Zemsta

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Zemsta

przez 1234qwerty 27 paź 2013, 19:55
kokos84, Ja wiem :mrgreen:

Zemsta

przez Schwarzi 30 gru 2013, 00:38
A ja nie uważam,że zemsta to domena słabych, absolutnie.
Lubię się mścić i robię to często z nawiązką.
Oczywiście to,czy akty zemsty można uznać za coś "godnego pochwały" zależy tylko od sytuacji i osoby.
Przykładowo : są ludzie, którzy na ogół są lubiani, szanowani,osiągają sukcesy i raczej wiedzie się im dobrze. Mimo to,takie osoby potrafią ostro zareagować,gdy ktoś chociażby spróbuje podważyć ich autorytet, wykorzysta je,albo skrzywdzi w inny sposób. Wygląda to często tak,jakby te osoby za mało doświadczyły, nie znały krytyk i teraz reagują takimi oto emocjami. Znam parę takich osób. Jedna z nich,dziewczyna z mojej byłej klasy, lubiana przez wszystkich, taka klasowa gwiazda, która miała dobre stopnie i liczne sukcesy sportowe oraz te w nauce raz została niemiło potraktowana przez jednego chłopaka z klasy. No, sytuacja nie była przyjemna ale według mnie dało się przeżyć. Koleżanka jednak pielęgnowała nienawiść do tego człowieka przez następne 2 lata i ciągle jak z nią gadałam przechodziła do rozmowy na jego temat, bluzgając,wyśmiewając go,czy serwując mi takie scenariusze zemsty,którą chciałaby popełnić,że nie jeden reżyser mógłby to wykorzystać w dobrym horrorze czy kinie akcji. Takie zachowanie uważam za słabość. Słabość nad słabościami, bo ona pielęgnowała dalej krzywdę, a ten chłopak już na drugi dzień o tym zapomniał i NORMALNIE próbował z nią rozmawiać.

Jest jednak druga strona zemsty,którą już jak najbardziej popieram. Mam tu na myśli zemstę dużego kalibru,taką jak : gwałt, morderstwo kogoś bliskiego, porwanie, dotkliwe pobicie,czy upokorzenie. To tylko przykłady,jest tego więcej. Uważam,że ofiary takich czynów mają jak najbardziej prawo się mścić i jeżeli nie na drodze sądowej, to poprzez dokonanie samosądu.
Do tego należy również długotrwała przemoc i bycie ofiarą. Sytuacje, w których krzywda nie jest wyrządzona na drodze konfliktu, lub poprzez pomyłkę, a raczej wynika po prostu z bezsensownej agresji,czy znęcania się również powinny być pomszczone.
Są różne rodzaje ludzi. Są tacy,wobec których nigdy nikt nie zastosuje przemocy (wiadomo,że konflikt i przemoc to co innego),bo np. samym swoim wyglądem wzbudzają respect ale są też tacy ze zwiększonym ryzykiem stania się ofiarą agresji ze strony innych. Jeżeli osoba z natury ma cechy "ofiary" to według założenia powinna zezwalać na przemoc wobec siebie. Taka jest jej rola,koniec kropka. Toteż każde "olewanie" i niezwracanie uwagi na akty przemocy czy krzywdy nie jest wcale siłą jak niektórzy napisali,tylko słabością. Ofiara pokazuje wszystkim i sobie,że faktycznie,jej rola życiowa została dobrze dobrana, społeczeństwo to widzi i dalej wykorzystuje (stąd też niezbyt pomocne okazuje się mówienie dzieciom,że nie mają reagować na zaczepki, lub żonom,że mają odpuścić mężowi i nic nie robić). Gdzie tu siła ? To nie konflikt,tylko przemoc i tutaj człowiek powinien działać jak najbardziej. Jeżeli osoba,którą powszechnie uważa się za śmiecia i słabeusza,nagle przeciwstawi się swoim prześladowcom (czyli tym niby "silniejszym") to ludzie zaczną ją traktować poważniej, samoocena też wzrośnie. Zemsta dla ofiar jest dobra. Uwalnia z bierności (już ucieczka jest lepsza niż nic nie robienie) i pokazuje odwagę (nie jest łatwo zemścić się, zdenerwować czy zrobić krzywdę ludziom,którzy nas terroryzują, a tacy zazwyczaj są pod pewnymi względami silniejsi od nas). Inna sprawa,że zemsta w takim przypadku jest często skuteczna. Kiedyś, jak w gimbazie mnie prześladowano to byłam bierna i nie myślałam o zemście (a raczej o tym,żeby wyrwać się z tego piekła). Nie czułam się wcale silna. Dopiero,gdy coś we mnie pękło i nie dawałam sobą pomiatać (mściłam się często bardziej dotkliwie niż to,co oni mi robili) to zauważyłam w tym prawie same korzyści. Prześladowania ustały, ja poczułam się pewniejsza siebie i miałam spokój. Także w tym naszym brutalnym świecie,czasem trzeba zniżyć się do poziomu ludzi-zwierząt żeby coś osiągnąć. Postawa cierpiętnicy i Matki Teresy z Kalkuty,która nikogo nie krzywdzi, nikomu nie odpłaca nie zawsze jest dobra.

