Rozwój człowieka

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Rozwój człowieka

przez Artemizja 17 kwi 2013, 07:39
Używane w psychologii terminy „rozwój psychiczny" i „rozwój osobowości" nie mają jednolitych definicji. Pod pojęciem rozwoju psychicznego człowieka rozumie się rozwój poszczególnych dziedzin psychiki, to znaczy rozwój motoryczny, percepcyjny, umysłowy, emocjonalny, społeczny, moralny i estetyczny.

Czym Waszym zdaniem jest rozwój?W jaki sposób według Was człowiek się rozwija?Jakie cechy musi mieć zmiana,żeby mówić o rozwoju?Co ulega rozwojowi?Osobowość?Relacje z otoczeniem?Zachowanie?W jaki sposób?Co powoduje,że człowiek się rozwija?Kiedy rozwój zostaje zaburzony,zahamowany?Zachęcam do dyskusji.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Rozwój człowieka

przez refren 17 kwi 2013, 12:09
Kazimierz Dąbrowski określił, czym jest rozwój osobowości. Przebiega on według niego od form prostych do coraz bardziej złożonych (w kierunku rozumienia, odkrywania, tworzenia coraz wyższej hierarchii rzeczywistości i wartości) i od egoizmu do altruizmu.
Określił 5 poziomów rozwoju osobowości.

1- najniższy, to integracja pierwotna. Nie występują na nim konflikty wewnętrzne (i nerwica), ale pojawia się dużo konfliktów z otoczeniem. Cechuje go zewnętrzność, sztywność, brak związków uczuciowych z innymi ludźmi (ludzie traktowani są jak przedmioty), brak refleksji. Zachowanie jest egoistyczne i egocentryczne i ma na celu zaspokojenie własnych, podstawowych potrzeb. Dominuje w nim czynnik dziedziczny. To poziom psychopatów i większości ludzi przeciętnych.
2 - rozbicie wewnętrzne polega na zabrnięciu w jakiś ślepy zaułek osobowości, zejście na manowce, czemu towarzyszy chaos myśli i uczuć
pojawia się czynnik drugi – społeczny w postaci związków międzyludzkich czy liczenia się z opinią innych ludzi
konflikty wewnętrzne, empatia, identyfikacja, ambiwalencje i ambitendencje
dominuje relatywizm wartości
zachowanie może nie mieć żadnej orientacji i jest podatne na zmiany mody, ideologii, przywódców bez zdolności wartościowania. Obejmuje ono wszystko, co nie ukierunkowane, dziwaczne, nie dające się przewidzieć, pozbawione refleksji i zróżnicowania uczuć
brak przemiany wewnątrzpsychicznej
na tym poziomie występują ciężkie nerwice i choroby psychiczne, a także zaburzenia psychosomatyczne, alkoholizm, narkomania itp.
3- zróżnicowanie struktur i funkcji psychicznych oraz ich hierarchizacja i dążenie do uporządkowania wewnętrznego
hierarchizacja, niezadowolenie z siebie, poczucie niższości oraz poczucie wstydu i winy, zaniepokojenie sobą i zdziwienie sobą
obok czynnika drugiego społecznego zaczyna dominować czynnik trzeci objawiający się pojawieniem się samorealizacji
człowiek coraz jaśniej zdaje sobie sprawę, jaki jest naprawdę (ja realne), a jaki powinien być (ja idealne) i zaczyna budować ideał swojej osobowości
przeważają konflikty wewnętrzne nad zewnętrznymi, może wystąpić nieprzystosowanie pozytywne, poświęcenie
występują głębokie związki uczuciowe, refleksyjność, niepokój egzystencjalny itp.
4- na tym poziomie występuje świadome kształtowanie własnej osobowości, dążenie do syntezy, harmonii i integracji wewnętrznej
pojawiają się nowe dynamizmy, jak stosunek podmiot – przedmiot w sobie, samoświadomość, samokontrola, samowychowanie, autopsychoterapia, autentyzm, autonomia, odpowiedzialność
przekształcenia wewnątrzpsychiczne dokonują się w sposób świadomy
widoczne dążenie do równowagi i integracji wewnętrznej poprzez przekształcenie powinności w rzeczywistość oraz poprzez realizowanie własnego ideału osobowości i urzeczywistnianie ideałów społecznych
5- integracja wtórna
harmonijna jedność osobowości, równowaga i synteza wewnętrzna, dokonująca się poprzez urzeczywistnienie się ideału osobowości, kiedy człowiek rzeczywiście staje się taki, jaki powinien i chciałby być
brak konfliktów wewnętrznych

