Kłamstwo

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Kłamstwo

przez Artemizja 19 lis 2012, 15:41
Kwintesencją całej tej wiedzy jest i pozostanie fakt, że wszyscy ludzie kłamią i każdy, kto twierdzi, że nigdy nie skłamał, to właśnie ta osoba, która stanowi dla nas największe niebezpieczeństwo.
Wszyscy ludzie cierpią na chorobę, jaką jest kłamstwo. Nie wolno o tym zapominać. Musimy tylko, jak już dwukrotnie podkreślaliśmy, rozróżnić przy ocenie tych, którzy przez kłamstwo chcą nas oszczędzić, od tych, którzy planowo i we własnym interesie działają na naszą szkodę.
Najniebezpieczniejsze kłamstwa to prawdy nieco zniekształcone.
Są ludzie, którzy kłamią dla zysku, i są ludzie, którzy kłamią z ucisku, ludzie, którzy kłamią tylko dlatego, że powiedzenie prawdy jest dla nich aktem całkowicie niepojętym... i ludzie, którzy kłamią, czekając, aż nadejdzie czas na prawdę.
Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty.
A kłamstwo jest lepkie, nie sposób się go pozbyć, brudzi wszystko wokół i brudzi twoje sumienie.

Jak to stwierdził dr Gregory House:"wszyscy kłamią".Czy Waszym zdaniem jest to prawda?Czy każdy kłamie?Czym według Was właściwie jest kłamstwo?Czy Waszym zdaniem przemilczenie pewnych rzeczy również jest kłamstwem?Po co ludzie kłamią?Czy istnieje coś takiego jak "słuszne kłamstwo"?Jeśli tak,to w jakich sytuacjach?Jakie są sposoby wykrywania tego,że ktoś próbuje Nas okłamać?Czy Waszym zdaniem istnieje coś takiego jak kłamstwo idealne,które jest niemożliwe do wykrycia?Zachęcam do dyskusji.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Kłamstwo

przez Vian 19 lis 2012, 16:14
Jak to stwierdził dr Gregory House:"wszyscy kłamią".Czy Waszym zdaniem jest to prawda?Czy każdy kłamie?

Tak.
No - poza oseskami...

Czym według Was właściwie jest kłamstwo?

Brakiem prawdy.

Czy Waszym zdaniem przemilczenie pewnych rzeczy również jest kłamstwem?

Jeśli prowadzi drugą stronę do fałszywego obrazu danej sprawy to tak.

Po co ludzie kłamią?

Bo tak jest wygodniej/bezpieczniej.

Czy istnieje coś takiego jak "słuszne kłamstwo"?

No pewnie.

Jeśli tak,to w jakich sytuacjach?

No proszę Cię... Wszystkich się przecież nie wymieni... :)

Jakie są sposoby wykrywania tego,że ktoś próbuje Nas okłamać?

Sporo, mikromimika np. jak w Lie to me, to serio działa. Ale ja nie próbuję wszędzie wykrywać kłamstw, bo bym się nerwicy nabawiła. Daję ludziom kredyt zaufania, a jak go zawiodą - cóż...

Czy Waszym zdaniem istnieje coś takiego jak kłamstwo idealne,które jest niemożliwe do wykrycia?

Oczywiście, że nie.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

Kłamstwo

przez Ferdynand k 19 lis 2012, 16:18
Tak istnieje słuszne klamstwo np w casach IIwś gdyby ktoś ukrywał kogoś czy powiedziałby Niemcu prawdę? Byłoby to moralne?
;)
Ludzie ciągle kłamią.
Naczelny Użyszkodnik

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Kłamstwo

przez Vian 19 lis 2012, 16:29
Ojej, podchodzi średnio lubiana przyjaciółka mamy Jasia i Małgosi i wylewnie mówi "Jasiu, Małgosiu! Jak cudownie Was widzieć!"
Oczekiwane kłamstwo - "Nam panią też, co u pani?"
Prawda - "A nam panią nie, wolelibyśmy, żeby sobie pani poszła, bo pani nie lubimy."

