Inteligencja emocjonalna

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Inteligencja emocjonalna

przez kaja123 30 lis 2012, 16:08
nienormalna21 napisał(a):
1.Spostrzeganie emocji-umiejętność odkrywania i rozszyfrowania emocji u siebie i innych.

Chodziło mi o to, że jeśli ktoś nie potrafi rozróżnić emocji u innych, to nie będzie się przejmował, że ten czy tamten sobie z niego kpi czy ironizuje, bo po prostu tego nie zrozumie.

A chodzi o to żeby się nie przejmować tą kpiną czy ironią bo wtedy oznacza że przejmusz na siebie emocje innych. Ktoś kto kpi z Ciebie z jakiegoś powodu ma problem. To nie jest Twój problem tylko jego. On się pozbywa swoich emocji dowalając Tobie a Ty je chłoniesz. Przy int. emoc. będziesz umiała zachować dystans.

Inteligencja emocjonalna

przez niosaca_radosc 30 lis 2012, 16:15
W takim razie źle zrozumiałam pojęcie inteligencji emocjonalnej. Raczej jej nie posiadam i pewnie stąd moje błędy.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Inteligencja emocjonalna

przez kaja123 30 lis 2012, 16:29
nienormalna21 napisał(a):W takim razie źle zrozumiałam pojęcie inteligencji emocjonalnej. Raczej jej nie posiadam i pewnie stąd moje błędy.

wiesz tego min uczymy się poprzez terapię - to pewien etap procesu wszystko przed Tobą 8)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Inteligencja emocjonalna

przez Artemizja 03 gru 2012, 21:01
No z terapii pod tym względem sporo można wynieść....
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Inteligencja emocjonalna

przez ekspert_abcZdrowie 05 gru 2012, 13:44
Na temat tego, czym jest inteligencja emocjonalna i czy można być emocjonalnym "analfabetą" można przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/inteligencja-emocjonalna.
Psycholog

Inteligencja emocjonalna

przez Artemizja 07 gru 2012, 16:43
Ciekawy jest w powyższym artykule fragment,że inteligencja emocjonalna nie zawsze idzie w parze z wysokim ilorazem inteligencji i posiadaną wiedzą.W całej rozciągłości się z tym zgadzam.Znam osoby,które są wyjątkowo mądre,posiadają ogromną wiedzę lecz niestety nie radzą sobie z emocjami i w konsekwencji postępują wbrew jakiemukolwiek rozsądkowi...

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Inteligencja emocjonalna

przez carlosbueno 07 gru 2012, 17:10
Ja to niby posiadam w miarę racjonalne poglądy ale dotyczą one bardziej rzeczy nie dotyczących bezpośrednio mnie, bo moje decyzje życiowe rzadko kiedy są racjonalne większość jest pod wpływem emocji. Tak w ogóle to ciągle wszystko odwlekam nie mogę się na nic zdecydować aż w końcu jakoś głupotę robię a najczęściej to po prostu nic nie robię.
W teście na inteligencje emocjonalną w skali 40 pkt miałem 6 znaczy że porównując to do skali IQ jestem na poziomie człowieka rośliny który nie jest samodzielnie nic zrobić nawet jeść i załatwić się w toalecie.
Największy Forumowy Maruda

Inteligencja emocjonalna

przez Artemizja 15 sty 2013, 14:07
Ja to niby posiadam w miarę racjonalne poglądy ale dotyczą one bardziej rzeczy nie dotyczących bezpośrednio mnie, bo moje decyzje życiowe rzadko kiedy są racjonalne większość jest pod wpływem emocji.
Myślę,że łatwiej jest o rozsądny ogląd sytuacji,kiedy nie dotyczy ona bezpośrednio Nas samych.

Niektórzy jako składniki inteligencji emocjonalnej wyróżniają również: automotywację,samokontrolę,samoświadomość i umiejętności społeczne takie jak rozwijanie zdolności na innych,wywieranie wpływu,porozumiewanie się,bycie katalizatorem zmian,zdolnosć do łagodzenia konfliktów,tworzenie więzi międzyludzkich i umiejętność pracy zespołowej i współpracy.Zgadzacie się z tym?

Administrator

Inteligencja emocjonalna

przez ekspert_abcZdrowie 15 sty 2013, 18:14
Niektórzy jako składniki inteligencji emocjonalnej wyróżniają również: automotywację,samokontrolę,samoświadomość i umiejętności społeczne takie jak rozwijanie zdolności na innych,wywieranie wpływu,porozumiewanie się,bycie katalizatorem zmian, zdolność do łagodzenia konfliktów,tworzenie więzi międzyludzkich i umiejętność pracy zespołowej i współpracy.Zgadzacie się z tym?

