Bycie psychicznie silnym/słabym

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez mark123 26 lis 2013, 23:26
Moim zdaniem bycie słabym niekoniecznie musi być efektem zaburzeń. Może być odwrotnie, jak ktoś jest słaby to jest bardziej podatny na rozwinięcie się zaburzeń.
Większość toksycznych związków powstała i utrzymuje się dzięki wspólnej głupocie partnera i partnerki.
Gdyby prawo funkcjonowało uczciwie, w więzieniach mogłoby się znaleźć nawet 3/4 lekarzy.
Moja dusza nie pochodzi z Ziemi.

przez Siding Spring 26 lis 2013, 23:31
To od czego mark123 myslisz czlowiek jest slaby?...i powiedzmy przejawia te cechy od wczesniej mlodosci jak lękliwosc, niezaradnosc , unikanie. genetycznie uwarunkowanie?

przez jetodik 26 lis 2013, 23:42
pytanie nie do mnie ale wrzuce swoje 3 grosze, myślę, że to zależy głównie od wychowania, dowód? jestem zupełnie inny niż moi rodzice i dziadkowie.
ale jest to też dobre info, bo znaczy, że można się zmienić, na terapii na przykład.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Schwarzi 26 lis 2013, 23:43
mark123

Nie jesteś słaby. Musisz tylko w to uwierzyć, a to już zależy od Ciebie.

lubudubu

Nie wiem skąd. Powody są rózne aczkolwiek wynik taki sam-bycie slabszym psychicznie.

To się nie nazywa "bycie słabszym psychicznie",tylko niesprawiedliwością życiową. Osoba,o której piszesz (czyli twój przykład człowieka silnego) w "odpowiednich" warunkach może okazać się słabiutka i bezradna jak dziecko. I te same "odpowiednie" warunki mogą sprawić,że również zachoruje na jakąś postać choroby psychicznej.
Jak dla mnie choroby absolutnie nie świadczą o słabości psychicznej. Mały człowiek,nieodpowiednio socjalizowany nie zna dojrzałych mechanizmów obronnych (i nie ma co się dziwić),więc niby jak pomimo krzywd,jakich doznał ma ukształtować zdrową,silną osobowość ? Jaki to ma związek z siłą ? A taki,że jego sąsiad mimo podobnych podatności genetycznych nauczył się dzięki odpowiedniej opiece i wychowaniu wyrażać skłonności w bardziej dojrzały sposób,przez co jest jest dzisiaj uważany za "silnego" i dostosowanego.

Nie przesadzasz czasem? Ty tak akurat odbierasz sile psychiczna u ludzi. Ogolnie jak ktos radzi sobie w zyciu, sam sie utrzymuje, jest niezalezny finansowo , ma swoje poczucie wlasnej wartosci na dobrym poziomie i przy tym jest w stanie zniesc przeciwnosci losu to wedlug mnie jest osoba silna. Nie musi byc skurwysynem. Moze byc dobrym cieplym empatycznym czlowiekiem. Uwazam ze zaburzenia psychicznie swiadcza o byciu slabszym...bo oslabiaja czlowieka , nie pozwalaja mu prowadzic zycia takiego jakie powinien prowadzic czlowiek.

Nie,nie przesadzam. Akurat wiele osób tak myśli. No,może nie dosłownie,że sku*wiel ale na pewno w społeczeństwie panuje irytujący stereotyp "silnego przywódcy". Wszędzie,gdzie czytam np. o psychologii dzieci i ich rolach w klasie i jest opis "przywódcy" to ZAWSZE podawana jest cecha "silny". Jak czytam o biznesmenach,dyrektorach,politykach pisze "silny". Nie,nie są silni. W większości są zwykłymi populistami,którzy wiedzą jak do ludzi dotrzeć,a to z siłą nie ma nic wspólnego według mnie. Krócej-wkurza mnie utożsamianie władzy z siła,a wiele osób zdaje się to robić.

hyba jednak zle definijuesz pojecie sily psychicznej:). Mowisz o skrajnosci..przerosniete ego , nadmierna ambicja, do celu po trupach...