... :mrgreen:
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

Kłamstwo

przez carlosbueno 19 lis 2012, 16:40
gdyby ludzie przestali kłamać to by dopiero się zaczęło dziać na świecie, kłótnie, obrażalstwo, połowa małżeństw i par by się rozeszła, przemoc i zabójstwa by się rozpleniły. Był taki film z Jimem Careyem który nie mógł kłamać ten to se kłopoty ściągnął na głowę od razu
Największy Forumowy Maruda

Kłamstwo

przez Artemizja 19 lis 2012, 16:42
No proszę Cię... Wszystkich się przecież nie wymieni... :)
No wiem :D Ale zawsze warto zapytać,bo może ktoś będzie chciał o jakiejś napisać ;)
Ale ja nie próbuję wszędzie wykrywać kłamstw, bo bym się nerwicy nabawiła.
No gdyby tak wszędzie próbować doszukiwać się kłamstw,to zalatywałoby to paranoją.
Czy Waszym zdaniem istnieje coś takiego jak kłamstwo idealne,które jest niemożliwe do wykrycia?
Oczywiście, że nie.
Też tak myślę.Jak to mówią-kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wylezie na wierzch.Nie ma bata,żeby się o coś nie potknąć i nie zdemaskować.
Ojej, podchodzi średnio lubiana przyjaciółka mamy Jasia i Małgosi i wylewnie mówi "Jasiu, Małgosiu! Jak cudownie Was widzieć!"
Oczekiwane kłamstwo - "Nam panią też, co u pani?"
Prawda - "A nam panią nie, wolelibyśmy, żeby sobie pani poszła, bo pani nie lubimy."
No fakt-gdyby powiedzieli prawdę to nie dość,że sytuacja byłaby przykra,to jeszcze zarzucono by im brak kultury :D

-- 19 lis 2012, 16:43 --

carlosbueno, "Kłamca,kłamca" :mrgreen: Uwielbiam ten film :mrgreen:

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Kłamstwo

przez Vian 19 lis 2012, 16:47
Pamiętam jak kiedyś w szkole kłamałam, już nie pamiętam z jakiego powodu, mała byłam z 10 lat. Babka się ogarnęła, że jej kit wciskam i mi zrobiła pogadankę, że nie wolno, że trzeba zawsze mówić prawdę. Dostałam uwagę za kłamanie.
No spoko.
Ileś dni później praca domowa z matmy, ja nie mam, babka się pyta czemu a ja jej - bo mi się nie chciało.
Dostałam lachę za bezczelność. :P
Lisbeth Salander

Kłamstwo

przez Artemizja 19 lis 2012, 16:57
Vian, no to coś ta Pani sama się zapętliła,bo skoro powiedziałaś Jej prawdę to powinna to docenić a nie jeszcze Cię karać. :twisted:

Administrator

Kłamstwo

przez Vian 19 lis 2012, 17:08
Lilith, za pierwszym razem postąpiła zgodnie z zasadami społecznymi i powiedziała to, co od nauczycielki oczekiwano. Za drugim razem ukarała mnie, bo ja rypiąc gołą prawdę postąpiłam wbrew tym zasadom i nie powiedziałam tego, czego się oczekiwało od uczennicy ;-)

No tyle że ja wtedy tego jeszcze nie wiedziałam i strasznie się o to pożarłyśmy. :mrgreen:
Lisbeth Salander

Kłamstwo

przez Artemizja 19 lis 2012, 17:10
Vian, no nie dziwię się.Kto za dzieciaka wie o takich rzeczach?Chyba nikt...

Administrator

Kłamstwo

przez Vian 19 lis 2012, 17:12
Większość dzieciaków nie przejmowala się pogadankami o mówieniu prawdy, tylko ja mialam duszę naukowca i chciałam wszystko testować. ^^

PS

I taka jest chyba ogólna zasada...
Ludzie słyszą - nie wolno kłamać.
Ludzie i tak kłamią jak im pasuje.
Zapytani mówią, że nie kłamią, bo to be.

Jakbym dostała złotówkę za każdą poznaną osobę, która twierdziła, że nigdy nie kłamie, to bym sobie już brykę kupiła. ;-)
Lisbeth Salander

Kłamstwo

przez intel 19 lis 2012, 17:16
" Kto kłamie idzie do piekła, ale kto nie kłamie idzie do dna......."
Ta sentencja doskonale precyzuje to, na co trzeba by kilku stron referatu
intel

Kłamstwo

przez Artemizja 19 lis 2012, 17:20
Zapytani mówią, że nie kłamią, bo to be
Ludzie lubią być postrzegani jako mądrzy,uczciwi,prawi i zrobią wszystko,żeby ten wizerunek podtrzymać.

Jest też coś takiego jak patologiczne kłamstwo...

Administrator

Kłamstwo

przez niosaca_radosc 19 lis 2012, 17:30
Ja nagminnie kłamię, udając że wszystko jest w porządku. Dla "znajomych" ze studiów mam chore nerki, a nie siedzę w psychiatryku, ale jakoś nie mam zbyt dużych wyrzutów sumienia z tego powodu.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Sortuj wg