Zemsta

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Zemsta

przez Ferdynand k 26 paź 2013, 22:07
kokos84, widzisz to i dalej wierzysz? :hide:

-- 26 paź 2013, 22:08 --

znaczy to cierpienie całe
Naczelny Użyszkodnik

Zemsta

przez kokos7 26 paź 2013, 22:12
wykończony napisał(a):kokos84, widzisz to i dalej wierzysz? :hide:

-- 26 paź 2013, 22:08 --

znaczy to cierpienie całe

Myslisz ze Bog chcial, zebysmy cierpieli? On chcial zebysmy byli kochani juz od samego poczecia, a ze ludzie w swojej naturze wszystko psuja to juz inna sprawa.

Zemsta

przez 1234qwerty 26 paź 2013, 22:27
kokos84, pomijam kwestie kiedy człowiek krzywdzi drugiego. Ale jak w jakąś grupę ludzi pieprznie tsunami, to gdzie tu ci ludzie, którzy wszystko psują?

Wracając do tematu wątku.

Ja uważam, że zemsta nie jest czymś z góry złym, wszystko zależy od różnych czynników. Niektórzy mówią, że się nie mszczą i odpuszczają, ale zgłoszą coś na policję, bo sprawiedliwość musi być. Jak dla mnie to hipokryzja, bo do czego nam służy wymiar sprawiedliwości? Czym jest owa sprawiedliwość? To po prostu zemsta wymierzana zgodnie z prawem przez ogany państwowe. Jak ktoś został pobity, zgłosi to do sądu po to, żeby dosrać swoim winowajcom, by mieli to na co załużyli. Można mówić oczywiście o karze w sensie resocjalizacji skazanego, ale po pierwsze kwestia wychowania nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. Rodzic karcący dziecko nie mówi przecież, że wymierza mu sprawiedliwość ;)
A po drugie żadnej resocjalizacji nie ma, przestępca trafia do środowiska ludzi sobie podobnych i wychodzi z więzienia często bardziej zdemoralizowany.
Sądy mają monopol na wymierzanie zemsty dlatego, że gdyby każdy mógł działać na własną rękę, to w naszym społeczeństwie zrobiłby się niezły bajzel.
Sprawiedliwość karząca przestępców to właśnie zemsta. Wątpię, żeby się znalazło wielu zwolenników odstąpienia od karania przestępców w imię miłosierdzia :P
Uważam, że zemsta jest potrzebna ludzkości do tego, żeby odstraszać ludzi, którzy nas krzywdzą od robienia złych rzeczy.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Zemsta

przez *Ai* 27 paź 2013, 00:35
Zemsta nie naprawia wyrządzonej krzywdy i nie można się nią nasycić. Do niedawna myślałam, że się kiedyś na kimś zemściłam, co z jednej strony dało mi satysfakcję, z drugiej spowodowało niezasłużone poczucie winy... Teraz widzę, że wyjaśniłam wtedy ważną dla mnie sprawę, a "zemsta" była jedynie moją interpretacją sytuacji.

Zgadzam się z przedmówcą :) Niestety, na kłamstwo i zdradę nie ma paragrafów
Ostatnio edytowano 27 paź 2013, 00:37 przez *Ai*, łącznie edytowano 1 raz
*Ai*

Zemsta

przez Ferdynand k 27 paź 2013, 00:36
Supernova, bzdura
można się nasycić ja nie mam wyrzutów
Naczelny Użyszkodnik

Zemsta

przez Masked_Man 27 paź 2013, 00:38
Jednak czy mszczac sie nie pokazujemy, ze wcale nie jestesmy lepsi od tej osoby, ktora nam zaszkodzila? Jak na to patrzycie?
Masked_Man

Zemsta

przez *Ai* 27 paź 2013, 00:39
wykończony, zazdroszczę. Musiałabym mścić się w nieskończoność, a i tak nie byłabym usatysfakcjonowana.
*Ai*

Zemsta

przez Arhol 27 paź 2013, 00:40
Nie potępiam zemsty,samej w sobie,choć oczywiście są sytuacje gdzie zemsta jest nieadekwatna do krzywdy którą nam wyrządzono.
No i w przypadku mordowania się - zabicie kata twoich przyjaciół/bliskich - nie przywróci ich do życia.
IMHO wszystko od okoliczności zależy.
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Zemsta

przez *Ai* 27 paź 2013, 00:41
Masked_Man napisał(a):Jednak czy mszczac sie nie pokazujemy, ze wcale nie jestesmy lepsi od tej osoby, ktora nam zaszkodzila? Jak na to patrzycie?

a czy działając w obronie własnej stajesz się gorszy od napastnika?
*Ai*

Zemsta

przez Masked_Man 27 paź 2013, 00:42
Supernova, nie, ale zemsta a samoobrona to 2 rozne rzeczy.
Masked_Man

Zemsta

przez Ferdynand k 27 paź 2013, 00:42
Masked_Man, jesteśmy skoro nikt nie dba o tą sprawiedliwość
Kestrel, a ja nie odstrzelić łeb takiemu to jak rozdeptać karalucha
Naczelny Użyszkodnik

Zemsta

przez *Ai* 27 paź 2013, 00:45
Masked_Man, to zależy od sytuacji. Jesteś zwolennikiem nadstawiania drugiego policzka czy odreagowywania na osobach postronnych?
*Ai*

Zemsta

przez Arhol 27 paź 2013, 00:46
Myslisz ze Bog chcial, zebysmy cierpieli? On chcial zebysmy byli kochani juz od samego poczecia, a ze ludzie w swojej naturze wszystko psuja to juz inna sprawa.

Myślę że po tym jak pisałeś o badaniach jakoby seks oralny powoduje choroby nowotworowe już większą głupotą mnie nie zaskoczysz,jak widać,zawiodłem się w tej kwestii :lol: :lol: :lol:
Jeśli Bóg jest wszechmogący i wszechwiedzący ,to wiedział że cierpienie będzie i że ludzie będą "psuć" jego "doskonałe" dzieło,to tak jakby twórca broni palnej stworzył ją, i wściekał się o to że ludzie się nią mordują zamiast trzymać je w gablocie :lol: :lol: :lol:
you made my day sir : D

wykończony, Nie popieram,ani nie potępiam.
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Zemsta

przez 1234qwerty 27 paź 2013, 00:47
Masked_Man,
Jednak czy mszczac sie nie pokazujemy, ze wcale nie jestesmy lepsi od tej osoby, ktora nam zaszkodzila? Jak na to patrzycie?

A czy sąd siłą uprowadzając przy pomocy policji i zamykając w więzieniu jest lepszy od skazanego przez niego porywacza, który przetrzymywał swoją ofiarę ;)

Sortuj wg