Wybaczyć innym i sobie

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Wybaczyć innym i sobie

przez Saraid 08 gru 2012, 08:12
Mysle ze to racja niektorych rzeczy nie da sie zapomniec,ale mozna popracowac nad tym aby miec do nich odpowiedni stosunek emocjonalny.
Saraid

Wybaczyć innym i sobie

przez Lady Em. 08 gru 2012, 10:32
Svafa, niestety to nie jest takie proste...
Włączam się do rozmowy bo niestety moim wieeelkim problemem jest przeszłość właśnie... :(
Je ne comprends pas!
borderline
nerwica lękowa
nerwica natręctw
zaburzenia adaptacyjne

http://www.onedepression.blox.pl

Wybaczyć innym i sobie

przez venividivici 08 gru 2012, 12:29
Moim zdaniem wybaczenie powinno iść w parze z nauką:
- wybaczenie, czyli emocjonalne wyczyszczenie.
- nauka, czyli logiczny wniosek na przyszłość.

Wybaczyć to puścić to, co było - emocjonalnie. Wyrzucić z siebie ten cały ból, wypłakać, wyryczeć, wykrzyczeć, wypisać, wyśpiewać, wyskakać...
odreagować aż do samego cna to cierpienie. Przeżyć je do końca. I pamiętać, że robisz się to wyłącznie dla siebie, dzięki temu przeszłość zostaje za Tobą. Co było to było.

Co się stało, to się nieodstanie.

Nauka
Wysnuć logiczny wniosek na przyszłość, żeby nas to drugi raz nie spotkało. I tylko ten logiczny, ogólmy wniosek pamiętać i go stosować w życiu - logiczny wniosek, bez emocji.

Na prostym przykładzie:

Oparzyłem się bawiąc się zapałkami. Naturalną reakcją jest ból.
Mogę się nawet wkurzyć na zapałki,
Mogę mieć uraz do mamy, że mi nie powiedziała, że zapałki parzą.
Mogę chować urazę do sprzedawcy, że sprzedał mi zapałki.
Mogę mieć uraz do praw fizyki, że ogień zapałki ma wysoką temperaturą i że skóra ludzka deformuje się pod jej wpływem.
Mogę być wreszcie okropnie zły na samego siebie, że się poparzyłem

Naprawdę umysł ludzki jest kreatywny - na pewno coś wymyśli :-)

I trzeba to emocjonalnie przeżyć - nie jestem z drewna, emocje się pojawią po takim zdarzeniu. W porządku.
Przeżyć je do końca. Wyczyścić emocjonalne konto dotyczące tego zdarzenia do zera. Może to trochę potrwać, czas jest względny.

Wybaczyć
Wybaczyć zapałkom.
Wybaczyć mamie, że mi nie powiedziała, że zapałki parzą.
Wybaczyć sprzedawcy, że sprzedał mi zapałki.
Wybaczyć prawom fizyki, że ogień zapałki ma wysoką temperaturą i że skóra ludzka deformuje się pod jej wpływem.
I wreszcie wybaczyć sobie, że się poparzyłem.

Nauka
Być ostroznym, kiedy korzystam z zapałek.
Lub nie korzystać z zapałem.
Lub korzystać z zapałek z pomocą innych.
Lub ...
Co można znaleźć w zakurzonym sejfie?
http://pustapelnia.wordpress.com

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Wybaczyć innym i sobie

przez Artemizja 21 maja 2013, 16:30
Długo się nad tym zastanawiałam i doszłam do wniosku, że pewnych rzeczy nie można wybaczyć. Zwłaszcza, kiedy brak jest jakiegokolwiek sygnału, że ten ktoś żałuje...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Wybaczyć innym i sobie

przez imbroken 06 wrz 2013, 02:35
Mówią, że na błędach człowiek się uczy, ale jak sobie wybaczyć?

Wybaczyć innym i sobie

przez Saraid 06 wrz 2013, 02:43
Przepracowac je na terapii najlepiej jesli samemu nie da sie rady ,pokochac siebie tzn.wybaczyc sobie . Dzieki bledom sie uczymy samych sibie to takie lekcje zycia bo to by sobie usiwadomic pewne rzeczy w nas wazne by z tych lekcji wyciagac wnioski,nie powielac ich i isc nadal do przodu.
Saraid

Wybaczyć innym i sobie

przez imbroken 06 wrz 2013, 02:46
Jak wybaczyć sobie, że krzywdziło się innych?