Według autora poziom 4 jest niezwykle rzadki, a poziom 5-ty unikalny.

http://artelis.pl/artykuly/6784/teoria- ... rowskiego-

Rozwój człowieka

przez MamSwojePoglady 17 kwi 2013, 12:13
W takim razie jestem gdzieś między poziomem 3, a 4 ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Rozwój człowieka

przez nieboszczyk 17 kwi 2013, 13:20
człowiek sie rozwije poprzez poznawanie świata i zwiedzanie nowych miejsc oraz kiedy ma możliwość władzy i kontroli nad swoim losem
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Rozwój człowieka

przez refren 17 kwi 2013, 13:43
MamSwojePoglady, jeśli tak, to rewelacja, serio.

Rozwój człowieka

przez MamSwojePoglady 17 kwi 2013, 13:55
refren, jeszcze 4 miesiące temu zakwalifikowałabym się gdzieś na poziomie 2. Poważnie.

Zgodziłabym się z nieboszczyk, gdybyśmy rozmawiali o rozwoju człowieka, ale pojęcie rozwoju osobowości jest dla mnie czymś innym, głębszym, dla mnie to wewnętrzna kontrola swoich emocji, umiejętność radzenia sobie z uczuciami, pragnieniami, dążenie do wewnętrznego ideału (oczywiście nie przesadnie), samodoskonalenie siebie.

W tym temacie polecam książkę S. Siek - Autopsychoterapia.

Rozwój człowieka

przez Candy14 17 kwi 2013, 14:13
Według autora poziom 4 jest niezwykle rzadki, a poziom 5-ty unikalny.

to jestem unikalna bo od jakiegos czasu przeszlam na poziom 5
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Rozwój człowieka

przez zmienny 17 kwi 2013, 14:14
MamSwojePoglady, ale to z powodu tej książki przeskoczyłaś do punktu numer 4?
zmienny

Rozwój człowieka

przez MamSwojePoglady 17 kwi 2013, 14:40
zmienny, książka pomogła zrozumieć wiele rzeczy, ale oczywiście to nie tylko jej zasługa.

-- 17 kwi 2013, 13:42 --

Candy14, ja też uważam, że ten poziom nie jest unikatowy. Raczej trudny do osiągnięcia, ale możliwy.

Rozwój człowieka

przez refren 17 kwi 2013, 14:43
Myślę, że te poziomy (orientacyjne) nie są po to, żeby siebie oceniać, tylko żeby zobaczyć, że zdrowie psychiczne jest procesem. Można być na przykład pomiędzy dwoma poziomami - i wtedy wchodzą one ze sobą w konflikt i powstaje chaos, który trzeba pokonać - więc zmusza to do rozwoju i lądujemy "wyżej". Takie przeżycia jak niezadowolenie z siebie, poczucie "niższości", które zwykle się uważa za negatywne, są przejawem zdolności do refleksji nad sobą i świadczą o potencjale rozwojowym. Bo jeśli ktoś jest z siebie niezadowolony, to chce być kimś lepszym, pracować nad sobą. Dąży do jakiegoś ideału siebie. Ktoś kto jest sobą zachwycony, nie będzie się rozwijał. Ciekawe jest to, że nerwica jest znakiem, że przekroczyliśmy poziom pierwszy. Pewnie każdy zna ludzi, którzy są buńczuczni, egoistyczni, może agresywni, niszczą innych, a sami mają się dobrze - to znaczy uważa się ich za zdrowych. Patrząc na koncepcje Dąbrowskiego widać jednak, że są o coś ubożsi. Ktoś znerwicowany może mieć konflikty wewnętrzne, ale może mieć też wielki potencjał.

Rozwój człowieka

przez Saraid 17 kwi 2013, 14:46
Czynniki rozwoju człowieka:
1. Wrodzone zadatki anatomiczno-fizjologiczne organizmu, zwłaszcza układu nerwowego,

2. Aktywność własna jednostki,

3. Środowisko,

4. Wychowanie
Saraid

Rozwój człowieka

przez zmienny 17 kwi 2013, 14:53
ja jestem w punkcie 2/3 chyba.

ale cos kiepska mi sie wydaje ta skala.
zmienny

Rozwój człowieka

przez refren 17 kwi 2013, 15:07
Saraid, teoria interakcjonistyczna, lubię, jest optymistyczna - przez to, że według niej rozwijamy się m.in przez własną działalność, pełnienie nowych ról społecznych - i jest to możliwe w każdym momencie życia.

Rozwój człowieka

przez Saraid 17 kwi 2013, 15:10
refren, dokładnie tak.
Saraid

Sortuj wg