Bycie psychicznie silnym/słabym

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez mark123 26 lis 2013, 23:26
Moim zdaniem bycie słabym niekoniecznie musi być efektem zaburzeń. Może być odwrotnie, jak ktoś jest słaby to jest bardziej podatny na rozwinięcie się zaburzeń.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Siding Spring 26 lis 2013, 23:31
To od czego mark123 myslisz czlowiek jest slaby?...i powiedzmy przejawia te cechy od wczesniej mlodosci jak lękliwosc, niezaradnosc , unikanie. genetycznie uwarunkowanie?

przez jetodik 26 lis 2013, 23:42
pytanie nie do mnie ale wrzuce swoje 3 grosze, myślę, że to zależy głównie od wychowania, dowód? jestem zupełnie inny niż moi rodzice i dziadkowie.
ale jest to też dobre info, bo znaczy, że można się zmienić, na terapii na przykład.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Schwarzi 26 lis 2013, 23:43
mark123

Nie jesteś słaby. Musisz tylko w to uwierzyć, a to już zależy od Ciebie.

lubudubu

Nie wiem skąd. Powody są rózne aczkolwiek wynik taki sam-bycie slabszym psychicznie.

To się nie nazywa "bycie słabszym psychicznie",tylko niesprawiedliwością życiową. Osoba,o której piszesz (czyli twój przykład człowieka silnego) w "odpowiednich" warunkach może okazać się słabiutka i bezradna jak dziecko. I te same "odpowiednie" warunki mogą sprawić,że również zachoruje na jakąś postać choroby psychicznej.
Jak dla mnie choroby absolutnie nie świadczą o słabości psychicznej. Mały człowiek,nieodpowiednio socjalizowany nie zna dojrzałych mechanizmów obronnych (i nie ma co się dziwić),więc niby jak pomimo krzywd,jakich doznał ma ukształtować zdrową,silną osobowość ? Jaki to ma związek z siłą ? A taki,że jego sąsiad mimo podobnych podatności genetycznych nauczył się dzięki odpowiedniej opiece i wychowaniu wyrażać skłonności w bardziej dojrzały sposób,przez co jest jest dzisiaj uważany za "silnego" i dostosowanego.

Nie przesadzasz czasem? Ty tak akurat odbierasz sile psychiczna u ludzi. Ogolnie jak ktos radzi sobie w zyciu, sam sie utrzymuje, jest niezalezny finansowo , ma swoje poczucie wlasnej wartosci na dobrym poziomie i przy tym jest w stanie zniesc przeciwnosci losu to wedlug mnie jest osoba silna. Nie musi byc skurwysynem. Moze byc dobrym cieplym empatycznym czlowiekiem. Uwazam ze zaburzenia psychicznie swiadcza o byciu slabszym...bo oslabiaja czlowieka , nie pozwalaja mu prowadzic zycia takiego jakie powinien prowadzic czlowiek.

Nie,nie przesadzam. Akurat wiele osób tak myśli. No,może nie dosłownie,że sku*wiel ale na pewno w społeczeństwie panuje irytujący stereotyp "silnego przywódcy". Wszędzie,gdzie czytam np. o psychologii dzieci i ich rolach w klasie i jest opis "przywódcy" to ZAWSZE podawana jest cecha "silny". Jak czytam o biznesmenach,dyrektorach,politykach pisze "silny". Nie,nie są silni. W większości są zwykłymi populistami,którzy wiedzą jak do ludzi dotrzeć,a to z siłą nie ma nic wspólnego według mnie. Krócej-wkurza mnie utożsamianie władzy z siła,a wiele osób zdaje się to robić.

hyba jednak zle definijuesz pojecie sily psychicznej:). Mowisz o skrajnosci..przerosniete ego , nadmierna ambicja, do celu po trupach...

W tym przypadku akurat chodziło mi o dziką ambicję i perfekcjonizm. Osoba,która nie wierzy w siebie, boi się wyzwań nie stanie przed jakimś zadaniem (to jej obrona) i odniesie mniej strat psychicznych (jako,że do bierności jest przyzwyczajona) niż osoba,która ciągle dąży do doskonałości, pragnie robić wszystko,podejmuje każde działanie,bo w jej przypadku rozczarowanie bardziej będzie boleć i wtedy także jej siądzie prędzej czy później na psychice.

przez mark123 26 lis 2013, 23:44
lubudubu napisał(a):To od czego mark123 myslisz czlowiek jest slaby?...i powiedzmy przejawia te cechy od wczesniej mlodosci jak lękliwosc, niezaradnosc , unikanie. genetycznie uwarunkowanie?

Chyba sporo zależy od jakichś wrodzonych uwarunkowań.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez Siding Spring 26 lis 2013, 23:45
jetodik

Ale moze masz cos z pradziadkow;) :P

Ale co chcialbys na tej terapii zmienic?

przez mark123 26 lis 2013, 23:47
Schwarzi napisał(a):mark123

Nie jesteś słaby. Musisz tylko w to uwierzyć, a to już zależy od Ciebie.

Jak patrzę na siebie wstecz, to byłem słaby od zawsze, więc to nie kwestia uwierzenia, a przynajmniej nie tylko tego.

przez jetodik 26 lis 2013, 23:56
lubudubu,

Ale moze masz cos z pradziadkow;) :P

Ale co chcialbys na tej terapii zmienic?

tez nie, u mnie jest bardzo dużo do wymiany, główna sprawa lęki, ale oprócz lęków jest pełno :D

a Ty?

mi jeden psychoterapeuta powiedział że jestem bardzo silny, że rzuciłem nałogi i trwam w takim szambie jakoś.
więc jednoczesnie silny i slaby. ale szanse są, wierze w to :D
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Schwarzi 26 lis 2013, 23:56
mark123

Tylko Twojej samooceny,którą masz bardzo niską i pewnie zdajesz sobie z tego sprawę.

przez jetodik 26 lis 2013, 23:58
z tą samooceną to nie taka prosta sprawa wcale, samoakceptacja już prędzej.

przez mark123 27 lis 2013, 00:00
Schwarzi napisał(a):mark123

Tylko Twojej samooceny,którą masz bardzo niską i pewnie zdajesz sobie z tego sprawę.

Samoocenę mam odpowiednią do tego, jaki jestem; jakbym miał samoocenę wyższą, niż mam, to by było nieprawidłowo w moim przypadku.

-- 26 lis 2013, o 23:01 --

jetodik napisał(a):z tą samooceną to nie taka prosta sprawa wcale, samoakceptacja już prędzej.

Kiedyś akceptowałem siebie, a przynajmniej tak mi się wydawało, ale i tak byłem słaby.

przez jetodik 27 lis 2013, 00:05
no bo samoakceptacja nie gwarantuje jeszcze jakiejś wielkiej siły ale bez niej trudno o cokolwiek.
a z tą samooceną co napisałeś, to ja się z tym zgadzam.

przez mark123 27 lis 2013, 00:30
Ja nie mam motywacji, żeby zacząć pracować nad zaakceptowaniem siebie, obecnie jedynie toleruję siebie.

przez jetodik 27 lis 2013, 00:39
no samo akceptowanie się to mało i gdyby na tym miało poprzestać też by mi się nie chciało.

Sortuj wg