Wybaczyć innym i sobie

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Wybaczyć innym i sobie

przez Arhol 19 maja 2015, 15:44
Fucking impossible,może to trochę ucichło,ale wybaczyć sobie innym nie mogę,na część rzeczy po prostu machnąłem ręką,ale to zamiecenie problemu pod dywan...
Sęk w tym,że nawet nie widzę sensu by to naprawiać.
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Wybaczyć innym i sobie

przez na_leśnik 19 maja 2015, 17:20
Sobie wybaczyłem, natomiast ludziom którzy mnie skrzywdzili nie. I nie zamierzam. Nie po tym całym pierdolniku który 30 lat niosłem w sobie. Nie ze świadomością, że jedyną zaporą która mnie broni przed powrotem do bicia i manipulowania mną jest to, że już jestem dorosły i że potrafię odwinąć w pysk.
Ale z zemsty zrezygnowałem. Nie ma sensu dowalać jeszcze bardziej komuś, kogo życie jest i tak wystarczająco spierdolone samo przez się.
Ale nie zamierzam grać i pierdolić jak to było w domu cudnie i miodnie. Nie zamierzam wspierać emocjonalnie i pocieszać. Wspierać mogę finansowo na tyle, na ile się samodzielnie ustawię w życiu.
"Każdy, kto kiedykolwiek zbudował jakieś nowe niebo, znajdował moc do tego dopiero we własnym piekle."

Wybaczyć innym i sobie

przez Po prostu maciek 19 maja 2015, 17:56
A ja tam jestem taki, że prawie w ogóle nikomu nie wybaczam. Ludziom ciężko mi wybaczać choć czasem się zdarzało.
Sobie natomiast nigdy niczego nie wybaczyłem bo nie potrafię sobie wybaczać.
Rok 2015 będzie niewątpliwie inny.
Wraz ze zniknięciem Jej z mojego życia umarła połowa mnie. Natomiast druga połowa, która pozostała nienawidzi mnie jeszcze bardziej niż Ona.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Wybaczyć innym i sobie

przez na_leśnik 19 maja 2015, 17:58
Po prostu maciek, ja do wybaczania sobie podchodzę mniej więcej tak: zrobiłem coś ujowego komuś albo sobie? Kiedy to zrobiłem, nie miałem tego doświadczenia które mam teraz. Wtedy wydawało się to ok, dziś wiem że nie było. A skoro wiem, to nie zrobię tego drugi raz.
"Każdy, kto kiedykolwiek zbudował jakieś nowe niebo, znajdował moc do tego dopiero we własnym piekle."

Wybaczyć innym i sobie

przez Arhol 19 maja 2015, 18:28
na_leśnik, Dopsz gadasz.

Cóż,jedną z podstawowych rzeczy w wybaczeniu sobie,jest też...zdać sobie sprawę,że nie wszystkie błędy,zachowania to całkowicie nasza własna wina,druga kwestia,spora część zarzutów/problemów/prób wzbudzenia poczucia winy jest totalnie z dupy.
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Wybaczyć innym i sobie

przez Po prostu maciek 19 maja 2015, 18:28
Ja czasem nie mogę sam sobie wybaczyć własnej głupoty, a w szczególności naiwności w kontaktach z innymi ludźmi.

Wybaczyć innym i sobie

przez Arasha 19 maja 2015, 19:41
Ja powiem tak, nie chowam długo urazy, zwł. jak widzę, że ktoś potrafi przyznać się do błędu albo, że zrobił coś z bezmyślności, niewiedzy, natomiast osobnikom postępującym z premedytacją i celowo tylko nogi z 4 liter wyrywać, gdybym mogła :pirate: Na szczęście dość łatwo odróżnić jedno od drugiego, zwł. jak spojrzy się z dystansu, intuicja też pomocna bywa.

Przyznaję, że czas leczy rany, ale nie pozwala zapomnieć czyjegoś chamstwa i złośliwości :bezradny: Natomiast pielęgnowanie w sobie negatywnych uczuć względem kogoś tak naprawdę osłabia i uderza po części w nas samych, więc czasem lepiej odpuścić. Ja się tego cały czas uczę ;) Oczywiście, są sprawy, których odpuszczać nie należy, choćby po to, żeby zachować swoją godność i szacunek do samego siebie!

