Paradoks szklanki

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Paradoks szklanki

przez Artemizja 26 mar 2013, 21:23
Jest to dość ciekawa rzecz. Pewnie wielu z Was słyszało o tym, że na szklankę napełnioną do połowy wodą, można spojrzeć w dwojaki sposób: może być ona w połowie pusta, lub w połowie pełna. Jest to o tyle istotne, że paradoks ten może odgrywać ważną rolę w życiu osób z zaburzeniami. Większość(przynajmniej tu, na forum) postrzega rzeczywistość z perspektywy szklanki w polowie pustej, skupia się wylącznie na negatywach, nie dostrzegając, że można spojrzeć na pewne rzeczy z innej strony. Jest to bardzo przydatne, ponieważ widzenie samych negatywów, wcale nie ułatwia życia. Niemniej jednak, ciężko jest nauczyć się patrzeć"inaczej". Często nawet nie dostrzegamy tej drugiej perspektywy i bezrefleksyjne pozostajemy przy w połowie pustej szklance....
A jak Wy postrzegacie otaczającą rzeczywistość? Staracie się spojrzeć na to, co się dzieje nie tylko jednostronnie? Próbujecie szukać również pozytywów, czy skupiacie się na samych negatywach? Jak to wpływa na Wasze życie? Czy zastanawialiście się, czy spojrzenie z innej perspektywy na to, co się dzieje, może być pomocne i ułatwić funkcjonowanie? Jak duży wpływ na Wasze życie może mieć perspektywa, z której patrzycie na otaczający Was świat?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Paradoks szklanki

przez Ferdynand k 26 mar 2013, 21:25
Lilith tyle że w tej szklance jedni mają krople a drugim aż się ulewa :mrgreen:
Naczelny Użyszkodnik

Paradoks szklanki

przez Artemizja 26 mar 2013, 21:37
wykończony, w paradoksie była mowa o równych proporcjach, żartownisiu :P :D
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Paradoks szklanki

przez acherontia-styx 26 mar 2013, 21:40
U mnie to spojrzenie jest w dużej mierze zależne od nastroju... jednak fakt, częściej zdarza mi się widzieć szklankę do połowy pustą :roll:
Świat zwariował, a wielu z nas wraz z nim...
Jemy szybko, pracujemy szybko, odpoczywamy szybko...
i umieramy zaskoczeni, że nasze życie już się skończyło.

Sertralinum 200mg
Quetiapinum 75mg

Paradoks szklanki

przez ekspert_abcZdrowie 26 mar 2013, 21:56
Lilith, ooo widzę, że napisałaś o tym, o czym wspominałaś w rozmowie ze mną ;) Paradoks szklanki... Ciekawy temat. Jak osobiście patrzę na rzeczywistość? Kiedy byłam młodsza, częściej patrzyłam jednostronnie. Porażka to była porażka. Sukces to sukces. Teraz częściej patrzę na to, co mnie spotyka, w kategoriach szans, potencjałów, możliwości, ograniczeń. Staram się patrzeć na dany problem z rożnych stron. Porażka nie jest dla mnie zawsze zła, kiedy tylko czegoś się dzięki niej mogę się nauczyć. Choć nie ukrywam, że zdolność zmieniania perspektywy patrzenia nie jest łatwa, bo często sami jesteśmy dla siebie najbardziej krytycznymi sędziami.
Psycholog

Paradoks szklanki

przez Kalebx3 26 mar 2013, 22:13
Czy zastanawialiście się, czy spojrzenie z innej perspektywy na to, co się dzieje, może być pomocne i ułatwić funkcjonowanie?

Lilith, tak mi się wydaje ,że najbardziej obiektywne będa dwie odpowiedzi , bo obydwie są prawdziwe.- pusta i pełna.
I tak to odnoszę do życia
U mnie to spojrzenie jest w dużej mierze zależne od nastroju... jednak fakt, częściej zdarza mi się widzieć szklankę do połowy pustą

U mnie dosłownie tak samo jak U Leaslie. Emocje determinuję widzenie owej szklanki. Wybujałe emocje i mniej wybujałe. To przykre , bo zwykle nieprawdziwe. Ale podczas spokoju ducha większość jakoś samo z siebie bywa optymistyczne.Jakoś tak.
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

Paradoks szklanki

przez mark123 26 mar 2013, 22:54
W dzieciństwie najpierw zależało to od sytuacji. Jeśli odniosłem porażkę lub była jakaś nieprzewidywalna sytuacja, to dostrzegałem pustą połówkę szklanki. Jeśli był spokój lub spotkało mnie coś fajnego (nie piszę sukces, bo sukcesów żadnych nie osiągnąłem) to dostrzegałem pełną połówkę szklanki. Z czasem coraz częściej zacząłem dostrzegać tylko tą pustą połówkę, utrwalił mi się pogląd, że jak spotka mnie coś fajnego to i tak potem spotka mnie coś niefajnego. Obecnie bez względu na to, czy jestem smutny czy wesoły to przeważnie ogól swojego życia postrzegam jako pustą połówkę szklanki. Przeczucie mi mówi, że gdybym jakoś zaczął dostrzegać pełną połówkę to i tak by się nic nie zmieniło.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Paradoks szklanki

przez carlosbueno 26 mar 2013, 23:02
ja od dzieciństwa momentu uzyskania samoświadomości miałem pesymistyczne spojrzenie na świat i zawsze widziałem i widzę szklankę do połowy pustą. Ba ona jest cała pusta.
Największy Forumowy Maruda

Paradoks szklanki

przez Sorrow 26 mar 2013, 23:26
U mnie szklanka jest pół pełna ale ciągle są okoliczności grożące tym, że stanie się pusta.

Paradoks szklanki

przez kaja123 27 mar 2013, 19:05
Próbujecie szukać również pozytywów, czy skupiacie się na samych negatywach? Jak to wpływa na Wasze życie?

Ja kiedyś skupiałam się na pustej połówce i bardziej pesymistycznie widziałam świat teraz jest odwrotnie i jest o niebo lepiej. Powiem tak czasami jakaś sytuacja powoduje u mnie stare myślenie ale szybko się nakierowuję na nowe ścieżki i jest ok. Nawet trudno to zdefiniować ale ta sama sytuacja kiedyś była widziana i odbierana inaczej niż teraz. Dziwne że identyczne zdarzenia, myśli można tak inaczej interpretować :D

Paradoks szklanki

przez deader 27 mar 2013, 19:21
Ja zawsze widzę że szklanka jest w połowie pusta i w połowie pełna. Ciężko mi przez to mieć jakieś subiektywne zdanie na wiele tematów bo wszystko analizuję, obchodzę dookoła i widzę dwa lub więcej punkty widzenia. Czasem jest to strasznie męczące, bo jak już się zdecyduję że szklanka jest w połowie pusta i ktoś mi to potwierdzi, to zaczynam udowadniać że jest w połowie pełna, tak, żeby ta osoba też zrozumiała że nie można na coś patrzeć z jednej perspektywy :/
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

Paradoks szklanki

przez bigfish 27 mar 2013, 19:40
Ja mam same kubki, także jest mi trudno coś napisać o szklance :bezradny:

Paradoks szklanki

przez Michuj 27 mar 2013, 20:30
to przezroczyste w szklance to wódka? :P
Loża szyderców

Paradoks szklanki

przez ladywind 27 mar 2013, 20:41
Michuj napisał(a):to przezroczyste w szklance to wódka? :P
oja tam oj tam :P

To dżin z tonickiem :D
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Sortuj wg