Temperament

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Temperament

przez Artemizja 15 gru 2012, 08:18
Niektórzy mówią,że mają "ognisty"temperament.Ale co to właściwie oznacza?Czym jest temperament?Jest czymś wrodzonym czy nabytym?Jaki Wy macie temperament?Czy charakter i temperament,to jedno i to samo?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Temperament

przez *Monika* 15 gru 2012, 10:12
Lilith, Na temperament człowieka składają się dziedziczone cechy osobowości, które ujawniają się już w pierwszym roku życia.
Można powiedzieć, że temperament stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju osobowości.

Na podstawie wyników prowadzonych badań autorzy wyodrębnili trzy zasadnicze cechy określające strukturę temperamentu: emocjonalność (Emotionality), aktywność (Activity) i towarzyskość (Sociability), których pierwsze litery wyjaśniają skrót EAS. Początkowo za cechę temperamentalną uznana została również impulsywność (Impulsivity), jednak wyniki analizy czynnikowej wskazały na konieczność uznania jej za cechę niejednorodną, ponadto nie udało się jednoznacznie ustalić jej wskaźników odziedziczalności.

Ponadto każdy zna typy temperamentów wg Hipokratesa-Galena:
choleryczny – (chole – żółć) porywczy, niewyrozumiały, energiczny, urodzony przywódca, człowiek czynu
sangwiniczny – (sanquis – krew) wesoły, pogodny, towarzyski, gadatliwy, niezorganizowany, zapominalski
flegmatyczny – (phlegma – flegma) powolny, zrównoważony, dowcipny, pogodny, obserwator
melancholiczny – (melas chole – czarna żółć) perfekcjonista, uczuciowy, wrażliwy, wierny przyjaciel, podatny na depresje

Natomiast charakter to już zespół cech wyróżniających osobę od innych np. ze względu na wygląd, postać, działanie czy zachowanie. Ale bardziej tu chodzi o przekonania moralne.
Charakter też jest utożsamiany z osobowością człowieka.

Myślę, że miedzy charakterem, a temperamentem można doszukiwać się wspólnej płaszczyzny,ale we współczesnej psychologii pojęcie charakteru jest już rzadziej używane niż osobowość.
Obrazek
Główny Moderator

Temperament

przez Artemizja 20 gru 2012, 23:10
Temperament również się zmienia, zachowując swoją strukturę w chorobach somatycznych. W schorzeniach psychicznych ulega on głębszym zmianom: w schizofrenii, w chorobie jedno i dwubiegunowej w depresji endogennej temperament wygasa niemal do zera, też wygasa w zespołach psychoorganicznych. W psychozie maniakalnej temperament wzrasta, chory jest impulsywny, energiczny, stale gotowy do różnych rzeczy. W opisie klinicznym nie opisuje się temperamentu tylko poszczególne wymiary życia uczuciowego.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Temperament

przez Amazonek 11 maja 2013, 15:54
Witam,
Chciałbym dokładniej dowiedzieć się jak zbudowana jest ludzka osobowość w oparciu na podział melancholik, flegmatyk, sangwinik, choleryk. Z tego co mi wiadomo u każdego dominują dwa bądź jeden z wyżej wymienionych typów. Zastanawiam się jednak czy istnieją ludzie z tak pomieszaną osobowością, że zasadniczo mają prawie tyle samo cech każdego typu i ta dominacja jest niewielka. Innymi słowy zastanawiam się czy istnieją ludzie, którzy zależnie od sytuacji przejawiają mocne strony każdego z czterech typów. Np. odznaczają się tak wybujałą wyobraźnią i głębią jak melancholicy ale przy tym potrafią być tak zabawni jak sangwinicy, w razie potrzeby tak zawzięci i dominujący jak cholerycy a innym razem spokojni jak flegmatycy. Dodatkowo prosiłbym, o wyjaśnienie mi jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie chodzi mi o diagram po prawej stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Melancholik
Czy mam rozumieć że połączenie cech melancholika i choleryka zawsze da neurotyka, sangwinika i flegmatyka ambiwertyka, sangwinika i choleryka ekstra- a flegmatyka i melancholika introwertyka czy jest to może bardziej skomplikowane? Czy osoba o dominującym połączeniu flegmatyk-melancholik też może wykazywać cechy ambiwertyczne, albo czy melancholik-choleryk zawsze będzie miał problemy wiążące się z neurotycznością i będzie niestabilny emocjonalnie?

