Kłamstwo

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Kłamstwo

przez szczypiorek86 14 kwi 2013, 18:53
detektywmonk napisał(a):A ja gadam o wszystkim , ale prawdę :mrgreen:

ale gaduła... :P
szczypiorek86

Kłamstwo

przez Bonus 14 kwi 2013, 19:41
Ja się tu zgadzam, bo okłamać kogoś w dobrym celu i dla dobra innych, to co innego. Jeśli takie "kłamstwo" nie wyrządziłoby nikomu szkody, a wręcz w czymś pomogło, to nikt za to nie potępi.
Ale "kłamanie" bezcelowe i dla własnych korzyści, to już jest coś, czego akceptować nie wolno. Mi się parę razy tak zdarzyło, że w czymś nie powiedziałem prawdy, dla dobra sytuacji.
Natomiast nie rozumiem ludzi, którzy kłamiąc, chcą tym sposobem osiągnąć swój zły cel...

-- 14 kwi 2013, 18:55 --

Można też skłamać, by mieć święty spokój. Ale to też zależy od innej osoby, jak ta osoba się zachowuje. Nie byłoby potrzeby skłamać, gdyby ktoś inny zachował się dobrze.
Niektórzy potrafią manipulować innymi, w złym celu, a to też może spowodować "kłamanie", pod wpływem tych "manipulacji". I winnymi są wtedy osoby, manipulujące kogoś, a nie te osoby, które kłamały. Tu należałoby po prostu zrozumieć sytuację takich ludzi.
Psychologia uczy nas myślenia i mądrego postrzegania świata.

Kłamstwo

przez wiejskifilozof 15 kwi 2013, 10:56
szczypiorek86 napisał(a):

Ale to mnie oczyszcza , lubię rozmowy z inteligentnymi kobietami :D

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Kłamstwo

przez Artemizja 17 kwi 2013, 06:36
detektywmonk, no założenie ogólnie jest takie, że psychologowi i psychiatrze mów się prawdę :D
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Kłamstwo

przez szczypiorek86 17 kwi 2013, 16:51
Lilith napisał(a):detektywmonk, no założenie ogólnie jest takie, że psychologowi i psychiatrze mów się prawdę :D

To i ginekologa wypadałoby dodać ;)

-- 17 kwi 2013, 15:51 --

detektywmonk napisał(a):
szczypiorek86 napisał(a):

Ale to mnie oczyszcza , lubię rozmowy z inteligentnymi kobietami :D

Mówisz,że to Pani aha... :P
szczypiorek86

Kłamstwo

przez Artemizja 17 kwi 2013, 21:45
To i ginekologa wypadałoby dodać ;)
:D Myślę, że ginekolog to ździebko inna para kaloszy 8) Z psychiatrą i psychologiem jest trochę gorzej, bo fizycznie nie są w stanie Cię zbadać. Bazują w większości na słowach. Wiedzą tylko to, co im powiesz, co im podpowiada intuicja i teoretyczna wiedza...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Kłamstwo

przez ekspert_abcZdrowie 17 kwi 2013, 22:37
A co myślicie o takim rodzaju kłamstwa jak samooszukiwanie się? Czy można to w ogóle określić jako kłamstwo?
Psycholog

Kłamstwo

przez wiejskifilozof 18 kwi 2013, 09:35
ekspert_abcZdrowie napisał(a):A co myślicie o takim rodzaju kłamstwa jak samooszukiwanie się? Czy można to w ogóle określić jako kłamstwo?

Czy chodzi o to,że ja prawiczek sobie wmawiam,że miałem seks z jakoś laską , i sam siebie oszukuję .O to chodzi :bezradny: bo nie rozumiem , czym o to chodzi, o czym napisałem .