Lilith, jak najbardziej się z tym zgadzam. IE to zbiór różnych umiejętności i dyspozycji. Inteligencja emocjonalna silnie koreluje z kompetencjami społecznymi - umiejętnością pracy zespołowej, inicjowania i utrzymywania kontaktów społecznych, negocjowania, dyskutowania, mobilizowania innych itp. Inteligencja emocjonalna dotyczy nie tylko umiejętności świadomego kontrolowania swoich emocji, nazywania ich, to nie tylko emocje skierowane do "Ja", ale też "ku innym". To zdolność do autorefleksji, odpowiedzialność za własne ekspresje emocjonalne, empatia, prospołeczność, wiedza na temat natury relacji interpersonalnych, zdolność do kierowania własnymi emocjami i emocjami innych. Jak widać, na IE składa się wiele różnych elementów. Niektórzy mogą całkiem dobrze radzić sobie z własnymi emocjami, efektywnie regulują swoimi uczuciami, ale nie bardzo potrafią wywierać wpływ na innych. Jeden element składający się na IE może być bardziej, inny - mniej rozwinięty. Nad każdym jednak daje się pracować.
Psycholog

Inteligencja emocjonalna

przez Artemizja 16 sty 2013, 09:09
odpowiedzialność za własne ekspresje emocjonalne
Nad tym właśnie pracuję.I jak się okazuje,wcale nie jest to proste.Na szczęście można nad tym pracować i po cichu liczę,że z czasem uda mi się zapanować nad ekspresjami emocjonalnymi.

Administrator

Inteligencja emocjonalna

przez Red Rose 09 lut 2013, 18:03
2.Posługiwanie się emocjami-zdolność do zaprzęgania własnych emocji w procesy myślowe i rozwiązywanie problemów.
4.Radzenie sobie z emocjami-zdolność regulowania własnych emocji.

"zdolność regulowania własnych emocji"-jeśli ktoś jak ja ekstrawertyk próbuje regulować własne emocje w sytuacjach wysoce krytycznych popada w makabryczną pułapkę, z której ja nie potrafię się wydostać
...chciałabym sie tego nauczyć....
Rose

Inteligencja emocjonalna

przez Artemizja 11 lut 2013, 11:18
Red Rose, jaką pułapkę masz konkretnie na myśli?

Administrator

Inteligencja emocjonalna

przez Red Rose 11 lut 2013, 11:47
Jestem ekstrawertyczką, Wszelkie emocje, myśli okazuję, Uzewnętrzniam się! , choć nie chciałabym tworzyć własnego obrazu jako osoby "niezrównoważonej emocjonalnie" (to najtrafniejsze na chwilę obecną określenie, które przychodzi mi na myśl), takiej która bez namysłu i z automatu wyrzuca wszelkie nagromadzone w danej chwili emocje, To nie tak, ale Widzę własną słabość, pewną niedoskonałość w tej płaszczyźnie.
Piękne jest to określenie ta „umiejętność regulowania własnych emocji”, ja to rozumiem w ten sposób, iż zdolność owa polega na inteligentnym skrywaniu tych złych emocji w momentach wysoce krytycznych, przykłady: wybuchy złości, natłok słów, delikatnych wulgaryzmów, działania w afekcie, mówienia i żałowania wypowiedzianych słów. Brak umiejętności włączenia hamulca w odpowiednim momencie by nie pogorszyć swojej sytuacji. Ogólnie za dużo wypowiadam/mówię gdy ….Nie potrafię opanować towarzyszących emocji. Zamilczeć, czasami wręcz wysłuchać drugiej strony-bo wychodzę z założenia, ze to ja mam rację. Jest to wynikiem czego jestem w pełni świadoma, poniekąd brakiem tolerancji.
Natomiast odnosząc się do wątku, pragnęłabym „inteligencji i rozwagi” we własnych reakcjach. „Wyważonych reakcji” Podejmując takową próbę, popadam w pułapkę, bo to czego nie uzewnętrznię, nie wypowiem zjada mnie od środka, Odbija się kolejno na pozostałych sferach mojego życia, W rezultacie ma gdzieś ujście, tj pogorszenie własnej sytuacji na innych płaszczyznach jak i powoduje większą frustrację.
Rose

Inteligencja emocjonalna

przez mark123 15 sie 2013, 17:35
Ja mam chyba zerową inteligencję emocjonalną w przypadku kategorii miłość oraz w przypadku kategorii nienawiść; mój mózg chyba w ogóle nie potrafi operować na tych emocjach, nie "obsługuje" tego; jakby brak "sterowników" do tego, albo "uszkodzone".
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Sortuj wg