Brak ciągłości wspomnień

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Brak ciągłości wspomnień

przez Mikro. 07 sie 2013, 17:59
Cześć, przepraszam, że odświeżam temat, ale po co tworzyć nowy- dopiszę się tu.

Też mam ogromne problemy z pamięcią, to mnie bardzo denerwuje i boję się czasem, że całkiem stracę własną tożsamość :shock: bo tożsamość w dużej mierze składa się z naszych wspomnień, doświadczeń... A ja czasem czuję się jakbym miała jakiegoś alzheimera. A nawet ćwierć wieku jeszcze nie przeżyłam.

Może to komuś pomoże- ja wpadłam na pomysł, że szukam w necie starych list przebojów (chociaż słucham zupełnie innej muzyki na co dzień, to ta muzyka z list przebojów chcąc nie chcąc otaczała mnie w tv, radiu, znajomi słuchali itd) i te kawałki przypominają mi te dawne czasy. To słaba pomoc, ale zawsze jakaś. Nie chcę stracić swoich wspomnień, choć moje dzieciństwo nie było różowe- może to dlatego, jak ktoś już wspomniał- to mechanizm obronny umysłu, by nie zwariować od natłoku traumatycznych wspomnień, nie wiem...

Brak ciągłości wspomnień

przez Monar 08 sie 2013, 21:10
Ja też jak patrzę na zdjęcia, to nie wszystkie pamiętam. A jak pamiętam to to, że matka zawsze psuła wyjazd, bo ja, małe dziecko - 4 latka, wybrudziłam się i były krzyki, stres... Albo pamiętam swoją ciocię, z którą mieszkaliśmy razem w kamienicy, ale wujka - jej męża już nie, niedawno był pogrzeb, nie wiedziałam do kogo poszłam... :roll: Pamiętam dużo, ale sytuacji w domu, tam, gdzie dział się ciągły horror. Niby stres wymazujemy z pamięci, a ja właśnie dużo pamiętam tego złego, tego dobrego prawie wcale... :/

-- 08 sie 2013, 21:11 --

też myślałam, że to z głupoty :)

Brak ciągłości wspomnień

przez Mikro. 09 sie 2013, 01:58
Niby stres wymazujemy z pamięci, a ja właśnie dużo pamiętam tego złego, tego dobrego prawie wcale... :/

No właśnie tak sobie myślałam o tej teorii, że to przez stres, ale po namyśle stwierdzam, że tak samo jak Ty- pamiętam sporo stresujących sytuacji, natomiast tych pozytywnych- mniej... a powinno być na odwrót, jeśli to ma służyć obronie umysłu przed traumą :|

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Brak ciągłości wspomnień

przez mark123 09 sie 2013, 05:08
Ja w świadomej pamięci mam tylko jedną awanturę.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Brak ciągłości wspomnień

przez marimorena 09 sie 2013, 06:19
silne emocje wyraźniej się zapisują w pamięci

Brak ciągłości wspomnień

przez Saraid 09 sie 2013, 08:15
Wiele sytuacji złych momentów już nie pamiętam i całe szczęscie było ich tyle że pozostały tylko najcieższe.
Nie raz żałuje że nie mam amnezji tak zacząć życie od początku z biała kartą to było by coś.
Saraid

Brak ciągłości wspomnień

przez mark123 09 sie 2013, 17:46
U mnie część negatywnych wspomnień jest prawdopodobnie "zakodowana" pod postacią pewnego snu, który mi się dawno temu przyśnił.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Brak ciągłości wspomnień

przez carlosbueno 10 sie 2013, 09:18
Moim pierwszym wspomnieniem są gwiazdy, niebo, kosmos i to że gdzieś z nich przybyłem, ale żadnych szczegółów nie pamiętam. To wyobrażenie nawiedziło to mnie w łazience w wieku kilku lat. Później miałem też takie że z punktu dzisiejszej wiedzy wydaję mi się że mieszkałem kiedyś w Indiach i się zreinkarnowałem z innej postaci w siebie. Mam też wspomnienia jakbym kiedyś brał udział w wojnie prawdopodobnie II wojnie światowej. Nie wiem na ile to wszystko bujna wyobraźnia a może miała miejsce jakaś wędrówka dusz.
Największy Forumowy Maruda

Brak ciągłości wspomnień

przez wiejskifilozof 10 sie 2013, 09:59
Ja bardzo dobrze, pamiętam że byłem nie kochanym dzieckiem.

Brak ciągłości wspomnień

przez Saraid 10 sie 2013, 10:00
detektywmonk napisał(a):Ja bardzo dobrze, pamiętam że byłem nie kochanym dzieckiem.

Takie rzeczy zawsze się pamięta.
Saraid

Brak ciągłości wspomnień

przez wiejskifilozof 10 sie 2013, 10:09
I nigdy się nie zapomina.

Brak ciągłości wspomnień

przez carlosbueno 10 sie 2013, 10:12
Ja to pamiętam prześladowania i wyśmiewania ze mnie ze szkoły, czy nawet przedszkola. Do dziś uważam że każda większa grupa będzie to robić względem mnie.
Największy Forumowy Maruda

Brak ciągłości wspomnień

przez mark123 10 sie 2013, 11:58
detektywmonk napisał(a):Ja bardzo dobrze, pamiętam że byłem nie kochanym dzieckiem.

Ja za to w ogóle nie potrafię zidentyfikować, czy czułem się kochany czy niekochany.

Brak ciągłości wspomnień

przez Mikro. 11 sie 2013, 22:25
Moim pierwszym wspomnieniem są gwiazdy, niebo, kosmos i to że gdzieś z nich przybyłem, ale żadnych szczegółów nie pamiętam. To wyobrażenie nawiedziło to mnie w łazience w wieku kilku lat. Później miałem też takie że z punktu dzisiejszej wiedzy wydaję mi się że mieszkałem kiedyś w Indiach i się zreinkarnowałem z innej postaci w siebie. Mam też wspomnienia jakbym kiedyś brał udział w wojnie prawdopodobnie II wojnie światowej. Nie wiem na ile to wszystko bujna wyobraźnia a może miała miejsce jakaś wędrówka dusz.

Ja również mam takie "wspomnienia", które bardzo mocno zapadły mi w pamięć- ale to raczej projekcja wyobraźni... Choć są naprawdę realistyczne te rzeczy i pojawiły się w mojej głowie mimo, że zupełnie nie interesuję się tematem (motyw azjatycki, coś w rodzaju Kambodży, a może Wietnamu? A zupełnie się tymi tematami nie interesuję- ale może gdzieś w tv czy gdziekolwiek coś zasłyszałam, coś przeczytałam, coś podłapałam- a podświadomość wytworzyła takie realistyczne wyobrażenie, że wręcz wydaje się, jakby to było autentyczne wspomnienie z innego życia...)

W każdym razie bardziej martwi mnie brak tych prawdziwych wspomnień, wolałabym mieć prawdziwe, niż te wszelakie urojenia :(

Sortuj wg