Słówko o osobowości typu A

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Artemizja 12 lis 2012, 22:16
Wyróżnia ją funkcjonowanie w ciągłym pośpiechu, robienie kilku rzeczy na raz, nieustanne rozmyślanie o kolejnych punktach na liście „do zrobienia”, brak aprobaty dla nawet najmniejszych opóźnień i niepunktualności. Charakterystyczną cechą jest również dążenie do perfekcji, pełnego ideału, nadmierna ambicja, wysokie wymagania wobec siebie i innych, zamiłowanie do rywalizacji. Jednym z głównych wyznaczników osobowości typu A jest wrogość, agresja i niechęć wobec otoczenia, co przekłada się na brak zdrowych i stabilnych relacji z innymi ludźmi. Na wzorzec zachowania A wskazują również zewnętrzne oznaki- gestykulacja, sposób mówienia i poruszania się. Typ A jest energiczny i wybuchowy, szybko mówi i chodzi, w czasie trwania dyskusji bardzo często przerywa rozmówcy, zachowuje się wrogo wobec niego. Widoczne jest napięcie mięśni twarzy, dłonie są zaciśnięte. Osoby typu A nie potrafią się relaksować. Zamiast odpoczynku wybierają nadgodziny w pracy, a gdy już zdecydują się na urlop, doskwiera im poczucie winy. Dominacja cech osobowości z typu A może wpływać niekorzystnie na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ludzie o osobowości typu A gorzej radzą sobie ze stresem.

Spotkaliście się już z tym typem osobowości? Czy osoby mające ten typ osobowości Waszym zdaniem będą „dobrymi” osobami sprawującymi kierownicze stanowiska?

źródła:
http://psychologia.wieszjak.pl/stres-i- ... ypu-A.html
http://www.wup.lodz.pl/files/ciz/osobow ... u_abcd.pdf
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez ekspert_abcZdrowie 26 lis 2012, 14:54
Ja wielokrotnie spotykałam w swoim życiu ludzi z osobowością typu A. :D

Dokładne badania, jakie przeprowadzono od czasu początkowej identyfikacji osobowości typu A, wykazały, że szczególnie gniew i wrogość, często występujące u ludzi typu A, zwiększają zagrożenie chorobą serca. Niecierpliwość, perfekcjonizm i skłonność do rywalizacji, jeżeli nie wiążą się z gniewem i wrogością, nie są czynnikami ryzyka. Jednostki wrogo usposobione są mnie ufne, łatwiej wpadają w gniew i mają bardziej nieprzyjazne nastawienie niż ich odpowiedniki niewykazujące wrogiego usposobienia. Ludzie o wrogim usposobieniu częściej niż większość postrzegają zagrożenie w sytuacji. Ten styl zachowań interpersonalnych utrudnia utrzymywanie relacji, co z kolei zmniejsza dostępność wsparcia społecznego. Wrogość wiążę się także z różnymi zachowaniami ryzykownymi dla zdrowia - takimi jak palenie, picie alkoholu i przejadanie się - które same zwiększają ryzyko choroby serca.

Czy osoby typu A mogą by "dobrymi" szefami? Pod względem efektywności i wydajności na pewno są "dobrzy", bo często wykazują tendencję w kierunku pracoholizmu. Jeśli chodzi natomiast o relacje między współpracownikami, to ludzie typu A nie należą do "najłatwiejszych" we współpracy. Są często apodyktyczni, mało tolerancyjni dla cudzych pomyłek, rywalizujący, złośliwi i wybuchowi, co nie sprzyja dobrej atmosferze w pracy.
Psycholog

przez bedzie.dobrze 26 lis 2012, 15:47
Lilith, boje sie Twojego avatara :o
bedzie.dobrze

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 26 lis 2012, 16:32
Ludzie mający osobowość typu A są wyjątkowo wybuchowi.Miałam nieszczęście trafić na kierowniczkę o osobowości typu A i współpraca z Nią była tragedią :hide:

bedzie.dobrze, spokojnie.Nie ugryzie Cię ;)