Wybaczyć innym i sobie

przez diatas 06 wrz 2013, 07:55
Myślę, że w jakimś stopniu da się zapomnieć przez pomaganie innym ludkom czy też zwierzętom, ale oczywiście w umiarkowanej ilości.
Jest tylko jedna rzecz której chcę - dobrze się czuć.

Wybaczyć innym i sobie

przez monk.2000 06 wrz 2013, 11:28
imbroken, cześć.
Kiedyś słyszałem taką frazę, wybaczyć to zrozumieć, że nie ma nic do wybaczania.
Jak dostrzeżesz, że niekoniecznie miałeś wpływ na swoje czyny, poza tym byłeś uwarunkowany wieloma czynnikami, nie ty wymyśliłeś dobro i zło, to wyda się, że to błahostka. Ale ja jestem bardziej prowschodni jeśli chodzi o filozofię. Dobro istnieje dzięki złu itd. W Biblii też jest napisane, że ludzie poznali dobro i zło jak zjedli owoc poznania. Więc się raczej ciesz, że teraz "jesteś jak Bóg, znasz dobro i zło".

Proponuję zastanowić się czym jest zło, często to po prostu rozpoznanie że w przeszłości coś co się wydawało dobre/neutralne jest nie fair. Ale to się dzieje dopiero później, nie masz wpływu na przeszłość. Z resztą czy nadmierne wyrzuty sumienia to też nie jest zło? Gdzieś tam w religijnych tekstach było, że rozpacz to grzech, bo brakuje wiary w łaskę bożą. :mrgreen:
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

Wybaczyć innym i sobie

przez imbroken 09 wrz 2013, 16:47
Bliscy uważają, że nie zrobiłam nic złego, ale ja znam siebie i po prostu wiem, że nie zawsze żyłam w zgodzie ze sobą, co dało wynik krzywdy innych, nawet jeśli oni o tym nie wiedzą albo nie czują tego. Ja wiem to i koniec. Teraz nie mogę z tym żyć. :roll:

Człowiek może tyle zrobić dobrego wokół siebie, a tak naprawdę to wszystko nie ma sensu.

Mam nawet wrażenie, że użalam się nad sobą i innymi, niestety od kilku lat dla mnie życie ma takie smutne barwy i znaczenie, że tak naprawdę nic mi nie pomaga i obawiam się, że ta smutna prawda nie o życiu nie da mi spokoju do końca. Zawsze ktoś będzie cierpiał.

Wybaczyć innym i sobie

przez mark123 19 maja 2015, 12:24
Na chwilę obecną nie potrafię wybaczyć.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Wybaczyć innym i sobie

przez lenaM 19 maja 2015, 13:27
Na chwilę obecną wybaczanie przychodzi mi z trudem, zwłaszcza że ludzie którzy mnie skrzywdzili nigdy mnie nie przeprosili, nie okazali żadnej skruchy, mało tego, nie mają sobie nic do zarzucenia. Czy potrafię wybaczać sobie? Nie, wciąż żyję przeszłością chociaż wiem, że to do niczego nie prowadzi.

Wybaczyć innym i sobie

przez warrior11 19 maja 2015, 14:38
lenaM,
Też mam z tym problem,bo wolałbym się zemścić,niż przebaczyć,ale już wiem,że tylko
przebaczenie jest drogą do uzdrowienia,zemsta przyniosłaby tylko krótką,wątpliwą ulgę
a przebaczenie daje wolność,dlatego wierzę,że w końcu nauczę się przebaczać.
Wolność kocham i rozumiem..wolności oddać nie umiem.

Wybaczyć innym i sobie

przez Luna* 19 maja 2015, 15:34
Nie umiem wybaczyć, nie wiem nawet, czy chcę w obecnej chwili tego wybaczenia - boje się, ze teraz byłaby to tylko pusta deklaracja i proba zamiecenia pewnych spraw pod dywan.. i robienie dobrej miny do zlej gry, czyli powrot do marazmu..chyba jeszcze musze "oddac".. Mam nadzieje jednak, ze kiedyś uda mi się prawdziwie wybaczyć.

Łatwiej w tym momencie przychodzi mi wybaczanie sobie.., na co wcześniej nie dawałam sobie pozwolenia..

Sortuj wg