Intuicja

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Intuicja

przez Artemizja 26 gru 2012, 12:39
Czym Waszym zdaniem jest tak zwana intuicja?Czy w ogóle istnieje?A może to tylko wymysł i coś takiego nie istnieje?Czy to,że ktoś ustrzegł się przed jakimś przykrym zdarzeniem było kwestią intuicji?Podobno każdy ma coś w rodzaju intuicji,ale często to ignoruje...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Intuicja

przez *Monika* 26 gru 2012, 13:00
Jedna z teorii głosi, że kobiety i mężczyźni mają taką samą zdolność do rozwijania intuicji, ale u mężczyzn, ze względów kulturowych, ceni się myślenie logiczne. Dlatego intuicja przypisywana jest stereotypowo tylko kobietom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Oczywiście, że istnieje.
Intuicja jest procesem myślowym, który polega na szybkim dopasowaniu danej sytuacji, problemu, zagadnienia do znanych już nam wzorców, szablonów i zależności. Jest procesem podświadomym, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować. Możemy jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane przez intuicję rozwiązania. To działa na zasadzie wcześniejszych naszych doświadczeń.

Intuicja jest procesem bardzo kreatywnym, z uwagi na fakt, że działa na wyższym poziomie abstrakcji. Więc zależy też od "poziomu inteligencji".

Intuicja jest dla człowieka tak samo naturalna, jak instynkt dla zwierząt.
Różnica polega na tym, że zwierzę nie ma wyboru – musi podążać za instynktem. Z człowiekiem jest inaczej: może decydować, czy podążyć za swoim rozumem, czy za intuicją, a może za ich kombinacją. Zdolności intuicyjne posiada każdy, jednak wsku­tek przesadnego korzystania tylko z rozumu, intuicja jest tłumiona i prawie w zaniku.
" Należy zatem przypomnieć i rozwinąć własne zdolności intuicyjne oraz duchową dojrzałość, aby ponownie móc odbierać intuicję świadomie." - Kurt Teperwein-”Superintuicja”

Mówimy o „olśnieniu”, gdy mamy jakąś ideę, inspirację, pomysł. Intuicja jest nagłym podszeptem, gdy czujemy, że „coś wisi w powietrzu” lub gdy coś „widzimy oczyma duszy” – nie przypomina na to jednak filmu, a jest raczej jak migawka – coś nagłego i nie­oczekiwanego. „Strzela nam do głowy pomysł”, i to tak nagle, „jak grom z jasnego nieba”. Niektórzy ludzie mają „nosa”, inni czują coś „w trzewiach”. :D
Intuicja pojawia się najczęściej nieoczekiwanie, ale we właściwej chwili.

Tak na prawdę to my sami jesteśmy dostawcami intuicji i jednocześnie jej odbiorcami. Wychodzi z naszego wnętrza, choć impuls pochodzi często z zewnątrz. To wszystko stanowi jedynie opis.

Czy pokierowała nami prawdziwa intuicja, okaże się dopiero po pewnym czasie, o ile rezultat naszego działania będzie absolutnie prawidłowy.
Intuicja jest naturalną zdolnością człowieka. Jest zapalającą iskrą, przezorną przepowiednią, twórczą siłą, kreatywną energią, we­wnętrznym ostrzeżeniem, przeczuciem, kluczowym elementem przy odkryciach i decyzjach, doradcą w życiu codziennym. Intuicja bierze w naszym życiu codziennym dużo większy udział, niż przypuszczamy . Jest istotnym elementem naszej kreatywności.

Najważniejszym kryterium intuicji jest to, że najczęściej ujawnia się dopiero wtedy, gdy już zaniechaliśmy rozwiązywania problemu, szukania odpowiedzi na jakieś trudne pytanie, działań zmieniających sytuację.
Mówiąc krótko: intuicja może zrodzić się, gdy przestajemy intensywnie myśleć o jakiejś rzeczy.

Nie wiem Kasiu jak jest u Ciebie, ale u mnie często moja intuicja mnie nie zawodzi. :D :D :D
Obrazek
Główny Moderator

Intuicja

przez linka 26 gru 2012, 13:06
Ja akurat wierzę w intuicję i to bardzo, nie zawsze się sprawdza, ale nigdy nie wpędziła mnie w tarapaty, najwyżej wyszło "neutralnie". Mało tego (taa wiem zabobony) umiem wyśnić chorobę w rodzinie, albo jakieś nieprzyjemne zdarzenie .... są szczególne sny które zwiastują u nas w rodzinie pogrzeb, chorobę, ważną wiadomość i zawsze to się sprawdza, miała tak moja babcia, mama a teraz posiadam taki "specyficzny dar" ja. Nie zawsze to jet fajne.

Kobiety zostając matkami też zwykle nawiązują specjalną bliską więź z dziećmi i wiedzą więcej niż się wydaje :smile:

Natomiast wiem, ze są osoby które za grosz intuicji nie mają, to się tyczy zwykle facetów ale to nie jest jakaś zasada :smile:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Intuicja

przez *Monika* 26 gru 2012, 13:15
linka napisał(a):Mało tego (taa wiem zabobony) umiem wyśnić chorobę w rodzinie, albo jakieś nieprzyjemne zdarzenie .... są szczególne sny które zwiastują u nas w rodzinie pogrzeb, chorobę, ważną wiadomość i zawsze to się sprawdza

Nie napisałam o tym, ale mam dokładnie tak samo.
Śnił mi się w marcu ząb, dziurawy, bardzo dziurawy.
Za 3 dni owdowiała moja 36 letnia siostra.
Wcześniej też jak mi się śnił to był pogrzeb w rodzinie.
Jak mi się śni mój zmarły dziadek zwiastuje to deszczową pogodę, ma to znaczenie ,jeśli snuję jakieś plany wyjazdowe.

