jest emocja - strach, może powinnaś się skupić na tych emocjach, które już odczuwasz, złość na siebie, strach? Z początku Twojego wątku domyślam się, że chciałabyś czuć inne emocje, te nazwijmy wyższe albo po prostu bardziej pozytywne ale póki co te, które masz przysłaniają Tobie te, które chcesz mieć. W każdym razie terapia to dobre miejsce żeby o tym opowiedzieć, na pewno przyniesie to pożądane przez Ciebie zmiany. U mnie dopiero kiedy zacząłem pozbywać się m.in. lęku (także wstydu, zażenowania, nieśmiałości) pojawiać się zaczęły inne emocje, bo tamte hamowały te, które chciałem czuć - głównie radość i wewnętrzny spokój. Także terapia to dobry kierunek :smile:
Pierwszy Romantyk Forum

Chce nauczyc sie emocji

przez Candy14 28 lip 2013, 11:02
ale póki co te, które masz przysłaniają Tobie te, które chcesz mieć.

o dokladnie
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Chce nauczyc sie emocji

przez ( Dean )^2 28 lip 2013, 14:49
Obcuj dużo z ludzmi,to nauczy Cie wielu emocji,jeśli tylko nie zaczniesz udawać i przybierać masek,bo to się źle kończy.Bądź soba na ile jesteś w stanie,nawet jeśli nie możesz za bardzo w tym momencie,to próbuj,nauczy Cie to wiele nt. prawidłowego odczuwania.
Najgorszy jest wiatr.

Chce nauczyc sie emocji

przez lukk79 28 lip 2013, 19:19
( Dean )^2 napisał(a):Obcuj dużo z ludzmi,to nauczy Cie wielu emocji,jeśli tylko nie zaczniesz udawać i przybierać masek,bo to się źle kończy.Bądź soba na ile jesteś w stanie,nawet jeśli nie możesz za bardzo w tym momencie,to próbuj,nauczy Cie to wiele nt. prawidłowego odczuwania.

to prawda, najwięcej można dowiedzieć się o sobie będąc pomiędzy ludźmi
Pierwszy Romantyk Forum

Sortuj wg