Po prostu maciek napisał(a):Ja czasem nie mogę sam sobie wybaczyć własnej głupoty, a w szczególności naiwności w kontaktach z innymi ludźmi.

Oj, to to :hide:

Arhol napisał(a):Cóż,jedną z podstawowych rzeczy w wybaczeniu sobie,jest też...zdać sobie sprawę,że nie wszystkie błędy,zachowania to całkowicie nasza własna wina,druga kwestia,spora część zarzutów/problemów/prób wzbudzenia poczucia winy jest totalnie z dupy.

:uklon:
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
zbanowany
dostałam ostrzeżenie, bo się broniłam... sprawiedliwość... to fikcja!

Wybaczyć innym i sobie

przez Po prostu maciek 19 maja 2015, 19:50
Arasha potrafisz sama sobie wybaczyć jakąś kwestię z powodu której czujesz sama do siebie żal, pretensję?
Rok 2015 będzie niewątpliwie inny.
Wraz ze zniknięciem Jej z mojego życia umarła połowa mnie. Natomiast druga połowa, która pozostała nienawidzi mnie jeszcze bardziej niż Ona.

Wybaczyć innym i sobie

przez Introwertyczka 19 maja 2015, 22:09
Ja byłam wychowywana w atmosferze totalnej bezwzględności i może dlatego nie umiem wybaczać ani sobie ani innym i przywiązuję nadmierną uwagę do dupereli, na które nikt inny nie zwraca uwagi.
Introwertyczka

Wybaczyć innym i sobie

przez Arasha 19 maja 2015, 22:35
Po prostu maciek napisał(a):Arasha potrafisz sama sobie wybaczyć jakąś kwestię z powodu której czujesz sama do siebie żal, pretensję?

No, przecież mój komentarz do Twoich słów, był niejako ich potwierdzeniem, może nie wprost.
A co do Twojego pytania, to zależy od sytuacji i okoliczności. Są sprawy, które wzięłam na klatę, bo zrozumiałam, że dowalanie sobie nic mi nie da, a są też takie, które co jakiś czas wygrzebuję z otchłani mojej pamięci ( albo same wyłażą... w każdym razie efekt jest ten sam :? )

Introwertyczka, teoretycznie wszystko w życiu można zmienić ( także przyzwyczajenie i nawyki ). Pytanie, czy człowiek tego w ogóle chce i widzi w tym jakiś cel ( np. żeby lepiej mu się żyło ) ;)
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
zbanowany
dostałam ostrzeżenie, bo się broniłam... sprawiedliwość... to fikcja!

Wybaczyć innym i sobie

przez Introwertyczka 19 maja 2015, 22:42
Teoretycznie to ja to wszystko wiem, tyle że w praktyce nie mogę sobie tego wytłumaczyć. Stąd nerwica.
Introwertyczka

Wybaczyć innym i sobie

przez NN4V 19 maja 2015, 23:19
Introwertyczka napisał(a):.... nie umiem wybaczać ani sobie ani innym i przywiązuję nadmierną uwagę do dupereli, na które nikt inny nie zwraca uwagi.

Przynajmniej jesteś tegoż świadoma, a to sporo.
__regvar __no_init volatile unsigned char flags

Wybaczyć innym i sobie

przez Introwertyczka 20 maja 2015, 14:01
No to chyba gorzej, że jestem tego świadoma. Tak to bym żyła w spokoju i uważała wszystko wokół siebie za normalne, i siebie też. Czasami to chyba wygodniej jest jednak nie wiedzieć.
Introwertyczka

Wybaczyć innym i sobie

przez Po prostu maciek 20 maja 2015, 17:56
Introwertyczka muszę wyjawić, że czytałem troche twojego bloga i musze też przyznać, że jestem fanem twoich wpisów ze względu że są mega szczere.
Oby tak dalej :great:

Sortuj wg