Rozum czy emocje?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Rozum czy emocje?

przez Artemizja 16 lis 2012, 17:45
Chodzi o to, jakie emocje najczęściej biorą nad Tobą górę i w jakich okolicznościach
Vian, o właśnie o to mi chodziło :D
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Rozum czy emocje?

przez Candy14 16 lis 2012, 17:52
Zawsze reagowałam bardzo emocjonalnie,zwykle to mnie gubiło,natomiast z biegiem czasu nauczyłam się nawet w emocjach mieć ten racjonalizm właczony.Trudno jest zachować zawsze te właściwe proporcje raczej chyba nawet niemożliwe,ale warto mieć świadomość tego co się odczuwa w danej chwili i weryfikacje tego .

Svafa, mam wlasnie tak :D
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Rozum czy emocje?

przez carlosbueno 16 lis 2012, 17:58
Vian napisał(a):
nawet jak są te testy na osobowość kobiecą czy męską to wg mnie opierają się w dużej mierze na tym że im bardziej racjonalnie poschodzisz do zagadnień tym bardziej męski masz umysł.
:mrgreen:
Nie.
Chodzi o to, jakie emocje najczęściej biorą nad Tobą górę i w jakich okolicznościach.

Nam to profesor tłumaczyła na przykładzie zajechania drogi. Jak babce (osobie z kobiecym mózgiem), ktoś zajedzie drogę, to ona będzie siedzieć, denerwować się, marudzić, popłakać się nawet może, ale raczej zostanie w tym samochodzie. Jak facetowi (osobie z męskim mózgiem), to jego pierwszą myślą będzie wyskoczyć z bryki i naskoczyć na tego kogoś, że "co to ku*wa ma być!" i żeby sie zabierał, bo jechać nie można!

W telegraficznym skrócie emocje kobiece są nastawione raczej biernie i empatycznie, a męskie aktywnie i agresywnie.

PS. Tylko pisząc "męskie" i "kobiece" mam oczywiście na myśli płeć mózgu, a nie ciała. Ja np. fizycznie jestem kobietą, a mam dość mocno męski mózg.

ja co prawda nie mam auta ani prawka ( czyli już coś bardzo niemęskiego) ale na pewno nie wyskoczył bym z auta i nie nakrzyczał na kierowcę. Jestem bierny i marudzący na pewno a z empatycznoscią różnie bywa ale prawie nigdy nie bywam agresywny wobec innych, czyli żaden ze mnie facet( co wielokrotnie w życiu słyszałem) dobrze że chociaż wyglądam wyjątkowo męsko ;)
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Rozum czy emocje?

przez Candy14 16 lis 2012, 18:05
Carlos TY w kazdym poscie znajdzies cos czym mozesz sie kopnac w zadek :P
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Rozum czy emocje?

przez Saanna 16 lis 2012, 18:08
Vian napisał(a):
nawet jak są te testy na osobowość kobiecą czy męską to wg mnie opierają się w dużej mierze na tym że im bardziej racjonalnie poschodzisz do zagadnień tym bardziej męski masz umysł.
:mrgreen:

jeszcze jest płeć nieokreślona :). Bo to o czym mowa to płec mózgu - poza męska i kobieca jest jeszcze ta jedna

-- 16 lis 2012, 17:10 --

a swoja drogą i tak uważam, że wszystko zalezy też od wychowania. Mężczyzni potrafią bardzo głęboko przezywac emocje, ale je często tłumią

Rozum czy emocje?

przez carlosbueno 16 lis 2012, 18:09
Candy14 napisał(a):Carlos TY w kazdym poscie znajdzies cos czym mozesz sie kopnac w zadek :P

bo wszędzie szukam potwierdzenia mojej beznadziejności. A w teście na osobowość wyszło mi jednak że bardziej mam męską niż żeńską ale tak myślę że mam taką nijaką bo żaden ze mnie mężczyzna ale też zniewieściały tak znowu nie jestem.