Kłopoty finansowe przypisuję snom kiedy dotyka mnie jakaś choroba, gdy widzę siebie chorą we śnie.
To jest taka wskazówka dla mnie, ale przy tym wszystkim zdroworozsądkowo podchodzę do snów. Ciężko też wtedy o dystans, no, ale daję radę. :D
Obrazek
Główny Moderator

Intuicja

przez ala1983 26 gru 2012, 13:44
umiem wyśnić..

A ja pisałam jakiś czas temu, co mi się śniło. Po krótkim czasie sprawdziło się.. :arrow: Lilith, zczerwieniała ;)
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

Intuicja

przez fes 26 gru 2012, 23:36
Mnie czasami przypomina się kawałek snu, taki wycinek mały i nigdy jednak nie wiem co będzie dalej dlatego wtedy staram się być ostrożny. Raz w ten sposób uniknąłem wypadku.
fes

Intuicja

przez black swan 27 gru 2012, 00:37
Wg mnie intuicja u ludzi to odpowiednik instynktu u zwierząt. U zwierząt bardzo silny, kieruje nimi cały czas, u ludzi taki "skarłowaciały" i zagłuszony. Szczątkowy.
No risk - no fun, no pain - no gain.

Intuicja

przez Artemizja 27 gru 2012, 19:41
Nie wiem Kasiu jak jest u Ciebie, ale u mnie często moja intuicja mnie nie zawodzi.
Prawdę mówiąc,to był czas,że nieszczególnie ufałam swoim przeczuciom.I...wyszłam na tym jak Zabłocki na mydle.Często intuicja podpowiadała mi,żeby czegoś nie robić-a ja na przekór :? No i wychodziło mi to bokiem.Od kiedy nauczyłam się wsłuchiwać w siebie,to okazało się,że często jak to się mówi:"mam nosa" 8)

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Intuicja

przez szczypiorek86 27 gru 2012, 23:10
Dla mnie jest zwykła umiejętnością przewidzenia sytuacji.Nieskromnie przyznam ,że ją posiadam .Nazbyt często potrafię przewidzieć kto ma jakie zamiary wobec drugiego czy mnie samej np. Niektórzy złośliwie mówią ,że mogłabym być adwokatem,detektywem :P (oczywiści Ci,którzy zbyt szybko zostają rozszyfrowani ;) ).
szczypiorek86

Intuicja

przez Artemizja 28 gru 2012, 16:07
Mnie zastanawia,jak cienka jest granica między intuicyjnym działaniem a ignorancją?Czy nie jest tak,że zbytnia wiara we własne przeczucia prowadzi do ignorancji,jeśli nie ma się choć minimalnej wiedzy na dany temat i polega wyłącznie na intuicji?

Administrator

Intuicja

przez linka 28 gru 2012, 16:41
Lilith, są takie sytuacje gdy wiemy, że powinniśmy postąpić w pewien sposób a intuicja mówi coś innego - i wtedy powstaje dylemat, zależy jak bardzo wierzymy w nasze przeczucia, bo nie zawsze się sprawdzają. Ciężka sprawa :-|

*Monika*, zęby tak... jakiś czas temu śniło mi się, że stałam z tatą przed lustrem i wyjmowaliśmy sobie dziurawe zęby ze szczęki ( wiem obrzydliwy i dziwaczny sen,ale w naszych głowach roi się bajzel ) powiedziałam o tym rano mamie i tego samego dnia ona miała w pracy poważne problemy......
Za każdym razem można powiedzieć - zbieg okoliczności - ale za dużo już by się w naszym życiu takiego czegoś nazbierało, prawda?
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Intuicja

przez szczypiorek86 29 gru 2012, 00:32
Lilit Powiem na swoim przykłądzie .Bardzo często czegoś nie wiem,brak mi czysto teoretycznej wiedzy ,ale ta umiejętność przewidywania(intuicja) podpowiada mi jak to będzie .Oczywiście głośno wyrażam swoją myśl,ale bez zbędnej pewności siebie,buńczuczność...bo ignorancja pojawia się właśnie wtedy kiedy nie umiemy w odpowiedni sposób z tej umiejętności korzystać czyli np. z góry narzucać ,ze to co mi się wydaje jest jedyne słuszne...Powtórze mnie intuicja rzadko myli ...
szczypiorek86

Intuicja

przez Artemizja 19 lip 2013, 16:48
Macie czasami tak, że spotykając pierwszy raz kogoś, czujecie, że będę z nim problemy? Po prostu już w pierwszej chwili czuliście, że danej osobie mówiąc kolokwialnie- źle z oczu patrzy?

Administrator

Intuicja

przez abraxas 21 lip 2013, 14:14
Lilith, miałam tak niedawno, ale nie sądzę, żeby to była intuicja. Akurat w tym przypadku, u tej osoby dość wyraźnie było widać pewną cechę charakteru, której ja nie trawię, więc od razu wiedziałam że nie będziemy się dogadywać.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

Sortuj wg