W tym przypadku akurat chodziło mi o dziką ambicję i perfekcjonizm. Osoba,która nie wierzy w siebie, boi się wyzwań nie stanie przed jakimś zadaniem (to jej obrona) i odniesie mniej strat psychicznych (jako,że do bierności jest przyzwyczajona) niż osoba,która ciągle dąży do doskonałości, pragnie robić wszystko,podejmuje każde działanie,bo w jej przypadku rozczarowanie bardziej będzie boleć i wtedy także jej siądzie prędzej czy później na psychice.

przez mark123 26 lis 2013, 23:44
lubudubu napisał(a):To od czego mark123 myslisz czlowiek jest slaby?...i powiedzmy przejawia te cechy od wczesniej mlodosci jak lękliwosc, niezaradnosc , unikanie. genetycznie uwarunkowanie?

Chyba sporo zależy od jakichś wrodzonych uwarunkowań.
Większość toksycznych związków powstała i utrzymuje się dzięki wspólnej głupocie partnera i partnerki.
Gdyby prawo funkcjonowało uczciwie, w więzieniach mogłoby się znaleźć nawet 3/4 lekarzy.

przez Siding Spring 26 lis 2013, 23:45
jetodik

Ale moze masz cos z pradziadkow;) :P

Ale co chcialbys na tej terapii zmienic?

przez mark123 26 lis 2013, 23:47
Schwarzi napisał(a):mark123

Nie jesteś słaby. Musisz tylko w to uwierzyć, a to już zależy od Ciebie.

Jak patrzę na siebie wstecz, to byłem słaby od zawsze, więc to nie kwestia uwierzenia, a przynajmniej nie tylko tego.

przez jetodik 26 lis 2013, 23:56
lubudubu,

Ale moze masz cos z pradziadkow;) :P

Ale co chcialbys na tej terapii zmienic?

tez nie, u mnie jest bardzo dużo do wymiany, główna sprawa lęki, ale oprócz lęków jest pełno :D

a Ty?

mi jeden psychoterapeuta powiedział że jestem bardzo silny, że rzuciłem nałogi i trwam w takim szambie jakoś.
więc jednoczesnie silny i slaby. ale szanse są, wierze w to :D
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Schwarzi 26 lis 2013, 23:56
mark123

Tylko Twojej samooceny,którą masz bardzo niską i pewnie zdajesz sobie z tego sprawę.

przez jetodik 26 lis 2013, 23:58
z tą samooceną to nie taka prosta sprawa wcale, samoakceptacja już prędzej.

przez mark123 27 lis 2013, 00:00
Schwarzi napisał(a):mark123

Tylko Twojej samooceny,którą masz bardzo niską i pewnie zdajesz sobie z tego sprawę.

Samoocenę mam odpowiednią do tego, jaki jestem; jakbym miał samoocenę wyższą, niż mam, to by było nieprawidłowo w moim przypadku.

-- 26 lis 2013, o 23:01 --

jetodik napisał(a):z tą samooceną to nie taka prosta sprawa wcale, samoakceptacja już prędzej.

Kiedyś akceptowałem siebie, a przynajmniej tak mi się wydawało, ale i tak byłem słaby.

przez jetodik 27 lis 2013, 00:05
no bo samoakceptacja nie gwarantuje jeszcze jakiejś wielkiej siły ale bez niej trudno o cokolwiek.
a z tą samooceną co napisałeś, to ja się z tym zgadzam.

przez mark123 27 lis 2013, 00:30
Ja nie mam motywacji, żeby zacząć pracować nad zaakceptowaniem siebie, obecnie jedynie toleruję siebie.

przez jetodik 27 lis 2013, 00:39
no samo akceptowanie się to mało i gdyby na tym miało poprzestać też by mi się nie chciało.

Sortuj wg