Mam to na końcu języka

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Mam to na końcu języka

przez Artemizja 15 lis 2012, 13:34
Czy zdarzyło Wam się podczas oglądania teleturnieju,rozwiązywania krzyżówki,sprawdzianu w szkole,że nie byliście w stanie podać odpowiedzi,ale mieliście silne poczucie,że ją znacie?Można powiedzieć,że miało się odpowiedź na końcu języka.W umyśle mogło pojawić się poczucie,że coś zaczyna się np. na literę"t",ale pełniej nazwy nie pamiętaliśmy.Badania wykazują,że większość ludzi doświadcza tego zjawiska mniej więcej raz na tydzień i określają je oni jako nieprzyjemne.Najczęściej odpowiedź przypominamy sobie w ciągu minuty.Często zjawisko końca języka dotyczy nazwisk osób znanych osobiście,słynnych oraz codziennych przedmiotów.Jedną z możliwości występowania zjawiska końca języka są nieadekwatne wskazówki kontekstowe.Dostarczane jest zbyt mało kontekstu do zaktywizowania schematu związanego z prawidłową odpowiedzią.Drugą z możliwości jest interferencja-gdy inne wspomnienie blokuje dostęp lub wydobycie.Stres również bywa przyczyną blokowania,być może z powodu niemożności utrzymywania koncentracji uwagi.Zdarzyło się Wam coś takiego?W jakich sytuacjach?Jak myślicie,co w danej sytuacji było przyczyną tego,że nie mogliście sobie czegoś przypomnieć,mimo że mieliście poczucie,że odpowiedź jest Wam znana?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Mam to na końcu języka

przez carlosbueno 15 lis 2012, 13:39
Lilith, też mi się to zdarza czasem, ale nie robiłbym z tego problemu chyba że bym brał udział w teleturnieju albo odpowiadał na egzaminie ustnym . W końcu używamy tylko paru czy parunastu procent mózgu gdybyśmy potrafili go wykorzystać aż strach pomyśleć.
Największy Forumowy Maruda

Mam to na końcu języka

przez *Wiola* 15 lis 2012, 13:42
Mnie się to zdarza nagminnie, ale raczej nie wynika ze stresu , tylko dziur w pamięci :roll:
Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Mam to na końcu języka

przez Artemizja 15 lis 2012, 13:49
carlosbueno, może to nie tyle problem,ale ciekawe zjawisko.Pokazuje jak ludzka pamięć może również ulegać"errorom".

*Wiola*, ale później sobie przypominasz to,co chciałaś?

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Mam to na końcu języka

przez carlosbueno 15 lis 2012, 13:53
Lilith, mamy przeładowane mózgi od informacji jak nigdy w dziejach ludzkości.
Tym errorom ulega chyba każdy a z wiekiem chyba coraz bardziej
Największy Forumowy Maruda

Mam to na końcu języka

przez Artemizja 15 lis 2012, 13:56
carlosbueno, tak,zdecydowanie to się pogłębia wraz z wiekiem.

Administrator

Mam to na końcu języka

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 16:45
Wydaje mi się, że to dość popularne zjawisko, najczęściej spowodowane stresem. Im bardziej się stresujemy tym trudniej nam przypomnieć sobie, jak to coś się nazywa, a to frustrujące. Wpadamy wtedy w błędne koło, z którego ciężko się wydostać, a presja rośnie coraz bardziej. Najgorsze jest to, kiedy dzieje się to w przypadkach, kiedy bardzo nam zależy, bo efekty mogą być niezadowalające.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Mam to na końcu języka

przez *Wiola* 15 lis 2012, 17:50
Lilith, Tak Kasiu, nieraz za chwilę, a nieraz nie. Zazwyczaj nie daje mi spokoju i zwyczajnie szukam w jakimś źródle.
Moderator

Mam to na końcu języka

przez Artemizja 15 lis 2012, 18:43
nienormalna21, stres ma ogromną rolę,ale myślę,że nie jest najczęstszą przyczyną tego zjawiska.Przemęczenie też nią może być.

*Wiola*, ja mam podobnie.To,czego nie mogę sobie przypomnieć dosłownie wierci mi dziurę w brzuchu.

Administrator

Sortuj wg