Tłumienie złości

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Tłumienie złości

przez niosaca_radosc 11 cze 2013, 19:25
Lilith, logicznie rzecz biorąc, zgadzam sie z Tobą. Ucieczka to nie jest wyjście. Ale kiedy dochodzi do sytuacji, w której miałabym skonfrontować się z tą złością w inny sposób, ogarnia mnie paniczny lęk i wycofuję się w to, co znane. Niekoniecznie dobre, ale przynajmniej znane.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Tłumienie złości

przez mark123 12 cze 2013, 20:19
Mnie tłumienie złości to chyba przyzwyczajenie z dzieciństwa oraz okresu nastoletniego zostało, bo nie miałem pozwolenia na okazywanie złości oraz sam miałem pewne własne poglądy, które nakazywały w większości nie okazywać złości. Poza tym, istnieje w mojej głowie obawa, że jak ja okażę złość, to ktoś okaże jeszcze większą złość i zrobi się niebezpiecznie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Tłumienie złości

przez TAO 13 cze 2013, 00:38
Lilith,

ZŁOŚĆ (gniew , wściekłość)
o czym to uczucie informuje:
- są naruszane moje granice
- coś jest nie tak jakbym chciała/ciał
- odczuwam że dzieje się jakaś niesprawiedliwość
- masz problem ze zrobieniem tego co chcesz
(coś lub ktoś Cię ogranicza)

Emocje pochodne to:
FURIA, IRYTACJA, NIEZADOWOLENIE, oraz BEZSILNOŚĆ- czyli zamrożony gniew.

Kiedy ulegamy tym emocjom, warto zadać sobie następujące pytania:

- które, lub gdzie i jak zostały naruszone moje granice?
- co takiego się wydarzyło co daje mi poczucie niesprawiedliwości i czy to poczucie jest słuszne?
- czy chcąc coś zrobić coś lub ktoś mnie powstrzymał?

To w pigułce o gniewie. Ale do pracy i radzenia sobie z gniewem może w wielu przypadkach być wystarczające.
Nieuwolniony gniew, prowadzi do wielu chorób, głownie układu pokarmowego (nie mogę czegoś strawić).
Gniew ogólnie, tzn społecznie jest uczuciem negatywnym, toteż radzenie sobie z gniewem jest o tyle trudne,
że jego okazywanie z reguły ostatecznie prowadzi do poczucia winy i/lub wstydu.
Jest przecież gniew słuszny, dzięki któremu chronimy swoje granice, taki gniew pomaga nam być asertywnymi.
Jednak poprzez jego kojarzenie jako negatywnego uczucia, często powoduje, ze jest tłumiony.
jest super, zawsze było, tylko trzeba było to zobaczyć ... :)))
TAO

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Tłumienie złości

przez Candy14 26 lip 2013, 15:44
Gniew to szalona siła, która może być destrukcyjna. Nie należy go tłumić, bo obróci się przeciwko nam, ani wyrażać bez kontroli, bo uderzy również w innych. Nieumiejętne obchodzenie się z gniewem prowadzić może do skrzywdzenia ciała i psychiki. Naukowcy twierdzą, że stłumiona złość sieje spustoszenie wśród mieszkańców ziemi. Dlatego naukowo zbadano fizyczne skutki przewlekłego gniewu. Oto one.

Wysokie ciśnienie krwi, choroby serca. Osoby z najwyższym poziomem złości są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i trzykrotnie częściej na ryzyko zawału serca w porównaniu do osób z niższym poziomem gniewu.

Nowotwory. Wyniki wskazujące na stłumioną złość należały do osób z chorobą nowotworową. Istnieją dowody na to, że jest ona przyczyną raka i czynnikiem jego rozwoju.

Migreny. Naukowcy wykazali, że ludzie, którzy są jak zakorkowana butelka pełna gniewu, narażeni są na migreny.

Bóle głowy, choroby skóry, problemy trawienne, nadużywanie alkoholu i narkotyków. Te problemy też są spowodowane gniewem, który nie został przeżyty.

Przewlekły ból. To sygnał stłumionej złości.

Zmęczenie. Tłumione emocje wymagają energii potrzebnej po to, żebyśmy je trzymali jak piłkę plażową pod wodą. To wymaga ogromnego wysiłku. Mięśnie są napięte, a emocjonalny przepływ niemożliwy.

Śmierć. Badania wskazują, że właściciele wrogich uczuć trzy razy bardziej są narażeni na przedwczesną śmierć, niż ci, którzy mają w sobie łagodność i potrafią wybaczać.

Inne psychiczne objawy przewlekłej złości: toksyczne relacje, rozwody, przemoc domowa, dominacja, manipulacja, nienawiść.

