Asertywność

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Asertywność

przez Artemizja 10 gru 2012, 21:52
Co to właściwie jest i w czym może być pomocne?W jakich sytuacjach należy być asertywnym?Jakie zagrożenia a jakie szanse niesie ze sobą asertywne zachowanie?Jakie są Wasze doświadczenia z asertywnością?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Asertywność

przez trek 10 gru 2012, 22:45
asertywnosc jest to zachowanie ktore respektuje wlasne i czyjes granice, nie naruszamy czyichs granic ale tez nie pozwalamy naruszac swoich. Mysle, ze waznym aspektem asertywnsoci jest rowniez ocena sytuacji pod katem wlasnie naruszania tych granic. Asertywnosc to rowniez uznawanie pewnych swoich praw.

Asertywnym nalezy byc w wiekszosci sytuacji, sa wyjatki.

Jakie zagrożenia a jakie szanse niesie ze sobą asertywne zachowanie?

Zagrozenia są tylko takie, ze ktos moze zrobic krzywde, bo nie spodoba mu sie odmowa, brak uleglosci a szanse daje wieksze na szacunek, lepsze samopoczucie, zdrowe relacje z innymi i wlasciwie ta krzywda z drugiej strony jest raczej mnie prawdopodobna bedac asertywnym biorac pod uwage ogol sytuacji.

Moje doswiadczenia z asertywnoscia sa takie ze bylem nieasertywny, ale przeczytalem sobie taka ksiazke o asertywnosci i wiele rzeczy zrozumialem dzieki spojrzeniu z tej perspektywy, dalo mi to tez taka pewnosc, nie zastanawiam sie jak kiedys nad sytuacja bo widze wyraznie czy ktos przegial czy nie, majac racjonalne kryterium oceny. Asertywne zachowanie daje rowniez lepsze samopoczucie, nie gryza wyrzuty sumienia, watpliwosci, poczucie wlasnej wartosci i skutecznosci wzrasta... Nie mowie, ze bylem nieasertywny i nagle jestem ale na odcinku gdzie na jednym koncu jest nieasertywnosc a na drugim koncu asertywnosc przesunalem sie w kierunku tego drugiego konca.

Kiedys mialem do tego podejscie, ze ta cala asertywnosc to jakis wymysl znudzonych psycholozek, ale jak zglebilem sie w temato, to musze przyznac, ze jest bardzo racjonalna i konkretna sprawa. Polecam.
trek

Asertywność

przez Artemizja 11 gru 2012, 12:06
Asertywnym nalezy byc w wiekszosci sytuacji, sa wyjatki.
Jakie?

Ogólnie asertywność kojarzy się z umiejętnością powiedzenia "nie",ale jak dla mnie,ma ona troszkę szersze znaczenie.Mianowicie,asertywność,to umiejętność mówienia o swoich potrzebach,jasne komunikowania,bronienia granic,ale w taki sposób,żeby nie zranić drugiej strony...

Problem z asertywnością pojawia się w zakładach pracy.No bo czy idzie być asertywnym,kiedy ma się do czynienia z szefem?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Asertywność

przez Saraid 11 gru 2012, 12:42
Lilith, w pracy to można byc co najwyżej pasywnym inaczej sie nie da.
Saraid

Asertywność

przez trek 11 gru 2012, 15:10
Lilith np. w sytuacjach zgrożenia życia, czy kiedy można stracić prace poprzez odmowe.
trek

Asertywność

przez Artemizja 11 gru 2012, 18:11
Lilith, w pracy to można byc co najwyżej pasywnym inaczej sie nie da.
czy kiedy można stracić prace poprzez odmowe.
No i tutaj pojawia się zasadniczy problem z asertywnością.Nie zawsze można ją zastosować.W pracy,jest się na straconej pozycji.I jeśli zacznie się jasno i wyraźnie mówić o swoich potrzebach,to może się to skończyć w nieprzyjemny sposób.Czasami zdarza się,że trafimy na osobę,która doceni asertywność,ale najczęściej jest tak,że po prostu powie"do widzenia".Problem powstaje wtedy,gdy nie jest się w stanie "wyczuć"czy można być asertywnym,czy po prostu lepiej pewne rzeczy przemilczeć.

