Techniki relaksacyjne

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Techniki relaksacyjne

przez Artemizja 06 gru 2012, 15:12
Techniki relaksacyjne pomagają zredukować napięcie i stres.Regularnie stosowane pomagają w chronieniu siebie przed napięciem emocjonalnym.Mogą pełnić funkcję pomocniczą przy psychoterapii i pomagać w dbaniu o zdrowie.
Jakie znacie techniki relaksacyjne?Długo uczyliście się ich stosowania?W jakim stopniu są pomocne?Na czym polegają?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Techniki relaksacyjne

przez nieboszczyk 06 gru 2012, 15:16
miałem w ogólniaku przedmiot tzw.metody relaksacyjne.polegały na tym że nauczyciel puszczał dzwięki natury,wszyscy się kładli na materacach i nauczyciel mówił:wyobrazcie sobie cytrynę,wyobrazcie sobie banana,twoje powieki są cięzkie jak ołów.poprostu leżysz i stygniesz.to trwalo 2,5 godziny.po zajęciach było strasznie zimno.
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Techniki relaksacyjne

przez jasaw 06 gru 2012, 15:22
Ja znam wiele technik relaksacyjnych, tzn.włączam sobie "gotową" relaksację i oddaje się jej działaniu. Stosuję te formę relaksu, odprężenia, od ponad oku. Bez relaksacji nie wyobrażam sobie życia, dosłownie. Kiedy tylko mam gorsze samopoczucie, obojętnie, czy fizyczne, czy psychiczne zastanawiam się, na którą z nich mam ochotę, która odpowiada mym potrzebom w danym momencie.
Jestem wielką zwolenniczką relaksacji, choć wiem, że nie każdemu to odpowiada, nie na każdego działa...ale warto próbować, bo to przychodzi z czasem.
Kiedy jestem poza domem, gdzieś, gdzie nie mam dostępu do komputera, potrafię już sama relaksować się, jednak dużo bardziej odpowiada mi praca z lektorem.
Korzystam z kilku linków, które już nie raz podawałam na forum.
Moja Pani Psycholog była bardzo mile zaskoczona, kiedy opowiedziałam o tym, uważa, że to ogromny krok w pracy nad sobą /przyznam, że pochwaliła mnie za to :D :D /.
"Cierpliwość jest podporą słabości, niecierpliwość - ruiną silnych"
"Nie możesz dokonać wyboru, jak umrzeć. Ani kiedy.
Możesz tylko zdecydować, jak żyć. Teraz"
Dobra Dusza Forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Techniki relaksacyjne

przez venividivici 06 gru 2012, 15:30
Myślę, że techniki relaksacyjne to mus w dzisiejszym świecie. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie i przynajmniej raz dziennie się zrelaksować, wyciszyć, rozładować napięcię a podładować akumulatory.

Proste metody w domu:
- wziąć prysznic
- wyrazić siebie (rysunek, śpiew, taniec, wiersz)
- pobawić się ze zwierzęciem domowym

Poza domem:
- siąść na ławce w parku i poobserwować zabawę dzieci
- siąść w kiblu, zamknąć się, zamknąć oczy i przypomnieć sobie ostatnie udane wakacje
- zadzwonić do kogoś bliskiego i pogadać o głupotach

Można coś z klasycznych technik Szulca i Jacobsona, ale mi nie pasowały, bo była tam zawsze 'procedura'.
Trudno było mi się rozluźnić, jak jest 'procedura'.
Co można znaleźć w zakurzonym sejfie?
http://pustapelnia.wordpress.com