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez ekspert_abcZdrowie 28 lis 2012, 17:43
Zastanawiam się, na ile pośpiech i presja robienia kariery, charakterystyczne dla WZA (wzorca zachowania A) to świadomy wybór społeczeństwa, a na ile – wymóg zmian cywilizacyjnych? Okazuje się, że szybkie tempo życia to nie jest zjawisko ostatnich lat. Mówiąc o życiu na wysokich obrotach, nie sposób nie wspomnieć o wzorcu zachowania A (WZA), który to wzorzec zaobserwowali amerykańscy kardiochirurdzy – R.M. Friedman i R.H. Rosenman – u pacjentów po zawale serca. WZA nie uobecnia się wyłącznie w USA, ale i w Europie, gdzie jest kulturowo obcy. WZA to tak naprawdę produkt specyficznych warunków społeczno-ekonomicznych i kulturowych, a jednocześnie model, do którego urzeczywistnienia konsekwentnie zmierza socjalizacja. Badania socjologiczne Polaków już w latach 70. XX wieku pokazały, iż WZA był jednym z wielu modeli zachowań, wtedy jeszcze społecznie cenionych, ale „nie obowiązujących” w sensie standardów i wymagań społecznych. Dzisiaj śpieszymy się, bo mamy ogrom różnych zajęć, bo chcemy, jak najwięcej zakosztować, bo boimy się posądzenia o bycie biernym… Z jednej strony, narzekamy na nadmiar obowiązków, który nas przytłacza i z którym nie dajemy sobie rady, a z drugiej strony, sami wpadamy w sidła tego, co „fast” – szybkie jedzenie, szybkie samochody, szybki seks. Zawrotne tempo życia nie pozostaje bez wpływu na jakość relacji międzyludzkich, nie tylko tych zawodowych na szczeblu pracownik-szef, ale też relacji rodzinnych. Ludzie z WZA są ambitni, ekspansywni, z wysokim poczuciem kompetencji, zaabsorbowani pracą, bezpardonową walką o prestiż i uznanie. Wykazują silną potrzebę osiągnięć i mają głęboko zakorzenione tendencje rywalizacyjne. Są skłonni nieustannie angażować się w stopniu ekstremalnym w różnego rodzaju aktywności, wykazują psychiczną i fizyczną hipergotowość, ignorując oznaki zmęczenia organizmu. Sukces rozumiany w kategoriach kulturowych jako wysoka pozycja społeczna i status materialny staje się wyznacznikiem własnej wartości. Niewątpliwie kolebką WZA są Stany Zjednoczone, które hołdują idei „wyścigu szczurów”. Jednak WZA rozrasta się dalej, gdyż jest to kulturowo usankcjonowany, nagradzany i aprobowany społecznie wzorzec zachowań, a jeżeli aprobowany, to cieszący się przyzwoleniem, by obejmował swoim zasięgiem coraz większą ilość osób.
Psycholog

przez Artemizja 07 gru 2012, 19:32
Zastanawiam się, na ile pośpiech i presja robienia kariery, charakterystyczne dla WZA (wzorca zachowania A) to świadomy wybór społeczeństwa, a na ile – wymóg zmian cywilizacyjnych?
myślę,że wymóg zmian cywilizacyjnych jest tutaj bardzo istotny.Obecnie dominuje pośpiech i "wyścig szczurów".I trudno jest się przez to przebić...
Są skłonni nieustannie angażować się w stopniu ekstremalnym w różnego rodzaju aktywności, wykazują psychiczną i fizyczną hipergotowość, ignorując oznaki zmęczenia organizmu.
I dlatego zwiększa się ryzyko problemów zdrowotnych u osób mających osobowość typu A.

Administrator

przez Zofia1988 05 wrz 2013, 22:22
Ja mogę tylko dodać, że osoby mające osobowość typu A są w większym stopniu narażone na ryzyko wypalenia zawodowego.

przez Artemizja 19 lis 2014, 09:00
Ja mogę tylko dodać, że osoby mające osobowość typu A są w większym stopniu narażone na ryzyko wypalenia zawodowego.
Fakt, choć bardziej bym się martwiła załamaniem nerwowym innych niż wypaleniem zawodowym osób o osobowości typu A. Można dostać szału pracując z taką osobą, nabawić się nerwicy i ogólnie - nabrać potężnej niechęci do tego, gdzie się pracuje i co się robi.

W chwili obecnej mam do czynienia z klasyczną osobowością typu A i zaczyna mnie już porządnie wkurzać. Niestety, nie jest to relacja równorzędna, bo w przeciwnym wypadku już bym sobie z nią poradziła. A tak, muszę coś wykombinować i przede wszystkim nie dać sobie wejść na głowę.

Administrator

przez Evia 08 gru 2014, 00:35
Czy istnieje jakiś test na ten typ osobowości?
Myślę, że częściowo ten opis pasuje do mnie jednak mogę się mylić.
Z opisu na pewno nie zgadzałaby się wzmianka dotycząca relaksu jednak reszta
jest jakby o mnie. O ile nie wyjaskrawiam za bardzo swoich cech...

przez tahela 08 gru 2014, 02:12
Artemizja,
kierowniczka dalej daje czadu?
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez 1234qwerty 08 gru 2014, 02:16
Ta osobowość to zupełne przeciwieństwo mnie.

Sortuj wg