Pokora czy jej brak?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Pokora czy jej brak?

przez kaja123 31 gru 2012, 17:36
Monar napisał(a):
Monar, powodzenia i pokory życzę

czemu pokory ?

Bo Ci jej brak poprostu ;)
Pokora – cnota moralna, która w ogólnym rozumieniu polega na uznaniu własnej ograniczoności, nie wywyższaniu się ponad innych i unikaniu chwalenia się swoimi dokonaniami.

Jak mówi znany holenderski psychiatra, Gerard J. M. van den Aardweg: "Pokora jest warunkiem uzyskania dojrzałości duchowej oraz psychicznej".

Dominuje w Twoim zachowaniu pycha
Pycha – pojęcie i postawa człowieka, charakteryzująca się nadmierną wiarą we własną wartość i możliwości, a także wyniosłością. Człowiek pyszny ma nadmiernie wysoką samoocenę oraz mniemanie o sobie. Gdy jest wyniosły, towarzyszy mu zazwyczaj agresja.

Jak to zrównoważysz to będzie ok :D
Ostatnio edytowano 01 sty 2013, 12:23 przez Artemizja, łącznie edytowano 1 raz
Powód: wydzielono z innego wątku

Pokora czy jej brak?

przez *Wiola* 31 gru 2012, 18:39
kaja123, Pewnie zostanie mi to pczytane za złośliwość, ale dokładnie to samo Monar napisałam, więc jeśli to nie tylko moje zdanie , to może jednak coś w tym jest :?
Moderator

Pokora czy jej brak?

przez kaja123 31 gru 2012, 19:44
*Wiola* napisał(a):kaja123, Pewnie zostanie mi to pczytane za złośliwość, ale dokładnie to samo Monar napisałam, więc jeśli to nie tylko moje zdanie , to może jednak coś w tym jest :?

(teraz doczytałam coś w koszu) Wiola ja myślę że to nie złośliwość ale życzliwość. Na tym polega pomoc drugiemu żeby mu naświetlić jego wady. Jesli Monar dojrzejesz to bedziesz wdzięczna. Mnie to jest obojętne bo z Tobą nie żyję i nie przebywam, piszę tylko to co zauważyłam w Twoich postach. Jezeli ja i inne osoby zauważyły to tu na forum gdzie nie mamy bezposredniego kontaktu to ludzie z którymi przebywasz na codzień mogą się od Ciebie odwrócić. Masz już wiedzę na ten temat a co z nią zrobisz Twoja sprawa.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Pokora czy jej brak?

przez Ferdynand k 31 gru 2012, 19:58
kaja123 napisał(a):
Monar napisał(a):
Monar, powodzenia i pokory życzę

czemu pokory ?

Bo Ci jej brak poprostu ;)
Pokora – cnota moralna, która w ogólnym rozumieniu polega na uznaniu własnej ograniczoności, nie wywyższaniu się ponad innych i unikaniu chwalenia się swoimi dokonaniami.

Jak mówi znany holenderski psychiatra, Gerard J. M. van den Aardweg: "Pokora jest warunkiem uzyskania dojrzałości duchowej oraz psychicznej".

Dominuje w Twoim zachowaniu pycha
Pycha – pojęcie i postawa człowieka, charakteryzująca się nadmierną wiarą we własną wartość i możliwości, a także wyniosłością. Człowiek pyszny ma nadmiernie wysoką samoocenę oraz mniemanie o sobie. Gdy jest wyniosły, towarzyszy mu zazwyczaj agresja.

Jak to zrównoważysz to będzie ok :D

Pokora jest dobra dla moherów.
Niestety zmarnowałem kilka lat słuchając zasad i będąc pokorny niestety też byłem osobą wierzącą
przez to jak ojciec pokazywał jaki to on nie jest "wielki"
wpłynęło to na moje zachowanie i byłem ofiarą.
Zamiast nadstawiania policzka i bycia "cichym" (wcale tak się ziemi nie posiądzie na własność)
wolę filozofię Nietzschego, która mówi że nawet najmniejszy człowiek może zdominować świat.
Jestem dumny z tego, że nie ma we mnie odrobiny pokory gdy ktoś mi szkodzi nie nadstawiam policzka tylko za lekkie uderzenie wymierzam nokaut. (Bo jak on śmiał na Mnie rękę podnieść)
Naczelny Użyszkodnik

Pokora czy jej brak?

przez kaja123 31 gru 2012, 20:15
wykończony, mylisz pokorę z upokorzeniem ;) Upokorzeniu mówię NIE i się z Tobą zgodzę ale nie piszemy o upokorzeniu, upokarzaniu i byciem pokornym jak przysłowiowy baranek czyt. wyżej. ;)

Pokora czy jej brak?

przez mark123 31 gru 2012, 20:30
A mnie za to chyba brakuje pychy.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Pokora czy jej brak?

przez Ferdynand k 31 gru 2012, 20:52
Kaja nie rozróżniam pokory i upokorzenia dla mnie to zawsze to samo, wolę pychę.
Naczelny Użyszkodnik

Pokora czy jej brak?

przez Monar 01 sty 2013, 10:45
kaja123, ale ja się "nie chwalę swoimi dokonaniami", właśnie tego unikam. Nie lubię się chwalic i nie lubię byc chwalona. I... Niby gdzie to ja się wywyższam? Skoro przyrównuję się do szmaty od podłogi.