Techniki relaksacyjne

przez Artemizja 06 gru 2012, 18:45
Ciekawą techniką relaksacyjną jest systematyczne odwrażliwianie-adresowaną do osób cierpiących na fobie i stany lękowe.Polega na wyobrażeniowej konfrontacji z daną sytuacją lub obiektem prowadzonej w trakcie relaksu.
Inna technika polega na kreowaniu relaksujących obrazów lub jednostajne powtarzanie słowa pozbawionego zabarwienia emocjonalnego(np.słowo "spokój"),co ma na celu wytłumienie rozpraszających myśli.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Techniki relaksacyjne

przez jasaw 06 gru 2012, 19:52
Relaksacje, których ja słucham opierają się na właściwym oddechu, na skupieniu uwagi na poszczególnych częściach ciała, zwykle spiętych "przy pomocy" stresu, przeżyć różnych.
Moje relaksacje poruszają również problem wybaczania, wyciszenia umysłu, rozluźnienia przy pomocy wizualizacji.
Dobra Dusza Forum

Techniki relaksacyjne

przez venividivici 06 gru 2012, 20:14
Lilith,

Bardzo trafne! Z mojego doświadczenia wynika, że te dwie techniki, które podałaś są bardzo skuteczne.
- systematyczne odwrażliwianie - super!
- kreowaniu relaksujących obrazów [dla wzrokowców] lub jednostajne powtarzanie słowa pozbawionego zabarwienia emocjonalnego [dla słuchowców]

Powiedziałbym, że to techniki transformujące, nie tylko relaksacyjne.
Co można znaleźć w zakurzonym sejfie?
http://pustapelnia.wordpress.com

Techniki relaksacyjne

przez CichoCiemny 07 gru 2012, 00:24
Każdy sam sobie dobiera techniki relaksacyjne. Oczywiście z biegiem czasu może się to zmieniać, co nas kiedyś uspokajało i wyciszało, dzisiaj może nas irytować czy smucić. Wszystko zależy od konkretnego stanu emocjonalnego w jakim się znajdujemy.

Kiedyś trochę czasu poświęciłem na treningi autogeniczne (wspomniany już Schultz), ale nie pasowało mi to. Medytacja już bardziej, ale tylko w samotności, "po mojemu".
Na ten moment najbardziej relaksuje mnie słuchanie lekkiego ambientu i nie skupianie się na myślach, jedynie obserwowanie ich "z boku" i pozwalanie im swobodnie przepływać. Pod żadnym pozorem nie należy się konfrontować z własnymi lękami w myślach czy analizować różnych sytuacji albo emocji. To daje efekt odwrotny do zamierzonego, przynajmniej dla mnie. Relaks to ma być wyciszenie i oderwanie się od rzeczywistości, a nie rozmyślanie o problemach. Tak ja to widzę. Bo ciągłą analizę wszystkiego w myślach mam na co dzień, więc żeby się zrelaksować staram się skierować mój umysł na zupełnie inną drogę.

Techniki relaksacyjne

przez Artemizja 07 gru 2012, 10:00
Jako relaksację można stosować również długie kąpiele przy świecach z dodatkiem aromatycznych olejków.
Można relaksować się patrząc w płomień(ja bardzo lubię tak robić).Mnie zawsze w jakiś sposób to wycisza.Do tego gorąca herbata z borówkami,wyłączony telefon...

Ponadto istnieje również relaksacja przez oddech:

Najprostszy sposób świadomego oddychania jest następujący. Obserwujemy każdy swój wdech i wydech. Oddychamy przez nos, albo wdychamy powietrze nosem a wydychamy ustami. Obserwujemy nasz oddech oraz nadchodzące wyobrażenia, myśli, uczucia – nie walcz z nimi, nie próbuj usunąć ich ze świadomości, pozwól im płynąć jak strumień. Przypatruj się tym wewnętrznym doznaniom z pozycji „świadka”

Dobrym sposobem pogłębiania relaksacji przez oddech jest skupianie się na oddechu z jednoczesnym powtarzaniem w myślach słowa klucza. Przy wdechu mówimy lub myślimy wybrane słowo, np. zdrowie, spokój, szczęście, wolność a przy wydechu np. napięcie, strach, opór, blokada. Niektórym łatwiej jest liczyć oddechy - od jednego do dziesięciu i od nowa (liczymy tylko wydechy). Ja lubię przy wdechu powtarzać słowo „przypływ” a przy wydechu „odpływ”. Słowo klucz może być dowolne. Chodzi o to, aby dać zajęcie naszemu umysłowi, aby odpoczął od rutynowych problemów i też zajął się pracą z oddechem.