Czym jest gniew? Trudną emocją. Jego złudzeniem są takie zachowania jak: krzyczenie na ludzi (zwłaszcza w jakiś sposób słabszych czy zależnych), znęcanie się słowne, emocjonalne, fizyczne, złośliwość.

Jak uzdrowić gniew? On jest objawem uczuć, które kryją się pod nim. Nie jest spowodowany zewnętrznymi okolicznościami, tylko pierwotnymi, wewnętrznymi uczuciami takimi, jak: ból, smutek, strach, poczucie winy, smutek, tęsknota za miłością. One wydają się dla nas śmiertelnym zagrożeniem i boimy się je poczuć. Mamy złudzenie, że gniew nas od nich oddzieli i zostaniemy uratowani. Nie jest to prawda.
zrodlo http://zwierciadlo.pl/2013/psychologia/ ... ego-gniewu
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Tłumienie złości

przez niosaca_radosc 26 lip 2013, 19:26
No proszę. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że tłumienie złości może tak oddziaływać na ciało.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Tłumienie złości

przez Candy14 26 lip 2013, 21:30
U mnie zaowocowalo nadcisnieniem i wrzodami zoladka
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Tłumienie złości

przez rotten soul 26 lip 2013, 22:55
Candy14,
Skąd wiesz, że akurat to było przyczyną, a nie np. zła dieta, niepożądane geny i Helicobacter pylori?
rotten soul

Tłumienie złości

przez Candy14 27 lip 2013, 00:33
rotten soul, u mnie w rodzinie nikt nie ma nadcisnienia a jadlam duzo zdrowiej niz dzis bo nie bylo marketow ze smieciowym, przetworzonym jedzeniem. Jedyne co minelo to potworne bole glowy ale to moze dlatego ze wyluzowalam i przestalam dazyc do doskonalosci co zmniejszylo stres.

Tłumienie złości

przez buka 27 lip 2013, 00:49
no bez kitu,tłumiony gniew/złość to potworna siła i ja nie potrafie sobie z tym poradzić i kieruje wszystko w bebechy bo nie potrafie odreagować na zewnątrz.Potem czuje jakbym miał nerwy podłączone do prądu i coś się w środku fajczyło jak przepalony izolator

Tłumienie złości

przez mark123 28 lip 2013, 20:58
A mój mózg odłącza "zasilanie" dla złości niedługo po tym, gdy pojawi się jakiś czynnik ją wywołujący, dzięki czemu "silnik" się nie przegrzewa i nieodreagowana złość nie ma na mnie za bardzo negatywnego wpływu.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Tłumienie złości

przez Artemizja 31 sie 2013, 21:16
Nie radzę tego robić. Z własnego doświadczenia nie radzę. Można się na tym bardzo przejechać. Kiedy stłumiona złośc wreszcie dojdzie do głosu, nie można już jej powstrzymać...co na drodze, to nieprzyjaciel...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Tłumienie złości

przez mark123 20 wrz 2013, 05:56
U mnie na razie nic nie zapowiada, aby miała zdecydowanie dojść do głosu.

Tłumienie złości

przez poem 01 paź 2013, 21:39
Jak jestem zła na kogoś to myślę nad tym i myślę... potem stwierdzam, że nie powinnam wobec kogoś okazywać tego co ja przeżywam. Po pewnym czasie czuję, że znowu nie wyraziłam tego co chciałam i nikt się z tym nie liczy. I to wszystko dlatego, by ktoś nie pomyślał, że jestem złośliwa, nie panuję nad sobą.

kaja123 napisał(a):
nienormalna21 napisał(a):Moje "wyrażanie" złości jest nieakceptowalne przez społeczeństwo, więc w efekcie nie mogę jej wyrażać. Muszę ją stłumić, żeby nie doczekać się jeszcze gorszego zakończenia.

w takim razie nie wiem co Ty takiego robisz :shock: Ja mówie że jestem zła wyrazam to gestami, mimiką a jak przesadzę to przepraszam. Ja zdarzy mi się stłumić "po staremu" to zaraz to czuję w objawach i nie mam zamiaru już tego więcej robić. Nie wiem co Ty takiego robisz że jest to nieakceptowane. No jak świat światem wszyscy odczuwają złość.

U mnie jest to nieakceptowane w domu, zaraz słyszę od mamy magiczne "Nie denerwuj się". Dziś też to słyszałam.

Tłumienie złości

przez mark123 02 paź 2013, 22:40
poem napisał(a):U mnie jest to nieakceptowane w domu, zaraz słyszę od mamy magiczne "Nie denerwuj się". Dziś też to słyszałam.

Ja obecnie nie słyszę żadnych tekstów związanych ze złością. Po mnie raczej nie widać, gdy jestem wkurzony.
Raczej wszyscy w moim otoczeniu myślą, że jestem oazą spokoju pod kątem nerwowości.

Sortuj wg