-- 01 sty 2013, 09:46 --

Człowiek pyszny ma nadmiernie wysoką samoocenę oraz mniemanie o sobie. Gdy jest wyniosły, towarzyszy mu zazwyczaj agresja.

Zatem nie jestem pyszna. Bo nie mam wysokiej samooceny.

-- 01 sty 2013, 10:36 --

kaja123, wiem, że mam wady i nie potrzebuję naświetlania, widzę je aż za bardzo. ale nie widzę żadnego braku pokory i nie wiem, na jakiej podstawie wysnuwacie te wnioski.

-- 01 sty 2013, 10:40 --

*Wiola*, Ty to szukałaś dziury w całym, słowo proszę to zwrot grzecznościowy, więc wgl nie ma dyskusji. Nie ma tematu, bo Cię nie mogłam obrazić, bo zachowałam się TAK, JAK NALEŻAŁO. Coś Ci nie wyszło, ze się mnie czepiasz? Pamiętam, że to nie pierwszy raz, ale nie będę szukać innych ataków na mnie, bo to bezcelowe. Myśl, co chcesz. Twoja sprawa. Ale możesz już ze mnie zejść.
Monar

Pokora czy jej brak?

przez kaja123 01 sty 2013, 12:59
Monar, skarbie znowu źle zrozumiałaś (albo nie chcesz zrozumieć) ale jak już napisałam wyżej dojrzejesz bardziej zrozumiesz, a co z tą wiedzą zrobisz to już Twoja sprawa. :bezradny: Ja Ci zyczę wszystkiego dobrego i powodzenia :D

Pokora czy jej brak?

przez *Wiola* 01 sty 2013, 13:35
Monar, Mnie też nie rozumiesz i oczywiście atakujesz - wiesz ,że takie odzywki - coś ci nie wyszło i się czepiasz są po prostu dziecinne.

To ,że napisałaś proszę niczego nie zmienia. Nie rozumiesz? Z jakiej racji w ogóle to napisałaś? To w tym jest problem. Proszę przenieść ten wątek tu i tu - w taki sposób to mi nawet admin nie rozkazuje. I zrozum nie czepiam się, bo to nie było bezpośrednio do mnie , mógł to otworzyć każdy inny moderator. Chodzi o to kim Ty się czujesz ,że próbujesz ustawiać innych i zlecać co mają zrobić????????????
Moderator

Pokora czy jej brak?

przez Vian 01 sty 2013, 14:04
Monar, ja Ci wyjaśnię w możliwie prostych, żołnierskich słowach, o co chodzi z Wiolą.

1. Wiola, proszę przenieść ten temat!
2. Wiola, czy mogłabyś przenieść ten temat, bo moim zdaniem tu nie pasuje?

Według Ciebie to pierwsze zdanie jest prośbą, bo jest "proszę", ale to nieprawda. Pierwszy jest de facto poleceniem, mimo, że jest "proszę", tak się zwracają nauczycielki do dzieci w szkole "proszę nie biegać na korytarzu!", szef do sekretarki albo sprzątaczki "proszę mi zrobić kawę", "proszę jeszcze umyć podłogę", albo policja do kogoś zgarniętego na posterunek. Wszędzie jest "proszę", ale to nie znaczy, że ta nauczycielka, szef czy policjanci PROSZĄ o coś... :D

A kai nie tyle chodzi chyba o to, żeby ludzie byli POKORNI, ile żeby NIE BYLI AROGANCCY.
Pamiętasz, wypłynął kiedyś temat o tym, że Ty nie popełniasz błędów, po drodze wyszło, że nie przepraszasz i stanęło na tym, że rób jak chcesz, ale Ci będzie ciężko, bo prędzej czy później wpienisz czymś ludzi, którzy nie zechcą Cię przepraszać że żyją. No i trafiłaś na takie osoby, na coraz większą liczbę takich osób. Konsekwencja wyboru.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

Pokora czy jej brak?

przez *Wiola* 01 sty 2013, 14:36
Vian, Dzięki , dokładnie o to z tym proszę chodzi, chociaż uważam ,że w ogóle nie powinna tego pisać. Jestem tu już modem dość długo i pierwszy raz się z takim zgłoszeniem spotkałam więc chyba coś nie gra , a nie ja się czepiam. :?
Moderator

Pokora czy jej brak?

przez kaja123 01 sty 2013, 14:50
Vian, kawa na ławę - dzięki :D Już prościej się nie da ;)

Pokora czy jej brak?

przez Ferdynand k 01 sty 2013, 15:17
To po co piszesz o pokorze gdy nie o nią chodzi? :blabla: :blabla: :blabla:
Naczelny Użyszkodnik

Sortuj wg