Zdrowy rozsądek

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Zdrowy rozsądek

przez nieboszczyk 25 gru 2012, 14:17
Lilith napisał(a):nieboszczyk, posługiwanie się rozumiem nie musi od razu oznaczać egoizmu.Prędzej można tutaj mówić o "zdrowym"egoizmie,który kazdy powinien mieć na uwadze...

czy chłop mieszkający na zadupiu w dziurawej chacie mający jednego psa jak kończy mu się żarcie to wali swojego psa szpadlem w łeb żeby starczyło mu żarcia to też posługuje się zdrowym rozumem i takie myślenie jest chwalebne bo kierować się sercem to kretynizm?
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Zdrowy rozsądek

przez diatas 25 gru 2012, 14:23
nieboszczyk napisał(a):czy chłop mieszkający na zadupiu w dziurawej chacie mający jednego psa jak kończy mu się żarcie to wali swojego psa szpadlem w łeb żeby starczyło mu żarcia to też posługuje się zdrowym rozumem
Ja na miejscu tego chłopa bym tego nie robił z owodu zdrowego rozsądku bo wtedy to już całkiem byłbym sam i nawet do psa nie mógłbym pogadać...
Jest tylko jedna rzecz której chcę - dobrze się czuć.

Zdrowy rozsądek

przez Artemizja 25 gru 2012, 14:29
nieboszczyk, całkowicie mylisz pojęcie zdrowego rozsądku z deficytem w sferze uczuć."Zdrowy"rozsądek nie polega na tym,że nie odczuwamy emocji i uczuć,chłodno kalkulujemy, tylko na tym,że wybieramy wariant najbardziej korzystny dla siebie i innych,nie podejmujemy decyzji pod wpływem chwili,impulsu,ale zastanawiamy się nad ich konsekwencjami,uwzględniając również emocje i uczucia.Pojęcie zdrowego rozsądku nie posiada sztywnych ram.Nie rozpatruje się tego w kategoriach "czarne" lub "białe",bo to jest przejaw dychotomicznego myślenia,które ze zdrowym(podkreślam tutaj słówko "zdrowym")rozsądkiem nie ma zbyt wiele wspólnego.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Zdrowy rozsądek

przez nieboszczyk 25 gru 2012, 14:43
Lilith napisał(a):[b]ale zastanawiamy się nad ich konsekwencjami,uwzględniając również emocje i uczucia.Pojęcie zdrowego rozsądku nie posiada sztywnych ram.Nie rozpatruje się tego w kategoriach "czarne" lub "białe",bo to jest przejaw dychotomicznego myślenia,które ze zdrowym(podkreślam tutaj słówko "zdrowym")rozsądkiem nie ma zbyt wiele wspólnego.

to dlaczego rodzice którzy robią z dziecka żywy mebel(zużyje się to na śmietnik) uważają się za rozsądnych i inteligentnych?
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Zdrowy rozsądek

przez Artemizja 25 gru 2012, 14:49
nieboszczyk, uważanie się za rozsądnego a bycie rozsądnym to dwie różne kwestie...
Ja się mogę uważać przykładowo za królową angielską,ale czy nią jestem?Nie.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Zdrowy rozsądek

przez nieboszczyk 25 gru 2012, 15:13
Lilith napisał(a):Ja się mogę uważać przykładowo za królową angielską,ale czy nią jestem?Nie.

to dlaczego 90%społeczeństwa pochwala takie skurwysyństwo i skrajny egoizm?kierowanie się rozumem polega na myśleniu"to przecież nie mnie boli"

Zdrowy rozsądek

przez Artemizja 25 gru 2012, 15:18
nieboszczyk, wciąż bazujesz na skrajnościach.Posługiwanie się rozumem nie oznacza totalnego egoizmu.To jest mylenie pojęć.Skąd w ogóle statystyki,że 90% społeczeństwa to pochwala?Z obserwacji?No ja na podstawie obserwacji również mogłabym wysnuć wiele statystyk,ale wcale to nie oznacza,że będą one obrazem całego społeczeństwa...

Administrator

Zdrowy rozsądek

przez nieboszczyk 25 gru 2012, 15:28
Lilith napisał(a):Skąd w ogóle statystyki,że 90% społeczeństwa to pochwala?Z obserwacji?

dokładnie.z obserwacji.SSmani się cieszyli że zastrzelili/spalili kolejnego żyda,rodziny i podwórko się cieszą że oddali swoje upośledzone dziecko i już nie muszą sie wstydzić przed innymi i mogą zrobić sobie kolejne lub dalej bawic sie.

Zdrowy rozsądek

przez Artemizja 25 gru 2012, 15:39
nieboszczyk, czyli to nie jest obiektywne badanie.Zatem nie możesz twierdzić,że 90% społeczeństwa pochwala skrajny egoizm.Nie jesteś w stanie zetknąć się z takim procentem ludzi.Nawet badania,które byłyby robione,stanowiłyby jakiś wycinek społeczeństwa,przebadano by określoną liczbę osób,a i to istniałoby ryzyko,że kryteria doboru próby byłyby nieobiektywne.Zatem wysnuwasz szeroko idące wnioski na podstawie tych niewielu osób,z którymi się zetknąłeś...

Administrator

Zdrowy rozsądek

przez nieboszczyk 25 gru 2012, 15:56
Lilith napisał(a):Nawet badania,które byłyby robione,stanowiłyby jakiś wycinek społeczeństwa,przebadano by określoną liczbę osób,a i to istniałoby ryzyko,że kryteria doboru próby byłyby nieobiektywne.Zatem wysnuwasz szeroko idące wnioski na podstawie tych niewielu osób,z którymi się zetknąłeś...

być może coś w tym jest.były również przypadki kiedy gospodyni tak kochała swoje kury że przerzuciła się na wegetarianizm i nawet nie zjadła jajka a gdyby zabrakło jej jedzenia to by padła z głodu przytulona to tych kur.ale to zawsze ten ułamek całego tzw ogółu.

Zdrowy rozsądek

przez Artemizja 31 maja 2013, 19:44
nieboszczyk, myślę,że zbytnio uogólniasz.Zupełnie tak jak ja bym stwierdziła,że cała męska społeczność to dranie,bo Ci,z którymi miałam do czynienia tacy byli.Na podstawie takich statystyk też mogłabym powiedzieć,że 90% facetów to gruboskórne gady.Wiem jednak,że nie można generalizować i przenosić tego na wszystkich facetów.Byłby to bardzo płytki i krzywdzący ogląd,bo nie wszyscy faceci są tacy sami. Sama się na własnej skórze przekonałam, że nie wszyscy są po jednych pieniądzach i nie warto przenosić własnych złych doświadczeń na ogół.

Administrator

Sortuj wg