Wyparcie

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Wyparcie

przez mark123 25 wrz 2014, 10:24
bittersweet napisał(a):
mark123 napisał(a):Wypieranie złości może mieć też plusy.
dla mnie nie ma zadnych plusów, wyparte emocje nie znikaja, transformuja sie w cos innego, typu bóle psychosomatyczne, maskowana depresja.

Chyba dla niektórych ma, dla niektórych nie ma.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Wyparcie

przez bittersweet 26 wrz 2014, 19:51
mark123 napisał(a):
bittersweet napisał(a):
mark123 napisał(a):Wypieranie złości może mieć też plusy.
dla mnie nie ma zadnych plusów, wyparte emocje nie znikaja, transformuja sie w cos innego, typu bóle psychosomatyczne, maskowana depresja.

Chyba dla niektórych ma, dla niektórych nie ma.
bardzo tajemnicze stwierdzenie
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

Wyparcie

przez mark123 26 wrz 2014, 19:55
Np. mnie odpowiada to, że potrafię wyprzeć złość, gorzej by było, gdybym nie wypierał.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Wyparcie

przez bittersweet 26 wrz 2014, 20:25
mark123 napisał(a):Np. mnie odpowiada to, że potrafię wyprzeć złość, gorzej by było, gdybym nie wypierał.
a co sie działo, kiedy nie wypierałes złosci ?
z drugiej strony co sie dzieje, kiedy ją wypierasz ?

Wyparcie

przez mark123 26 wrz 2014, 21:01
bittersweet napisał(a):
mark123 napisał(a):Np. mnie odpowiada to, że potrafię wyprzeć złość, gorzej by było, gdybym nie wypierał.
a co sie działo, kiedy nie wypierałes złosci ?
z drugiej strony co sie dzieje, kiedy ją wypierasz ?

Często mój mózg dopuszcza pojawienie się złości i wtedy szybko wypieram ją na życzenie. Gdy poczuję w swoim wnętrzu złość to mam chęć agresji wobec ludzi lub zwierząt. Nieagresywnie okazać złości chyba bym nie potrafił, bo jest zbyt silna i w ogóle na okazanie złości w realu blokowałoby mnie też sumienie. Pozwolić, by złość normalnie przepłynęła też nie chcę, bo obawiam się, że mógłbym stracić kontrolę. Więc po prostu w pewien sposób sprawiam, aby jej nie czuć. Nic się nie dzieję, po prostu natychmiast przestaję czuć złość i tyle.

Wyparcie

przez wel2 05 sty 2015, 19:00
chciałam coś ciekawego dorzucić do tematu

pozytywna strona wyparcia
" Zamiast np. rozpaść się w rezultacie przytłoczenia świadomością seksualnego wykorzystania przez najbliższych, lepiej jest wyprzeć z siebie to destrukcyjne doświadczenie i zablokować tę sferę – także cieleśnie. Jeśli ktoś miał okazję zbliżyć się seksualnie do osoby histrionicznej, prawdopodobnie będzie wiedział, o czym piszę. (To tylko przykład, wyparcie dotyczy również innych zaburzeń)
Stopień lęku oraz wewnętrznego rozbicia jest po prostu obezwładniający i odcięcie tych doświadczeń jest najlepszym, co taka osoba mogła zrobić. Z wyparciem da się jakoś żyć, z ciągłym doświadczaniem przerażenia i paniki już by się nie dało. Dlatego nawet najbardziej niedojrzałe mechanizmy obronne są ostatecznie korzystne. Potrafią skutecznie hamować napływ emocji, których nagłe ujawnianie popchnęłoby wiele osób do samobójstwa lub otworzyło drogą do popadnięcia w prawdziwą chorobę psychiczną.
Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby były bardziej dojrzałe lub zanikły w ogóle, ale w sytuacji, kiedy ich dalszy rozwój był niemożliwy, były najlepszym, co dziecko postawione w danej sytuacji mogło wykształcić.
"

"Swoją drogą część przypadków schizofrenii zostaje zainicjowana w trakcie kontaktu z narkotykami, które robią sztuczny wyłom w obronach i potrafią w jednej chwili wpuścić do psychiki taką dawkę wypartych doświadczeń i związanych z nimi emocji, że system się załamuje już na stałe. Obrazuje to wagę mechanizmów wyparcia i pokrewnych, z którymi nie ma żartów i nawet w psychoterapii należy pracować bardzo ostrożnie, krok po kroku.
"

z artykułu
http://3dno.pl/odzyskac-siebie/
jeśli patrzysz na zachowanie drugiego człowieka i nie widzisz w nim piękna jego niezaspokojonych potrzeb, które stara się zaspokoić, to nieuważnie patrzysz.

jeśli mam ochotę krytykować, oceniać, jeśli czuję złość, to jest duża szansa, że patrzę tylko po wierzchu.

Wyparcie

przez mark123 06 sty 2015, 14:29
Wyparcie to w większości takie zabezpieczenie przed negatywnymi emocjami i ma swoje zalety.

Wyparcie

przez Nez 07 sty 2015, 09:28
wiesz jak ciężko mi wyprzeć zespół kilku osobowy który stwierdził mi schizofrenię ;) Kto ćwiczył mnemotonikę ten wie ;D

WEL 2

proszę jak usłyszę pogląd o narkotykach raz jeszcze w swoim życiu to zaproszę Cię na sesję gdzie przyjmę tyle dawek czego chcesz że odjebiesz.

NAJGORSZE SĄ TRAUMATYCZNE PRZEŻYCIA. DRAGI TO PIKUŚ.
Nez

Wyparcie

przez wel2 07 sty 2015, 09:56
Nez, :(
wkleiłam tylko taką ciekawostkę, czytam takiego bloga i ciągle dowiaduje się z niego czegoś nowego. i wklejam na forum... tak dla samej siebie, żeby jakoś przetworzyć to co czytam.
Bo nie umiem własnymi słowami :)
jeśli patrzysz na zachowanie drugiego człowieka i nie widzisz w nim piękna jego niezaspokojonych potrzeb, które stara się zaspokoić, to nieuważnie patrzysz.

jeśli mam ochotę krytykować, oceniać, jeśli czuję złość, to jest duża szansa, że patrzę tylko po wierzchu.

Wyparcie

przez bittersweet 07 sty 2015, 10:16
Artykuł bardzo ciekawy, w wielu punktach potwierdził moje domysły.

Wyparcie

przez Nez 07 sty 2015, 10:42
Domysły mogą być urojone panno (?) bittersweet
Nez

Wyparcie

przez bittersweet 07 sty 2015, 11:51
Nez napisał(a):Domysły mogą być urojone panno (?) bittersweet

Nawet nasza rozmowa moze byc urojona, kolego (?) Nez

Wyparcie

przez Nez 07 sty 2015, 12:17