Kłamstwo

przez abraxas 19 kwi 2013, 10:53
Jeśli przyjąć takie założenie, że wszelkie półprawdy, ćwierćprawdy czy zatajanie czegoś jest kłamstwem, to nie ma na świecie człowieka, który by nie kłamał dzień w dzień. Na dowód wystarczy zacytować Kępińskiego: "Normalne stosunki międzyludzkie wymagają zachowania pozorów, tzn. maskowania własnych uczuć, pragnień, myśli, oraz utrzymania sposobów zachowania się w granicach własnej roli społecznej i przestrzegania obowiązujących norm". W takim wypadku samooszukiwanie się też trzeba by zaliczyć do kłamstw. Ale chyba nie ma co wpadać w skrajności, że wszystko jest kłamstwem. W końcu ludzie często podnoszą sobie samoocenę oszukując się, a czy to zawsze jest złe?
Ja często się oszukuję, choćby z przekładaniem wszystkiego w stylu "zrobię to jutro/później", a dobrze wiem, że nie będę miała na to siły i chęci. Co do kłamstw, lubię szczerość i staram się nie kłamać, z jednym wyjątkiem - rozmowa o moich problemach. Zawsze wykręcam się jakoś od grzebania w moim życiu, a jak nie da rady to zwyczajnie okłamuję wprost i staram się zmienić temat.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

Kłamstwo

przez bittersweet 19 kwi 2013, 11:10
ekspert_abcZdrowie napisał(a):A co myślicie o takim rodzaju kłamstwa jak samooszukiwanie się? Czy można to w ogóle określić jako kłamstwo?
To najgorszy syf, bo sami sobie strzelamy w stope. Latami tkwilam w toksycznych sytuacjach, udajac sama przed soba, ze wszystko gra... prawda jest trudna do strawienia. Konfrontacja z rzeczywistoscia wymaga zmian, decyzji...
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

Kłamstwo

przez refren 19 kwi 2013, 12:15
Myślę, że oszukiwanie siebie to najbardziej niebezpieczny rodzaj kłamstwa.

Co do tego, czy wszyscy kłamią, słyszałam o takim teście psychologicznym, w którym pytanie "czy zdarza ci się skłamać" służyło do zbadania szczerości ankietowanego. Jeżeli ktoś napisał, że nie, oznaczało to, że skłamał, bo założenie było takie, że każdemu zdarzają się kłamstwa.
Są sytuacje, kiedy inni wręcz oczekują od nas kłamstw, na przykład rozmowa kwalifikacyjna. Oczywiście zmyślanie swoich kompetencji nie jest dobrym pomysłem, bo można mieć potem problemy, ale wiadomo też, że nie można powiedzieć całej prawdy. Moja koleżanka, która zajmuje się rekrutacją powiedziała, że jest to gra, w której pracodawca wie, że jest oparta na kłamstwie, ale sprawdza, czy umiesz w nią grać. Podobnie w pracy, kiedy szef pyta, czemu się ktoś spóźnił, nie oczekuje raczej odpowiedzi "bo mi się nie chciało wstać z łóżka, kiedy pomyślałam, że znowu będę musiała patrzeć na twoją gębę".

Kłamstwo

przez mark123 22 wrz 2013, 14:03
Bardzo rzadko zdarza mi się kłamać. Nawet, gdy wiem, że powiedzenie kłamstwa będzie dla mnie korzystniejsze, niż prawdy, to czasem nie decyduję się na kłamstwo, tylko na powiedzenie prawdy.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Kłamstwo

przez carlosbueno 22 wrz 2013, 14:08
Ja tam czasem kłamię, nawet dosyć często ale nie czuje się z tym dobrze, robię to bo raz ludzie wolą słodkie kłamstwa od brutalnej rzeczywistości a dwa nie chce wypaść na totalnego nieudacznika, lenia, debila i trochę podkolorywuje mój życiorys, dokonania aby inni aż tak źle mnie postrzegali, właściwie tylko na forum wirtualne mogę się do pewnych rzeczy przyznać bo dla normalnych ludzi byłyby zbyt szokujące.
Największy Forumowy Maruda

Kłamstwo

przez wysłowiona 23 wrz 2013, 20:37
właściwie tylko na forum wirtualne mogę się do pewnych rzeczy przyznać bo dla normalnych ludzi byłyby zbyt szokujące.

Czemu w takim razie nie poszukać ludzi, którzy sami są dziwni lub są otwarci na wszelkie odstępstwa od normalności? Nie chodzi mi o tolerancyjne osoby, które nic nie powiedzą, bo są miłe, ale takie, dla których to naprawdę nic wielkiego.

Sortuj wg