Rozum czy emocje?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Rozum czy emocje?

przez mark123 25 sie 2014, 15:05
W przypadku silnego przewrażliwienia emocjonalnego raczej nie powinno się w ogóle słuchać emocji.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Rozum czy emocje?

przez monk.2000 26 sie 2014, 03:32
Ja sam nie wiem czym się kieruję ostatnio. Trzeba by na początku określić jasne definicje, jak w matematyce, żebym mógł się wypowiedzieć.

Przykład gdzie zadziałały emocje: pojawiła się wizja bezdomności i braku funduszy. Szansa niska, bo musiałoby połączyć się wiele czynników. Ale mimo to bardzo przejmuję się taką wizją i na zapas staram się zaradzić temu, żeby nie zostać bez godnych warunków życia. Z jednej strony silny lęk i obsesja na punkcie zagrożenia, z drugiej analizowanie i chłodna kalkulacja. Np. analiza cen produktów, próbuję się dowiedzieć jak tanio przeżyć, gdzie znaleźć jakieś grosze. Ostatecznie pewnie skończę w jakieś pracy, która będzie mnie wykańczać, tego też się boję i podejmuję mniej lub bardziej racjonale próby znalezienia pieniędzy. Próbuję uczyć się informatyki i liczę, że to zapewni mi bezpieczeństwo finansowe.

W moim przypadku to emocje szukają problemu, a rozum często próbuje go rozwiązać.

W kwestii gier komputerowych, częściej kieruję się emocjami i podejmuję nieracjonalne decyzje, żeby lepiej się bawić. Innym razem chłodno przeliczam, żeby być najlepszym i wygrać. Również pod wpływem emocji wybieram grę i o to właśnie chodzi, emocje pozwalają rozwiązać problemy, którym umysł nie sprosta bo by miał za dużo danych. Kolejny przykład gdzie wykorzystuje się emocje to LOTTO, szanse na wygraną bliskie zeru, ale za to jak wyobraźnia działa, gdy pomyśli się o tych milionach na koncie. :pirate:
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

Rozum czy emocje?

przez Sebmar 26 sie 2014, 16:08
Emocje są za bardzo niebezpieczne dlatego staram się kierować logiką. Niestety im bardziej emocje są stłumione tym bardziej chcą wyjść na wierzch. Staram się działać logicznie ale zdarza się zrobić coś głupiego ( na szczęście na małą skalę) gdy zaczyna się z człowieka wylewać np złość czy gniew. Najczęściej wtedy zamykam pokój i klnę przez 20-30 minut jak "szewc" potem czuję się lepiej i mogę wracać do swojego normalnego trybu. Generalnie nie lubię emocji w żadnej formie bo natychmiast mnie zalewają, jak by mi ktoś głowę pod wodą trzymał. Nawet na jakimś filmie jak aktorzy coś zbyt emocjonalnie grają to muszę natychmiast wyjść bo zaczynam się dusić. Potrafię później kilka godzin chodzić nerwowo po pokoju-dlatego staram się unikać telewizji i ekstrawertyków-niestety kilku mam w robocie.
Sebmar

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Rozum czy emocje?

przez Loopy'7 26 sie 2014, 16:25
wszystkiego po trochu, z akcentem chyba jednak na rozum ...

Rozum czy emocje?

przez mark123 26 sie 2014, 16:43
Jakbym słuchał się emocji, chyba nikt by nie mógł ze mną wytrzymać.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Rozum czy emocje?

przez Arasha 27 sie 2014, 09:29
mark123 napisał(a):Jakbym słuchał się emocji, chyba nikt by nie mógł ze mną wytrzymać.

Czyli póki co, jednak ktoś wytrzymuje ... :yeah:
Nie zamierzam się pod nikogo ustawiać, zamykać gęby, bo innym coś się nie podoba i brać na klatę czyichś zażaleń. Jestem sobą i sobą zamierzam pozostać.

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
zbanowany
dostałam ostrzeżenie, bo się broniłam... sprawiedliwość... to fikcja!

Rozum czy emocje?

przez JERZY62 27 sie 2014, 09:59
Moim zdaniem emocje biorą górę nad rozumem.
♪♪♪

Rozum czy emocje?

przez Nicholas1981 27 sie 2014, 10:59
Ja mam za dużo emocji w sobie. jestem zdecydowanie nadwrażliwy. Mało to męskie, wiem. Ale co na to poradzę?
Nicholas1981

Rozum czy emocje?

przez mark123 27 sie 2014, 12:29
Arasha napisał(a):
mark123 napisał(a):Jakbym słuchał się emocji, chyba nikt by nie mógł ze mną wytrzymać.

Czyli póki co, jednak ktoś wytrzymuje ... :yeah:

A czemu miałby nie wytrzymywać ?

-- 27 sie 2014, 12:32:30 --

Nicholas1981 napisał(a):Ja mam za dużo emocji w sobie. jestem zdecydowanie nadwrażliwy. Mało to męskie, wiem. Ale co na to poradzę?

Ja chyba nie mam w sobie żadnych emocjonalnych cech męskich.

Rozum czy emocje?

przez depas 27 sie 2014, 16:06
Nicholas1981 napisał(a):Ja mam za dużo emocji w sobie. jestem zdecydowanie nadwrażliwy. Mało to męskie, wiem. Ale co na to poradzę?

Mam podobnie, często reaguję zbyt emocjonalnie, zbyt łatwo pozwalam emocjom wziąć górę nad zdrowym rozsądkiem i zimną, rzeczową kalkulacją.
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

Rozum czy emocje?

przez mark123 14 sty 2015, 15:48
Uważam, że rozum powinien być "master, a emocje "slave".

Rozum czy emocje?

przez greg666 14 lut 2015, 11:18
według mnie emocje wpływają na rozum a rozum na emocje. Przykładowo ktoś mnie obraża a ja zachowuje spokój. Z drugiej strony jestem zły i sobie mówię /cenzura/ to zrobię to później

Rozum czy emocje?

przez TesullPDRS 24 lut 2015, 18:54
ja przez ten wasz temat mam rozkmine bo zawsze cechuje mnie chłód emocjonalny (praktycznie nie odczuwam żadnych emocji), a rozumem też się nie kieruje bo głupi jestem
"Nie boję się biedy, wiem że spłacę kredyt
Skoro bogate mam wnętrze, to na zewnątrz też coś będzie"
- Bosski Roman

Rozum czy emocje?

przez mark123 12 gru 2015, 10:33
Czasem emocje stoją w sprzeczności z przekonaniami/światopoglądem.

Sortuj wg