Problem z asertywnością pojawić się może również w bliskich relacjach,kiedy to wymagane są od Nas rzeczy,które nie do końca Nam się podobają,ale robimy je,ponieważ nie chcemy zranić drugiej osoby.Z założenia asertywność ma szanować również prawa i uczucia drugiego człowieka,ale zawsze istnieje ryzyko,że ktoś opacznie odbierze Nasze słowa...

Administrator

Asertywność

przez trek 11 gru 2012, 18:40
no to sa wyjatki, ale nawet wtedy robisz to w sposob kontrolowany, wiesz ze te granice zostaly przekroczone, wiesz z jakiego powodu i to tak nie obciaza psyche jak wtedy gdy jest sie zagubionym i na kazdym kroku czlowiek nie wie i nieodpowiednio sie zachowuje.
trek

Asertywność

przez linka 11 gru 2012, 19:09
W pracy trzeba być asertywnym w sposób "alternatywny" ;)
Gdy się osiągnie sukces umieć być z siebie dumnym, nie dać się wykorzystywać.... i tu dochodzimy do sedna - pewność siebie, poczucie swojej wartości - bez tego nie ma mowy o asertywności...
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

Asertywność

przez Siding Spring 11 gru 2012, 20:54
No wlasnie bez tego asertywnosc nie istnieje..

Asertywność

przez Vian 11 gru 2012, 21:00
A ja myślę, że największe problemy z asertywnością są jednak w domu, szczególnie kiedy związek jest relatywnie świeży albo para mieszka ze sobą od niedawna.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

Asertywność

przez Candy14 11 gru 2012, 21:50
Zeby byc asertywnym to trzeba dac sobie pewne prawa np.
Mam prawo do istnienia niezaleznie od tego komu jestem potrzebna i co inni na ten temat myślą.
Mam prawo do swoich potrzeb i przyjemności tak samo jak inni ludzie.
Mam prawo do robienia tego co chce dopoty, dopóki nie rani to innych.
Mam prawo do obrony własnej godności osobistej, nawet jeżeli to kogoś rani, dopóki moje intencje nie są agresywne lecz asertywne.
Mam prawo do przedstawiania moich próśb i oczekiwań, dopóki uznaję, że druga strona ma prawo odmówić.
W sytuacjach gdy prawa nie są oczywiste mam prawo do dyskusji i wyjaśnień.
Mam prawo do korzystania z moich praw. ;)
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Asertywność

przez Artemizja 12 gru 2012, 21:40
Candy14, no,ciekawe ;)

Administrator

Asertywność

przez kaja123 17 gru 2012, 22:41
No i tutaj pojawia się zasadniczy problem z asertywnością.Nie zawsze można ją zastosować.W pracy,jest się na straconej pozycji.I jeśli zacznie się jasno i wyraźnie mówić o swoich potrzebach,to może się to skończyć w nieprzyjemny sposób

Ja myślę że jak się to robi w sposób umiejętny to można coś zyskać. Ja niestety nie potrafiłam i się zwolniłam. Ale osoby kompletnie nieasertywne są wykorzystywane i nieszanowane - bo zawsze im można "nawrzucać". Jak ktoś jest asertywny to budzi respekt i jest szanowany. W pracy również to widać, tylko mało kto jest asertywny niestety a szefom też by się przydał taki kurs bo często przeginają w drugą stronę :?

Asertywność

przez bittersweet 17 gru 2012, 23:03
Kolejny problem z asertywnością w pracy jest taki, że jak jedna osoba jest asertywna a reszta w milczeniu zgina kark, to kto poleci pierwszy do odstrzału?
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

Sortuj wg