Temperament

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Temperament

przez wiejskifilozof 24 lip 2014, 15:21
A ja jestem,ciepłe kluchy.

Temperament

przez Qrf 25 lip 2014, 17:51
macie tu fajny wykres :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Choleryk

ja jestem połączeniem choleryczki z melancholiczką, czyli niestety dokładnie naprzeciwko równowagi emocjonalnej, ale kto powiedział, że życie jest łatwe...
Qrf

Temperament

przez monapayne 25 lip 2014, 17:57
Uważacie, że temperament się zmienia w ciągu życia?
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Temperament

przez mark123 29 paź 2014, 10:36
detektywmonk napisał(a):A ja jestem,ciepłe kluchy.

Ja chyba jestem "tysiąc" razy bardziej ciepłe kluchy niż postać Mirosława Czajki z serialu "Mamuśki". Mirosław Czajka to zaradny twardziel w porównaniu do mnie.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Temperament

przez mark123 23 maja 2015, 14:18
Dopóki nie opracują metod na znaczną modyfikację wrodzonej części osobowości, osoby, które rodzą się z całkowicie "biernym" temperamentem, będą skazane na problemy. Odpowiednie wychowanie da odpowiedni charakter, ale i tak będzie konflikt wewnętrzny pomiędzy charakterem i temperamentem, więc i tak taka osoba będzie mieć problemy.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Temperament

przez monapayne 25 maja 2015, 12:14
Trochę Cię rozumiem. Myślę, że w takich przypadkach jest potrzebne mocne pjerdolnięcie duchowe. Iskra boża. Nie wiem jak to nazwać... Wiara.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"

Temperament

przez wiejskifilozof 25 maja 2015, 13:42
Ja jestem melancholik.Spokojny,cichy.Nie lubię hałasu i głośnych imprez.Lubię leżeć na tapczanie.I czytać książkę.

Temperament

przez MalaMi1001 25 maja 2015, 13:50
A ja uważam, że człowiek rodzi się psychicznie i osobowościowo jako tabula rasa, no może oprócz rasowych psychopatów, ponieważ ich ciężko jest dopasować do jakichkolwiek mechanizmów tworzenia się tak popapranej osobowości. Ja z dzieciństwa pamiętam siebie bardzo dobrze jako wesołą, ciekawską, wszędobylską, aktywną, otwartą na świat i ludzi dziewczynkę. Niestety, skutecznie stłamszono to w procesie zimnego chowu, braku emocjonalnego i społecznego wychowania, poczucia odrzucenia i wiecznego "niepasowania" do towarzystwa. Zaczęła się samotność i rozwój zaburzeń u młodej i nieukształtowanej osobowości, opartej na poczuciu izolacji i domysłach. Pogodziłam się z tym, że żadna absolutnie terapia nie cofnie tych wszystkich zmian, bo dziś mimo, że jest dużo lepiej czuję jakiś rodzaj pustki, jakby czegoś nie było, czegoś brakowało, dziwne w sumie do opisania. I jedno czego nigdy u siebie nie wyleczę to patologiczna senność i "nie chce mi się", którego w bardzo wczesnym dzieciństwie nie było. Tak więc wg mojej teorii temperament może być dowolnie kształtowany przez środowisko w jakim żyjemy. Tabula rasa, tak się rodzimy, tak uważam.

Temperament

przez monapayne 25 maja 2015, 13:57
MalaMi1001 , tak uważasz. To dobrze uważasz. Ale temperament to nie osobowość. To są ogromne różnice. Jako dziecko nawet melancholik bywa ruchliwy.

Czym innym jest melancholik, który radzi sobie z otoczeniem i jest depresyjny z natury. A czym innym jest sangwinik, który dostaje depresji z powodu trudności napotkanych w życiu i ma problemy osobowościowe, albo po prostu wpada w żałobę.

Temperament

przez MalaMi1001 25 maja 2015, 14:18
Temperament jak rozumiem opisują różnego rodzaju cechy osobowości, więc skoro osobowość da się ukształtować, temperament tym bardziej. To co opisałam wyżej, co dotyczy mojej osoby jasno wskazuje, że i jedno i drugie (czyli osobowość i temperament) można ukształtować w zależności od wpływów środowiskowych. Na to składa się cała masa rzeczy, a nie tylko proste stwierdzenie, że ktoś się taki urodził.

Temperament

przez monapayne 25 maja 2015, 14:21
Musiałabyś zmienić cały rdzeń. Całe życie jestem flegmatyczna, mimo że się zmieniam. To jest chemia.

Tak samo jakbyś powiedziała, że chorobę dwubiegunową też da się zmienić, ukształtować.

To nie idzie w obydwie strony tak samo. To tak jakbyś chciała ukształtować wodę. Wsadzać ją w nowe bujne naczynia, a ona i tak pozostaje taka sama.

Temperament

przez SrebrnaSowa 25 maja 2015, 14:22
Tak zgadzam się , temperament się zmienia przez całe życie.
Raz przygasa, raz bucha płomieniami.... czasem jest stały , czasem zrywa się na powiewach wiatru.

Temperament

przez monapayne 25 maja 2015, 14:28
Wy chyba nie rozumiecie tego pojęcia. Człowiek się zmienia. Osobowość, uczucia. Temperament bardzo mało się zmienia. Mój organizm całe życie dąży w dół, w spokój. Ja mogę robić wiele, ale to i tak dąży do tamtego.

Temperament

przez SrebrnaSowa 25 maja 2015, 14:58
W życiu jedno co się nie zmienia, to te ciągłe zmiany.

Ludzie mogą chcieć szufladkować jak tylko chcą .
Dla mnie temperament- zwłaszcza mój - jest zmienny.
INFP-T
4w5

Z każdym dniem , namiętniej całujesz swoją własną Noc...

Gustuję w tchnieniach myśli, o smaku niebieskich migdałów .

Sortuj wg