Mam kontrolę czy jej nie mam?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Artemizja 26 cze 2013, 10:48
mark123, myślę, że w tym wypadku nawet nie ma wątpliwości, że to Ty decydujesz o tym, kiedy chodzisz spać ;)
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez mark123 14 sty 2016, 10:38
Jeszcze w miarę mam kontrolę nad sobą, ale coraz trudniej mi ją utrzymać.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

przez wielbłądzica 14 sty 2016, 15:20
ciągłe kontrolowanie się może prowadzić do utraty kontaktu z rzeczywistością.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez abrakadabra xx 12 mar 2016, 20:53
Artemizja napisał(a):„Ja nic nie mogę”, ”to przecież nie zależy ode mnie”, „nie mam nad tym kontroli”- na te i inne stwierdzenia można często natrafić czytając wypowiedzieli ludzi. Są Oni przekonani, że nic nie zależy od Nich. Jest to tak zwane zewnętrzne umiejscowienie kontroli. Niestety, jeżeli nic nie zależy ode mnie, to nie mam na to wpływu, a jeżeli nie mam na to wpływu, to nic nie mogę z tym zrobić i absolutnie nie mogę niczego zmienić. I kółeczko się zamyka. A nie łatwiej by było powiedzieć- „mam na siebie wpływ, na to co robię”? W praktyce, to niestety nie jest takie proste. Przykrą sprawą jest to, że osoby z zaburzeniami często wręcz „wyrzekają” się wewnętrznego poczucia sprawowania kontroli. I tutaj pojawia się problem. Z jednej strony chcemy coś zmienić, poradzić sobie z problemami, a z drugiej uważamy, że nic od Nas nie zależy i tak naprawdę nie mamy nad sobą i swoim życiem kontroli. Nie jest to niestety obiektywna ocena sytuacji. Pomijając czynniki zewnętrzne, które faktycznie mogą wpływać na Nasz los, to bardzo wiele zależy tylko i wyłącznie od Nas. To w Naszej gestii leży, czy wstaniemy dziś z łóżka, czy będziemy tam tkwić przez cały dzień. To do Nas należy wybór, czy pójdziemy na terapię, czy zostaniemy w domu i nie spróbujemy zmierzyć się z problemem. To od Nas zależy, czy sięgniemy po coś ostrego, kiedy przychodzi moment, że mamy na to ochotę. Niestety zdarza się, że osoby, które cierpią na zaburzenia nie dostrzegają tego, że mają wpływ na własne losy. Zewnętrzne poczucie umiejscowienia kontroli skutecznie uniemożliwia działanie. I tutaj pojawia się pytanie : co zrobić, żeby to zmienić? Jak przekonać innych, że mogą mieć wpływ na własne życie, że mogą walczyć, robić coś i bardzo wiele zależy od Nich?Jak przekonać samego siebie, że jednak mam kontrolę nad tym, co robię a czego nie? Zachęcam do dyskusji.

Uważam, że jesteśmy wszyscy sterowanymi małpkami z cyrku, czy z teatrzyku. Jak mogę mieć kontrolę, skoro moim życiem rządzą, lęk, stres i depresja. Czy nie tkwię właśnie w chorobowym stanie? W stanie, który uniemożliwia mi wyjście z niego??? Może i kiedyś jeszcze miałem kontrolę (choć i wtedy ona była złudna) ale czy teraz ja nie jestem ofiarą w rękach losu i zaburzeń/choroby? Dobra, ktoś może powiedzieć, to zmień swoje myślenie, ok. tylko jak, skoro tkwię w "złym" myśleniu, nie potrafię tego. Czy jestem skazany na osoby z zewnątrz??? Na to wygląda, dopóki nikt mną nie potrząśnie i nie interweniuje będę tkwił swoich schematach. Czy nie?

Sortuj wg