Podczas wdechu otwieramy się na odczucie, że pobieramy tlen i nową, ożywczą energię życia, która zasila nasze ciało, czakry i aurę. Możemy wyobrażać sobie, że wdychamy jasne światło, które jest kwintesencją miłości, dobra, obfitości, akceptacji i spokoju. Jest pełnią. Podczas wydechu wyobrażamy sobie, że wydychamy z siebie cały zużyty dwutlenek węgla, starą zużytą i niepotrzebną energię, wszystkie napięcia, zmęczenie, stres zmartwienia. Możemy wyobrażać sobie, że wydychamy starą energię w postaci szarego dymu.

Dobrze jest, stosując relaksację oddechem uruchomić oddychanie przeponą. O ile dla mężczyzn oddychanie „z brzucha” jest naturalne, kobiety oddychają klatką piersiową, co przy naszym płytkim oddechu kończy się oddechem szczytami płuc. Jesteśmy permanentnie niedotlenione. Skutkuje to gorszą pracą wszystkich organów, z mózgiem włącznie.

Technika rodem z Indii: wdychamy powietrze przez jedną dziurkę nosa, zamykając palcem drugie skrzydełko nosa, wydychamy drugą dziurką od nosa, zamykając skrzydełko pierwszej. I tak 10 razy, po czym zmiana.

Oddech połączony: oddychamy spokojnie, głęboko nie robiąc przerwy pomiędzy wdechem a wydechem. Staramy się utrzymać płynność powietrza przepływającego przez nasze ciało. Niech płynie bez zatrzymywania.
źródło:http://www.coach4u.pl/pl/artykuy/76-wybrane-techniki-relaksacyjne

Administrator

Techniki relaksacyjne

przez pisanka 25 lut 2013, 14:07
a stosował ktoś trening Shultza albo Jacobsona? mój terapeuta mi zalecił na stany napięciowe, żebym codziennie robiła. mam już na kompie, ale jeszcze nie zaczełam.. pomogło komuś?

Techniki relaksacyjne

przez black swan 25 lut 2013, 15:48
Najlepszą znaną mi techniką relaksacyjną jest jakieś dobre, smakowe piwko przed kompem i spokojna, optymistyczna muzyczka. :mrgreen: Kolejną techniką relaksacyjną, którą można zastosować w dzień, a nie wieczorem, jest zmęczenie się. Pójście na szybki marsz przez las, odśnieżanie, noszenie drewna, rower lub coś innego dzięki czemu można się mocno zmęczyć. Zmęczony fizycznie człowiek nie ma sił na wkurzanie się.
No risk - no fun, no pain - no gain.

Techniki relaksacyjne

przez anonus 25 lut 2013, 18:43
anonus

Techniki relaksacyjne

przez jasaw 26 lut 2013, 23:27
pisanka, stosuję i trening Jacobsona i Schultza, a poza tym, w zależności od potrzeb, inne relaksacje-medytacje. Mnie one bardzo pomagają....na spięte mięśnie, na niepokój, na podwyższone tętno.

Mam kilka linków z ulubionymi relaksacjami, w razie czego wrzucę Ci na pw.
Dobra Dusza Forum

Techniki relaksacyjne

przez pisanka 27 lut 2013, 00:54
oooo jak masz to chętnie :) planuję zacząć Jacobsona i Shulza tylko cały czas nie mogę się zebrać. Może "od jutra"... :P natomiast dzisiaj byłam na warsztatach teatralnych (tak wiem chwalę się tym w każdym wątku :D) i ćwiczenia mi bardzo pomogły. było trudno, ale takie rozładowywanie lęków przed innymi ludźmi, napięć, konfrontacje z drugim człowiekiem też mi pomogły.

Sortuj wg