Zniekształcenia poznawcze - Beck

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez niosaca_radosc 17 lis 2012, 21:34
Judith Beck, w podręczniku "Terapia poznawcza. Podstawy i zagadnienia szczegółowe" zamieściła spis podstawowych zniekształceń (błędów) w myśleniu. Są to:

1. Myślenie w kategoriach "wszystko albo nic" (zwane tez myśleniem czarno-białym, spolaryzowanym albo dychotomicznym). Takie myślenie polega na patrzenie na sytuację w kategoriach dwóch skrajności, a nie kontinuum, np. "jeśli nie odniosę sukcesu to jestem nieudacznikiem".
2. Katastrofizacja (zwana tez przepowiadaniem przyszłości) polega na przewidywaniu negatywnej przyszłości, bez brania pod uwagę innych bardziej prawdopodobnych możliwości.
3. Lekceważenie lub pomijanie pozytywnych informacji – nie opierając się na żadnych rozsądnych przesłankach, mówimy sobie, ze pozytywne doświadczenia, uczynki lub cechy się nie liczą, np. "dostałam ocenę bardzo dobrą, ale to nie znaczy ze byłam dobra, po prostu miałam szczęście".
4. Uzasadnianie emocjonalne - jeśli coś czujemy, to myślimy, że to musi być prawda i pomijamy dowody przeciwne – "czuję, że mi to nie wyszło".
5. Etykietowanie – polega na przyklejaniu sztywnych, ogólnikowych etykietek sobie i innym, np. "jestem gamoniem".
6. Wyolbrzymianie/umniejszanie - wyolbrzymiamy negatywne aspekty i/lub umniejszamy pozytywne, zamiast opierać się na rozsądnych przesłankach w ocenie siebie, innych osób lub sytuacji.
7. Filtr mentalny (zwany selektywna uwagą) - polega na nieumiejętności uwzględnienia pełnego obrazu w ocenie sytuacji, a skupianiu się na jednym negatywnym szczególe.
8. Czytanie w myślach - polega na nieuzasadnionym przekonaniu, że wiemy co myślą inni, bez uwzględnienia wielu różnych możliwości, np. "on myśli, że ja nic nie rozumiem".
9. Nadmierne uogólnianie - to wyciąganie ogólnego, negatywnego wniosku, dalece wykraczającego poza bieżącą sytuację, np. "czułam się źle na zebraniu, więc nie nadaję się do bycia z ludźmi".
10. Personalizacja - to wiara w to, ze jesteśmy powodem negatywnych zachowań innych ludzi, a nie bierzemy pod uwagę innych, bardziej prawdopodobnych powodów ich zachowania, np. "mechanik był dla mnie niemiły - widocznie zrobiłam coś nie tak".
11. Nadużywanie imperatywów: "muszę", "powinienem", wskutek posiadania nazbyt precyzyjnej i sztywnej koncepcji tego, jak my sami lub inne osoby powinny się zachowywać.
12. Myślenie jednotorowe (efekt lornetki) – to widzenie jedynie negatywnych aspektów sytuacji.

źródło: http://www.psychologia.net.p

Niektóre z tych zniekształceń zostały już omówione przez Lilith, ale mnie ciekawi jak zniekształcenia te mają się do zaburzeń. Czy określone jednostki nozologiczne są ściśle związane z powyższymi zniekształceniami? A może to wszystko jest na tyle płynne, że nie można mówić jednoznacznym przyporządkowaniu zniekształceń do chorób, ale jedynie o ogólnej tendencji?
Jak to wygląda u Was?
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Beck - Zniekształcenia poznawcze

przez carlosbueno 17 lis 2012, 21:42
nienormalna21, ja mam niestety wszystkie te zniekształcenia, to cześć mojej osobowości zawsze taki byłem odkąd pamiętam oczywiście jak mam lepsze samopoczucie to te zniekształcenia owszem są ale nie aż tak silne jak natomiast gorzej ze mną to wszystko to odczuwam bardzo silnie.
Największy Forumowy Maruda

