Jałowa krytyka

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Jałowa krytyka

przez carlosbueno 14 cze 2013, 20:42
nienormalna21 napisał(a):carlosbueno, ale u Ciebie sprawa wygląda inaczej, bo Ty lubisz być tym swoim krytykiem.

Tylko moja krytyka jest wybitnie jałowa, bo nie niesie za sobą żadnych zmian. Większość ludzi jak widzi że odstają od reszty, widzi słabości stara się to przezwyciężyć, poprawić a ja wręcz odwrotnie staram się sobie i innym pokazać że jestem najgorszy na świecie.
Największy Forumowy Maruda

Jałowa krytyka

przez niosaca_radosc 14 cze 2013, 20:45
carlosbueno, wg mnie jesteś w takim stanie, że "dobrze" Ci tak jak jest. Nie chcesz tego zmieniać, bo mimo wszystko czerpiesz z tego jakieś korzyści.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Jałowa krytyka

przez carlosbueno 14 cze 2013, 20:49
nienormalna21 napisał(a):carlosbueno, wg mnie jesteś w takim stanie, że "dobrze" Ci tak jak jest. Nie chcesz tego zmieniać, bo mimo wszystko czerpiesz z tego jakieś korzyści.

dobrze to za dużo powiedziane do szczęśliwych ludzi na pewno nie należę, ale jakieś korzyści z tego są.
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Jałowa krytyka

przez niosaca_radosc 14 cze 2013, 20:53
carlosbueno, no właśnie. I Twój problem polega na tym, że mimo, że nie jest dobrze, to te korzyści przeważają chęć jakiejkolwiek zmiany. Przez to od lat tkwisz w tym samym punkcie i Twój wewnętrzny krytyk może sobie poszaleć.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Jałowa krytyka

przez Candy14 14 cze 2013, 20:56
Tylko moja krytyka jest wybitnie jałowa, bo nie niesie za sobą żadnych zmian.

za to bardzo bezpieczna...dokopiesz sobie jaki jestes beznadziejny a beznadziejni ludzie przeciez nic nie musza zmieniac bo i tak sie nie uda
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Jałowa krytyka

przez Arhol 14 cze 2013, 20:58
Candy14, To dobrze że choć tyle pomaga, w przypadku mojej rodzinki można gadać zdrów,ciemnogród i średniowiecze myślowe : ]
A raczej w kwestii dziadka,reszta aż tak często się ostatnio nie dowala
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Jałowa krytyka

przez mark123 14 cze 2013, 22:11
Lilith napisał(a):mark123, ale wiesz, że nie każda krytyka ma na celu sprawienie Ci przykrości? Czasami może wyjść z tego coś pozytywnego, krytyka może stanowić wskazówkę do tego, by coś ulepszyć, posunąć się dalej.

Niby wiem, ale emocjonalnie odczuwam inaczej.

-- 14 cze 2013, 22:20:51 --

Nie wiem, czy moje odczuwanie krytyki jest związane z jakimiś przeżyciami, czy może to jakieś wrodzone zmiany neurobiologiczne i mózg nieprawidłowo pewne rzeczy przetwarza.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Jałowa krytyka

przez nomorewords43 14 cze 2013, 23:22
Ja nie za bardzo rozumiem arbitralny podział krytyki na jałową i konstruktywną.
Owszem krytyka wypowiedziana w złej intencji ma na celu sprawić przykrość, a krytyka wypowiedziana w dobrej intencji ma być "motywującym kopniakiem w duszę" , ale nasze wyczucie intencji bywa błędne. Bywa, że słowa, które w godzinę po usłyszeniu były dla nas ewidentnie przykre i obraźliwe, a kiedy potem po czasie, gdy powiemy je po czasie podczas psychoterapii stają się elementem przełomu. Dlatego nawet jałowe złośliwostki teściowej mogą nieść w sobie cenną informację zwrotną.
Z drugiej strony krytyka konstruktywna ze strony psychoterapeuty czasem bywa odbierana jako atak przez wypierających rzeczywistość pacjentów. Co prowadzi nas po podsumowania.
Mądry uczy się nawet słuchając słów głupców, a głupi nie uczy się nawet słuchając słów mędrców.

Wybaczcie, że nie dałem recept na obronę przed krytyką jałową i totalnie destruktywną,
ale trudno na otwartym forum pisać poradnik "jak zlikwidować wszystkie teściowe na świecie"
nomorewords43

Jałowa krytyka

przez Candy14 14 cze 2013, 23:26
Nie wiem, czy moje odczuwanie krytyki jest związane z jakimiś przeżyciami, czy może to jakieś wrodzone zmiany neurobiologiczne i mózg nieprawidłowo pewne rzeczy przetwarza.

raczej z niska samoocena
Dlatego nawet jałowe złośliwostki teściowej mogą nieść w sobie cenną informację zwrotną.

ze nas nie lubi i chce dopiec? zlosliwa krytyka jest bezwartosciowa
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Jałowa krytyka

przez mark123 14 cze 2013, 23:52
Candy14 napisał(a): raczej z niska samoocena

Tylko, że moje odczuwanie krytyki w ten sposób miało miejsce jeszcze zanim zacząłem postrzegać siebie bardzo negatywnie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Jałowa krytyka

przez Candy14 15 cze 2013, 00:06
mark123, moze nie bylo rownowagi pomiedzy krytyka a pochwalami

Jałowa krytyka

przez mark123 15 cze 2013, 11:50
Candy14 napisał(a):mark123, moze nie bylo rownowagi pomiedzy krytyka a pochwalami

Tak dokładnie to trudno mi określić czy wobec mnie była równowaga w krytyce i pochwałach czy nie.

Jałowa krytyka

przez Artemizja 26 cze 2013, 09:58
Równowaga jest bardzo potrzebna. Bardzo często mam wrażenie, że rodzice cały czas krytykują swoje dzieci, ale są bardzo skąpi jeśli chodzi o pochwały. Tego niekiedy bardzo brakuje i między innymi dlatego dziecko buduje w sobie zaniżoną samoocenę. Myślę, że rodzice nie robią tego w złej wierze. Pewnie sądzą, że w ten sposób pomagają dziecku, pokazują wszelkie( w ich mniemaniu) błędy i tak dalej. Tyle, że popadanie w skrajności nigdy nie jest dobre. Szkoda, że niekiedy dostrzega się to zbyt późno...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Jałowa krytyka

przez majkel57 26 cze 2013, 14:10
Mnie irytują głównie ludzie którzy krytykują, bo są przekonani, że tylko ich postawa/zdanie/gust jest tym jedynym właściwym i nawet jeśli mają dobre intencje, to najnormalniej nie mają racji.
- You scared?
- You suicidal?
- Only in the morning.
Ocean's Eleven

Sortuj wg