Rozum czy emocje?

przez Vian 16 lis 2012, 18:17
Saanna, pierwsze słyszę, gdzie to wyczytałaś..? O.o

Jestem bierny i marudzący na pewno a z empatycznoscią różnie bywa ale prawie nigdy nie bywam agresywny wobec innych, czyli żaden ze mnie facet( co wielokrotnie w życiu słyszałem) dobrze że chociaż wyglądam wyjątkowo męsko ;)

No i co z tego.
Ja mam męski mózg, chociaż wyglądam jak najbardziej kobieco, mam kobiece kształty, kobiecą urodę sratatata. Ale cechy osobowości bardziej męskie niż kobiece. No i co - żadna ze mnie kobieta? :?

Obrazek
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

Rozum czy emocje?

przez carlosbueno 16 lis 2012, 18:26
Vian, wiele osób przy powierzchownym mnie poznaniu lub samym tylko oglądzie myśli że jestem męski ale później się przekonują że tak nie jest przy bliższym poznaniu. Kiedyś mi kumpel( choć to za dużo powiedziane) powiedział że ja wyglądam na spoko kolesia dopóki się nie odezwę. :mrgreen:
Czasami myślę że mój umysł nie pasuje do wyglądu powinienem być pryszczatym kurduplem w okularach a nie mieć ponad 190 cm i 100 kg.

Rozum czy emocje?

przez Candy14 16 lis 2012, 18:32
bo wszędzie szukam potwierdzenia mojej beznadziejności.

otoz to... to o wiele wygodniejsze niz wziac sie za siebie ;)

Rozum czy emocje?

przez Saanna 16 lis 2012, 18:36
Vian napisał(a):Saanna, pierwsze słyszę, gdzie to wyczytałaś..? O.o

Na studiach - na psychologii społecznej. zreszta ja ten test na plec mózgu miałam robiony w ramach zajec chyba z 2 , czy 3 razy ;) za kazdym razem wynik inaczej.

a jeszcze jedno, zapomniałam, napisałam o 3, ale po głowie nie wiem, czmeu kojarzyły mi sie 4 płcie mózgu. teraz sobie przypomniałam. jest:
- męska
- kobieca
- androgyniczna
- nieokreslona

Mnie raz wyszła androgynia, potem nieokraślona - jakoś tak. Napewno w aronsonie, albo zimbardo to znajdziesz.

Rozum czy emocje?

przez Artemizja 16 lis 2012, 18:42
Powietrzny Kowal, ja pisałam do Madzia,bo wstawił Lorda Vadera :lol: :mrgreen:

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Rozum czy emocje?

przez Artemizja 16 lis 2012, 18:46
Powietrzny Kowal, no nie Madzi(Jej) tylko Madzia(Jego) ;) Off-top się robi :nono: ;)

Administrator

Rozum czy emocje?

przez Pitu 16 lis 2012, 18:53
Lilith napisał(a):W dużej mierze w środowisku funkcjonuje pogląd,że rozum stoi w opozycji z emocjami.Im więcej rozumu,tym mniej emocji-im mniej emocji,tym więcej rozumu.Zgadzacie się z tym?Zawsze tak jest?Jak to wygląda u Was?Reagujecie emocjonalnie czy staracie się jednak podejść do sprawy "rozumowo"?Co jest Waszym zdaniem korzystniejsze?

Ja myślę ,że mimo wszystko rozum , chociaż jedno nie wyklucza drugiego dlatego są potrzebne emocje aby czasem pobudzić rozum. ;)
Pitu

Rozum czy emocje?

przez Lord Kapucyn 16 lis 2012, 18:55
Mad
1. (M.) mianownik - Kto? Co? - Mad
2. (D.) dopełniacz - Kogo? Czego? (Czyj?) - Mada/Madzia
3. (C.) celownik - Komu? Czemu? - Madowi/Madziowi
4. (B.) biernik - Kogo? Co? - Mada/Madzia
5. (N.) narzędnik - Kim? Czym? - Madem/Madziem
6. (Ms.) miejscownik - O kim? O czym? - Madzie
7. (W) wołacz - (O!) - Madzie!

Madzia
1. (M.) mianownik - Kto? Co? - Madzia
2. (D.) dopełniacz - Kogo? Czego? (Czyj?) - Madzi
3. (C.) celownik - Komu? Czemu? - Madzi
4. (B.) biernik - Kogo? Co? - Madzię
5. (N.) narzędnik - Kim? Czym? - Madzią
6. (Ms.) miejscownik - O kim? O czym? - Madzi
7. (W) wołacz - (O!) - Madziu!
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg