Asertywność

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Asertywność

przez lucus 30 kwi 2013, 18:38
Lilith, Zgadza się można się w tym pogubić i narobić sobie problemów tak jak ja w pracy..pretensje,że brak mi kultury osobistej - a ja myślałem,że bronię swojej pozycji.Granica jest łatwa do przekroczenia.To tak jak z granicą między dumą z siebie a narcyzmem.

Asertywność

przez Artemizja 02 maja 2013, 12:09
Ciekawi mnie właśnie, gdzie ta granica leży? Jak daleko można się posunąć w obronie samego siebie?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Asertywność

przez kaja123 02 maja 2013, 12:14
Lilith napisał(a):Ciekawi mnie właśnie, gdzie ta granica leży? Jak daleko można się posunąć w obronie samego siebie?

Myślę że tak daleko żeby być jak najbardziej usatysfakcjonowanym nie krzywdząc przy tym drugiej osoby. Każda osoba jest inna więc granica też będzie różna. Jedni pozwolą wejść dalej inni nie. Wyczucie?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Asertywność

przez Artemizja 09 maja 2013, 23:15
No właśnie. Z wyczuciem bywa różnie. Jeśli nie zna się danej osoby, to tak naprawdę nie wiadomo, na co można sobie pozwolić, co może zranić drugą stronę...

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Asertywność

przez Hans 10 maja 2013, 20:05
Lilith napisał(a):Ciekawi mnie właśnie, gdzie ta granica leży? Jak daleko można się posunąć w obronie samego siebie?

W skrajnych przypadkach zagrożenie należy wyeliminować.
Feed your head
Feed your head

Asertywność

przez Artemizja 12 maja 2013, 14:12
Hans, rozwiniesz?

Administrator

Asertywność

przez Psychoanalepsja_SS 02 sie 2014, 14:29
Odkop, bo ważny temat.
Znacie jakieś proste sztuczki, metody treningu asertywności?

Mam problemy z postawą asertywną. Kiedy ktoś stosuje do mnie prośbę, często nie odmawiam, choć wiem, że będę się z jakimś zadaniem męczył, jestem do niego nieprzygotowany, czy po prostu mi się nie chce. Jeżeli odmawiam, to zamiast po prostu powiedzieć "nie" i zwięźle wyjaśnić powody odmowy, ja się plączę i szamoczę, wychodząc na uległego.
Podobnie jest z wyrażaniem swojej opinii na temat osoby, na której mi zależy, jej gustów i upodobań, itp. Kumpel wysyła mi link do czegoś, co mnie nie kręci i pyta "Jak Ci się to podoba?", ja odpowiadam, że jest okej, bądź w jakiś eufemistyczny i zawoalowany sposób plączę i szamoczę, że nie, ale żeby wyszło, że jednak mi się podoba, ale mam zastrzeżenia.

Asertywność

przez New-Tenuis 02 sie 2014, 15:57
Mam podobny problem. Na moją nieasertywność składa się także paniczny lęk przed wszelkimi konfliktami i konfrontacjami, więc przyznam, że często zdarza mi się, że jestem na kogoś zła, czuję się niekomfortowo w sytuacji, w której mnie stawia, ale mu tego nie mówię. Przez to czuję się gorzej, bo mam poczucie, że to fałszywe z mojej strony (a nie mówię tego, bo boję się konfliktu, błędne koło).
"I knew a man who lived in fear
It was huge, it was angry,
It was drawing near.
Behind his house a secret place
Was the shadow of the demon
He could never face."

Asertywność

przez Psychoanalepsja_SS 02 sie 2014, 16:06
Ja często odpuszczam i daję za wygraną tylko dla świętego spokoju, mimo że potem będę z tego niezadowolony i czuł się jak porażka.

Asertywność

przez Bonus 02 sie 2014, 16:55
Ja myślę, że jestem człowiekiem asertywnym.
Mam poszanowanie dla samego siebie i innych ludzi, potrafię przestrzegać pewnych granic. Asertywność, również jest ważna w miejscu pracy.

-- 02 sie 2014, 16:05 --

Asertywność, to bardzo ważna i cenna cecha.
Myślę, że dużo ludzi nie posiada w sobie tej cechy? Człowiek asertywny ma w sobie duże bogactwo, jeśli chodzi o tę wartość.
Psychologia uczy nas myślenia i mądrego postrzegania świata.

Asertywność

przez mark123 02 sie 2014, 18:31
U mnie nieasertywność w realu wynika z lęku przed agresją, bardzo niskiej tolerancji na stres i zbyt dużego lubienia spokoju.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Asertywność

przez Artemizja 07 sie 2014, 15:40
New-Tenuis, a masz jakiś pomysł, jak wybrnąć z tego błędnego koła? Może spróbuj jednak zacząć mówić, co Ci nie odpowiada? Oczywiście na spokojnie. Wiesz...zależy jak coś zostanie powiedziane. Jeśli powiesz coś tonem pełnym urazy i obrażenia, to wiadomo, że druga strona odpowie agresją. A przynajmniej często tak jest. Inaczej postrzegane jest spokojne powiedzenie o tym, co Ci się nie podoba. Czasami nawet z uśmiechem na ustach, w formie żartobliwej. Jeśli mówiąc to, starasz się okazać ciepło, nie złość i pretensje, to duża szansa, że druga strona Cię wysłucha i nie zareaguje agresywnie...

Administrator

Asertywność

przez New-Tenuis 11 sie 2014, 15:36
Artemizja, wiem o tym, że lepiej takie sprawy rozwiązywać na spokojnie, bez tak zwanych "komunikatów ty", atakujących drugą stronę. Uczę się asertywności i mam poczucie, że jednak jest znacznie lepiej niż było np. dwa lata temu. :)
"I knew a man who lived in fear
It was huge, it was angry,
It was drawing near.
Behind his house a secret place
Was the shadow of the demon
He could never face."

Asertywność

przez GITS 11 sie 2014, 15:45
Zastanawia mnie jednak sytuacja co zrobić gdy np. my jesteśmy asertywni ale druga strona mówiąc delikatnie nie. Nie docierają do niej żadne argumenty i fakty. Jak wtedy reagować?

Sortuj wg