Wchodzenie w rolę ofiary-jak przerwać błędne koło?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Saanna 04 gru 2012, 21:12
po czesci schemat mozna zmeinic. Mnie w pewnym momencie pomoglo wyjscie z roli ofiary - swiadomosc, ze tak naprawde ta rola czemuś mi słuzy, że jest dla mnie wygodna. Tu trochę zbudził sie we mnie bunt, ale moze i dobrze. jak poczułam sprawczosc to jakos poszlo. co ie zmienia faktu,ze co i raz znow sie to wpada, bo to druga twarz, drugi plaszcz. Jakoś napewno da sie wyjsc. moze nie zupelnie, ale chociaz jedna nogą

przez bittersweet 04 gru 2012, 22:46
Czasami obserwuję, z jaką lubością ludzie tkwią w tej roli, a szczególnie kobiety. Demonstracyjnie męczą się fizycznie i psychicznie, same zarzucają sobie na garba mnóstwo obowiązków, poświęcają się ... bycie ofiarą jest dla nich rolą społeczną, sposobem na życie. Usprawiedliwia ich cierpiętnictwo, daje powód do wiecznego narzekania i użalania się nad sobą. Oczywiście wcale nie chcą wyjść z tej roli :P bycie ofiarą jest wygodne, nie ponosi sie wtedy odpowiedzialności za siebie, taka osoba uważa że winni są inni/okoliczności/okrutny świat a ona jest bezradna :?
A prawdziwe ofiary cierpią w milczeniu i nie obnoszą się z tym, co czują, bo czesto czują irracjonalny wstyd za swój stan.
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

przez Artemizja 12 mar 2013, 22:36
Saanna, jasne,że da się wyjść.Tylko trzeba bardzo chcieć i nad tym pracować.

bittersweet, no niestety.Zdarzają się osoby,którym jest dobrze w tej roli.Ale to ich wybór.Najtrudniej jest zacząć działać,coś robić.Później już jakoś powoli to leci...

Ostatnio terapeutka mi powiedziała,że na samą myśl o tym,co się w moim życiu stało,zaczynam drżeć i następuje regresja do roli ofiary.Na samo wspomnienie wchodzę w schemat ofiary,reaguję z pozycji ofiary-lękiem,unikaniem i zapadaniem się w siebie.Jak w innych obszarach życia wylazłam wreszcie z tej roli,tak w tym jednym nadal mam z tym problem.A jedna sfera wystarczy,żeby zepsuć resztę.W innych sferach życia potrafię być silna i stanowcza,nie dam z siebie robić kozła ofiarnego,tak tutaj sytuacja jest skrajnie odwrotna.Zmieniam się w cichą i zalęknioną dziewczynkę.Nie zwracałam na to wcześniej zbytniej uwagi.Wygląda na to,że czeka mnie jeszcze sporo pracy.Nienawidzę tego schematu ofiary :? Najgorsze jest to,że w większości go nie dostrzegałam.Dopiero dzięki zewnętrznej pomocy terapeutki mi się to udaje. Dobrze,że jest możliwość pracy nad tym.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez napoleon 22 wrz 2013, 22:31
jak przestać być ofiarą i zacząć normalnie żyć? macie jakieś rady?

przez Autodestrukcja 22 wrz 2013, 23:05
chcieć chcieć przestać chcieć wzbudzić reakcje abstrakcyjnej formy jaką jest świat na niesprawiedliwosc i brak zadosciuczynienia ?
i nie dac sie obedrzec z godnosci...

kto da więcej ?
Autodestrukcja

przez Artemizja 30 wrz 2013, 11:18
napoleon, przede wszystkim dostrzec to, że istnieje schemat, który się powtarza. To pierwszy krok. Dalej jest niestety zdecydowanie trudniej, bo żeby przestać być ofiarą, to trzeba z tego schematu wyleźć, co jak się okazuje, nie jest takie proste i wymaga dużo siły, odwagi i uporu...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Sortuj wg