Zemsta

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Zemsta

przez Lilith 25 kwi 2017, 10:29
Uważam, że chęć wyrównania krzywd jest czymś naturalnym. Ktoś nas skrzywdził, więc chcielibyśmy, żeby został ukarany. Najlepiej w najdotkliwszy dla niego sposób i to z naszych rąk...
Konkurs forumowy "Twarze Depresji" - głosowanie

Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.
Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Zemsta

przez Bonus 25 kwi 2017, 19:00
Ja uważam, że zemsta na kimś, kto nam zrobił krzywdę, kto wyrządził jakąś przykrość, i co gorsza zrobił to specjalnie, celowo, jest czymś dobrym, sensownym i jest ona pokierowana sprawiedliwością.
Oczywiście, zemsta powinna być współmierna do wyrządzonej krzywdy, żeby też nie przesadzić za bardzo, bo może się zdarzyć, że w zemście ktoś straci życie, a można by tego uniknąć, mszcząc się w inny sposób.
U mnie się tak nie zdarzyło na szczęście, żebym na kimś musiał się za coś zemścić, ale prawie by tak się stało i nie byłaby to jakaś "krwawa zemsta", ale dotkliwa.
Lepiej tego uniknąć, żeby nie mieć kłopotów, ale czasami konieczność powoduje, że musi być dokonana zemsta dla sprawiedliwości.
Psychologia uczy nas myślenia i mądrego postrzegania świata.

Zemsta

przez distorted_level68 23 lip 2017, 16:35
Zemsta bywa okrutna! Jak się mścić to do końca? Za śmierć, śmierć? Prosty tok rozumowania, odczułem na sobie jakąś krzywdę, która zaważyła na moim dalszym życiu, działanie z premedytacją, zostało naruszone jakieś tam zaufanie, poszły straty materialne, został uszczerbek na renomie, to wtedy mam pełne prawo zemścić się na tej osobie w sposób jaki? Linczując? Poniżanie innych w sposób przemyślany tylko dla własnej satysfakcji, najbardziej boli urażona duma? Postrzeganie własnej osoby, jako nietykalna materia ma zawsze podłoże egoizmu! Ludzka natura musi wybaczać? Podsumowując: mścimy się za krzywdy, bo nie jesteśmy słabi, czy nie chcemy wyjść na słabych i ułomnych?
null

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Zemsta

przez C&S 23 lip 2017, 17:46
Zemsta jest słodka i jakże cierpliwa.

Chcesz przeżyć przygodę? - wyznacz własną trasę!
C&S

Zemsta

przez distorted_level68 23 lip 2017, 18:27
C&S napisał(a):Zemsta jest słodka i jakże cierpliwa.
ano jest...! :twisted: ale dlaczego się mścimy? dlaczego w Nas to tak uderza, że musimy wyrównać rachunki?
null

Zemsta

przez C&S 23 lip 2017, 19:08
Każdy z nas ma własną granicę tolerancji jak i pewne pokłady godności. Każda akcja powoduje też reakcje. Wybaczanie to taki biały kruk.

Chcesz przeżyć przygodę? - wyznacz własną trasę!
C&S

Zemsta

przez distorted_level68 23 lip 2017, 19:42
C&S napisał(a):Wybaczanie to taki biały kruk.
myślę, że okazanie litości przyniesie odwrotny skutek, bo czując się bezkarnie, zrobili to "coś" komuś innemu! wybaczenie nie wchodzi zatem w grę, za wyrządzoną krzywdę, ten ktoś musi ponieść zasłużoną karę, nie ma inaczej!
null

Zemsta

przez Bonus 23 lip 2017, 22:06
Ja jeszcze powiem, że zemsta za jakieś krzywdy nie powinna być potępiana przez innych, ale wiemy, że jest potępiana, szczególnie przez sądy, przez WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI.
Prawo mówi jasno:
zemsta na kimś jest zła i mścić się nie wolno, a sądy są od karania winnych. Tylko nie zawsze sądy są sprawiedliwe dla pokrzywdzonych.
Czasem, nawet jeżeli pokrzywdzony zgłosi jakąś sprawę kryminalną do prokuratury, w której wyrządzono mu krzywdę, to sądy nie zawsze należycie ukrają sprawcę lub w ogóle go nie ukarzą z różnych przyczyn.

Dlatego, ktoś kto na kimś się zemści, czyli wymierzy jakąś sprawiedliwość osobie, która skrzywdziła, nie powinna być w ogóle potępiana.
Powinno się jeszcze pogratulować takiej osobie.
Oczywiście, wszystko ma jednak swoje granice i każda zemsta powinna być przemyślana, żeby była współmierna do wyrządzonej krzywdy.
Różnie to może być. Czasem ktoś, kto się zemści, przekroczy granice i nawet kogoś zabije w zemście, bo tak się zdarzało i się zdarza.

W czasach komunistycznych była w Polsce KARA ŚMIERCI i wtedy to była jakaś sprawiedliwość, bo zabijało się zbrodniarzy poprzez powieszenie za dokonywane zbrodnie.
Byli tacy, którzy zabijali seryjnie w tamtych latach, robili to z premedytacją, bez powodu i zdecydowanie zasługiwali na karę śmierci i byli wieszani, oczywiście ci, których złapano i udowodniono winę.
Dziś by uznano, że kara śmierci nie byłaby humanitarna, w obecnych czasach i w Unii Europejskiej, ale w tamtych czasach był inny system i była inna władza.
Ja nigdy nie będę miał nic przeciwko zemście, jeżeli jest dla sprawiedliwości, dla wyrównania krzywd niewinnie.
Nie ma zemsty bez powodu, żeby myśleć o zemście, musi być tego jakaś przyczyna.

Nawet danie komuś zwykłej nauczki, niegroźnej dla życia, też jest zemstą, tylko taką , łagodną.
Czyli: jak ktoś mi tak, to ja jemu tak samo zrobię.

Można się mścić, ale w pewnych granicach i tylko dla sprawiedliwości.
Psychologia uczy nas myślenia i mądrego postrzegania świata.

Sortuj wg