przez Artemizja 17 lis 2012, 21:51
nienormalna21, :D

Zniekształcenia poznawcze uniemożliwiają obiektywną ocenę sytuacji,nas samych,innych osób.Wpędzają w dół i własny,wewnętrzny świat,ograniczają,uniemożliwiają powrót do zdrowia.Ściśle związana ze zniekształceniami poznawczymi jest na pewno depresja.
Sporo terapeutów skupia się właśnie na logicznym podważaniu zniekształceń poznawczych,dzięki czemu można dowieść ich irracjonalności.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez niosaca_radosc 17 lis 2012, 21:56
Ja, będąc na terapii poznawczo-behawioralnej praktycznie zaczęłam od zniekształceń poznawczych, żeby dowiedzieć się, że to, co robię, myślę, to niekoniecznie do końca prawda. Jednak podobnie jak carlosbueno, terapeutka wskazała u mnie każde ze zniekształceń. Dlatego zastanawiam się czy one od razu występują hurtowo, czy można wykazywać dychotomiczne myślenie, ale nie nadużywać imperatywów muszę, powinienem ect.
Moderator

przez Artemizja 17 lis 2012, 22:12
nienormalna21, myślę,że hurtowo.Te zniekształcenia u osób z depresją się uzupełniają,przeplatają...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez niosaca_radosc 17 lis 2012, 22:42
Lilith, w zaburzeniach depresyjnych pewnie hurtowo, bo człowiek wtedy uważa się za bezwartościowego, ale czy np. w zaburzeniach osobowości również obserwuje się obecność wszystkich zniekształceń?
Dokopałam się także do zniekształceń w chadzie. Epizod manii charakteryzuje się występowaniem pozytywnej triady poznawczej:
1. wyciąganie pozytywnych wniosków ("mogę wszystko"),
2. niedocenianie ryzyka ("nic mi nie grozi"),
3. minimalizowanie problemów ("nic złego nie może mi się przytrafić").
Może wypowie się ktoś z chadem na ten temat?
Moderator

przez mark123 15 cze 2013, 12:20
Mam 8 z 12.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez niosaca_radosc 16 cze 2013, 20:14
mark123, a Ty w ogóle chodzisz na jakąś terapię?
Moderator

przez Ferdynand k 16 cze 2013, 20:20
mi się to kojarzy z jednym użytkownikiem :mhm:
Naczelny Użyszkodnik

przez niosaca_radosc 16 cze 2013, 21:10
wykończony, mnie też, ale myślę, że więcej z nas ma problem ze zniekształceniami poznawczymi, tylko nie mówią o tym tak otwarcie.
Moderator

przez wysłowiona 16 cze 2013, 21:16
Ja myślę, że całkiem niezłym pomysłem jest pomyślenie nad tym, jak je wszystkie po kolei zlikwidować. Jakieś ćwiczenia, obserwacje:)

Ja ostatnio siedzę nad etykietowaniem. Jak jadę autobusem i ktoś nie wzbudzi mojej sympatii, zaczynam wyobrażać sobie jego w całkiem innym kontekście i z cechami osobowości, które wywołałyby moje najlepsze odczucia (mam nadzieję, że dobrze trafiłam w punkt).

przez mark123 16 cze 2013, 21:32
nienormalna21 napisał(a):mark123, a Ty w ogóle chodzisz na jakąś terapię?

Nie chodzę. Wiem, że powinienem, ale pewne rzeczy nie pozwalają.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez niosaca_radosc 16 cze 2013, 21:49
Ja myślę, że całkiem niezłym pomysłem jest pomyślenie nad tym, jak je wszystkie po kolei zlikwidować. Jakieś ćwiczenia, obserwacje:)
To oczywiście jest założenie terapii, ale powiem szczerze, że nie mam pojęcia jak tego dokonać.
Niby staram się, ale niewiele mi z tego wychodzi. Piszesz o etykietowaniu, niby staram się nie oceniać ludzi, dać im szansę na poznanie, jednak to nie zawsze jest takie proste. Często mam tak, że na pierwszy rzut oka ocenię kogoś jako zagrażającego mojemu bezpieczeństwu i nie mogę tego zmienić. Po prostu uciekam.

mark123, a tak z ciekawości, jakie zniekształcenia Ciebie nie dotyczą?
Moderator

przez wysłowiona 17 cze 2013, 07:34
Piszesz o etykietowaniu, niby staram się nie oceniać ludzi, dać im szansę na poznanie, jednak to nie zawsze jest takie proste. Często mam tak, że na pierwszy rzut oka ocenię kogoś jako zagrażającego mojemu bezpieczeństwu i nie mogę tego zmienić. Po prostu uciekam.

Nikt nigdy nie mówił, że to jest proste. Ale nie jest to też najtrudniejsza rzecz na świecie ;) Postaw sobie jeden cel i spróbuj go zrealizować, co Ci w tym przeszkadza? A jak, możemy tutaj wymyślić razem:)

Sortuj wg