Temperament

przez carlosbueno 04 cze 2013, 20:30
Ja w potocznym znaczeniu temperamentu to w ogóle nie posiadam. A odnośnie tych 4 typów temperamentów to mam ujemne cechy flegmatyka w połączeniu z melancholią.
Największy Forumowy Maruda

Temperament

przez wiejskifilozof 04 cze 2013, 20:36
Ja jak idę po ulicy, to szybciej niż ja idą 80 latkowie.

Temperament

przez carlosbueno 04 cze 2013, 20:43
detektywmonk napisał(a):Ja jak idę po ulicy, to szybciej niż ja idą 80 latkowie.

Ja jak na flegmatyka robię niektóre rzecz bardzo szybko np. jem, chodzę, ubieram się ale pracuję, myślę a zwłaszcza podejmuje decyzje bardzo wolno.

Temperament

przez *Monika* 04 cze 2013, 21:09
Ja robię prawie wszystko szybko.
Szybko podejmuję decyzje, szybko działam, szybko myślę.
Czasem zanim pomyślę, to już coś zrobię, albo powiem. W niektórych sprawach nie jest to dobre rozwiązanie.
Ale w niektórych bardzo pomocne.
Ogólnie na plus.
Na pewno jestem typem choleryka z domieszką pozostałych.
Obrazek
Główny Moderator

Temperament

przez carlosbueno 04 cze 2013, 21:59
*Monika*, Większość osób na stanowiskach kierowniczych to chyba cholerycy ;) ja jak bym był mądrzejszy i miał smykałkę do techniki to z moim flegmatyzmem sprawdziłbym bym się jako informatyk, mechanik, fachowiec budowlany itp. bo takie profesje są im zalecane bo wiadomo że w sprzedaży i innej pracy gdzie ważne są kontakty nie za bardzo się sprawdzają.

Temperament

przez Candy14 04 cze 2013, 22:17
Szybko podejmuję decyzje, szybko działam, szybko myślę.

Mam tak samo. Chociaz dzis wyjatkowo pomyslalam i nie kupilam tabletu chociaz mnie kusilo
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Temperament

przez *Monika* 04 cze 2013, 23:19
carlosbueno, mądry jesteś przecież, umiesz prowadzić konwersacje i to na poziomie, znam Cię przecież i czytam regularnie, więc nie widzę przeszkód, żebyś sprawdził się w zawodach wymagających kontaktów z ludźmi. Ciągle umniejszasz sobie Carolu, nie wiem dlaczego...
Candy14, Zachowujesz zdrowy rozsądek, a to się chwali.
Obrazek
Główny Moderator

Temperament

przez wiejskifilozof 05 cze 2013, 09:55
Ja lubię czytać powoli, moja psycholog powiedział mi,że też stosuję taką technikę i pomaga się zgadzam.

Temperament

przez mark123 18 lip 2014, 16:10
Temperament odgrywa chyba też główną rolę w podatności na nabycie zaburzeń.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Temperament

przez monapayne 18 lip 2014, 16:39
Gdy byłam pierwszy raz u psychologa jako 15-latka to pani psycholog narysowała mi wykres, który określa mój temperament/osobowość. [Jednak wydaje mi się, że osobowość jest bardziej złożona niż temperament]. Wykres ten to były dwie osie, nie pamiętam co było napisane w każdej z 4 stron, ale był introwertyzm i ekstrawertyzm. Na podstawie testu wyszło, że jestem ekstrawertyczna i mocno emocjonalna.

Samą siebie zaklasyfikowałabym jako neurotyka. Zanika mi jednak ostatnio wrażliwość melancholijna i trochę mi to przeszkadza. Ale wiem, że to przez zdezelowane elektrycznie zbyt raniące ciało migdałowate i hipokamp myśli. One czasami zbyt ostro się przesuwają w tym całym płynie.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Sortuj wg