Zemsta

przez mark123 04 sty 2014, 21:44
Od jakiegoś czasu mam ochotę całej mojej rodzinie w przyszłości "nakopać do dupy", żeby żałowali, że zostałem urodzony; ukarać za popełniony błąd.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Zemsta

przez wiejskifilozof 08 sty 2014, 10:45
Nie jestem mściwy i zemsty nie szukam.Tyle w temacie.

Zemsta

przez Etna 08 sty 2014, 13:27
Nawet za największe wyrządzone mi krzywdy nie miałam ochoty nigdy wyrządzić komuś absolutnie nic złego. Chociaż na mnie mszczono się za głupoty nawet na super głupie, dziecinne, ale wciąż obrzydliwe sposoby. Nie toleruję czegoś takiego jak zemsta, żeby nie powiedzieć brzydzę się zemstą i zamykam na nią i wszelkie jej objawy w całości.

Zemsta

przez EmInQu 08 sty 2014, 17:32
Kieruję się od lat zasadą : jeśli nadepniesz mi na odcisk, ja ci nadepnę na dwa. Ludzie, którzy pierwsi czynią zło/atakują z pewnością nie zasługują na to, aby przejść nad ich czynem do porządku dziennego. Bycie jeleniem pod płaszczykiem rzekomego miłosierdzia jakoś nigdy mnie nie fascynowało.
Zrób wszystko, aby uniknąć walki, ale gdy już musisz do niej stanąć - WYGRAJ!
Gdybym stosowała się do wszystkich reguł, daleko bym nie zaszła.

Zemsta

przez Lola Rose 14 sty 2014, 17:16
Myślę, że zemsta nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak nie zmienia to faktu, że chcę się zemścić w przyszłości.
Jestem jaka jestem

Zemsta

przez SmutnaTęcza 17 sty 2014, 21:05
Wiele razy chciałam się na kimś zemścić za krzywdy, zniewagę czy zranienie uczuć, ale zazwyczaj kończy się jedynie na zemście w myślach czy ogólnie na zamiarach.

Zemsta

przez Auman 17 sty 2014, 21:49
Zemsta - to takie naturalne. :105:
Auman

Zemsta

przez zaczarowana 18 sty 2014, 19:19
Zemsta - stosuję i to bez przeczytania ulotki, ani kontaktu z lekarzem lub farmaceutom ;)
Jeśli większość jest o czymś przekonana, to wcale nie znaczy, iż ma rację.

całkowicie wolna od psychotropów od 24.04.2014r - NIGDY WIĘCEJ!

Zemsta

przez Artemizja 02 lut 2014, 23:42
Uważam, że chęć wyrównania krzywd jest czymś naturalnym. Ktoś nas skrzywdził, więc chcielibyśmy, żeby został ukarany. Najlepiej w najdotkliwszy dla niego sposób i to z naszych rąk...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Zemsta

przez Candy14 28 kwi 2014, 21:11
"Każdą krzywdę człowiek potrafi w końcu wybaczyć, ale poniżenia nie. Niektórzy ludzie wierzą, że poniżanie innych pomoże im odzyskać godność, którą im odebrano. (...) Ale to lekarstwo nie działa. Poniżając innych, stawia się pomniki własnemu poniżeniu. To nikogo nie wyzwoli."
Magdalena Tulli
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Zemsta

przez Variable 28 kwi 2014, 21:14
A ja sie dzis prawie zemscilam :105:
Variable

Zemsta

przez dar 29 kwi 2014, 13:06
Wiem, że mam taki charakter, że w niektórych przypadkach zemsta jest mi potrzeba aby uzyskać ukojenie nerwów. 8)
“ Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele. ”
dar

Sortuj wg