Mam kontrolę czy jej nie mam?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Artemizja 12 lis 2012, 18:03
Powietrzny Kowal, dopóki nie muszę,to leków brać nie będę ;)
A co do kontroli-to dopiero powoli ją odzyskuję.I prawdę mówiąc-odżywam ;) To takie przyjemne czuć,że w końcu ma się na coś wpływ,choćby na rzeczy takie jak to,czy usiąść dzisiaj i się uczyć,czy leżeć do góry brzuchem i oglądać "Szpital na peryferiach" :D Po tylu latach przeświadczenia,że nic nie zależy ode mnie,że każdy może sobie ze mną robić,co zechce a ja nie mam na to najmniejszego wpływu,jest jak budzenie się z jakiegoś koszmaru.Wiadomo,na wszystko wpływu mieć nie mogę,ale...na pewne rzeczy owszem.Zdarza mi się jeszcze,że mam wrażenie,że nic nie mogę zrobić i wtedy czuję,że się w tym wszystkim duszę,jestem w pułapce,w klatce,ogranicza mnie to,osłabia,dopada bezradność i beznadzieja.Ale to mija.Czasami trwa to kilka godzin,a czasami kilka dni.Ale zawsze mija.A kiedyś trwało bez przerwy...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez halenore 12 lis 2012, 18:44
Chciałabym mieć kontrolę w wymiarze totalnym, ale niestety g... chłopu nie zegarek. :evil:
My mother said to get things done.
You'd better not mess with Major Tom...
Natręt Gramatyczny

przez halenore 12 lis 2012, 19:13
Powietrzny Kowal napisał(a):Helenko! Powolutku trzeba... powoluuutku (i nie przyspieszać nawet o milimetr) Obrazek

A co z końcem świata? Jak nie zdążę? :P

-- 12 lis 2012, 19:14 --

I don't care if it hurts,
I want to have control.
I want a perfect body,
I want a perfect soul...
Natręt Gramatyczny

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 12 lis 2012, 19:46
Powietrzny Kowal, rany koguta! :shock: :hide: :mrgreen: ok, rozbroiłeś mnie tym filmikiem :mrgreen:

-- 12 lis 2012, 19:47 --

halenore, w wymiarze totalnym chyba się nie da :bezradny:

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez halenore 12 lis 2012, 20:39
Lilith napisał(a):halenore, w wymiarze totalnym chyba się nie da :bezradny:

Charakteryzuje mnie patologiczne pragnienie niemożliwego. :(
Natręt Gramatyczny

przez Artemizja 12 lis 2012, 20:46
patologiczne
no i to jest punkt wyjścia...
Na tym się można zaczepić.Skoro uważasz to za patologiczne,to znaczy,że coś jest z tym nie tak.A skoro coś jest z tym nie tak,to może jednak coś się uda z tym zrobić.Może nie dziś,może nie jutro,ale powoli...małymi krokami...

Administrator

przez halenore 12 lis 2012, 20:47
Znalazłam odpowiedź:
Dzieci matek nadmiernie kontrolujących i ingerujących ujawniają nadmierne potrzeby zależności i strach przed połączeniem się z drugą osobą. W przeciwieństwie do innych pacjentów, którzy czerpaliby siłę z bycia jednym ciałem i duszą z drugą osobą lub bycia w bliskiej relacji intymnej z drugą osobą, ci pacjenci nie potrafią tolerować natężenia więzi z drugą osobą. Będą ujawniać negatywną terapeutyczną reakcję, atakując terapeutę, który staje się największym wrogiem. Gwałtowna agresja jest wywoływana w celu zniszczenia poczucia więzi, czemu towarzyszą wyobrażenia dotyczące unicestwienia oraz morderczej wściekłości, prowadzące do wszystkich postaci negatywizmu (oporu, przeciwstawiana się, buntu, odmowy, nawet łamania elementarnych zasad współżycia społecznego). Strach przed zależnością jest tak przerażający dla tych pacjentów, że stają się oni bezradni oraz mają silną potrzebę zniszczenia terapeuty.
Jest interesujące, że wszyscy masochistyczni pacjenci uczestniczący w badaniach przeprowadzonych przez Novick i Novick (1987), bez względu na wiek, ujawniali złudzenia wszechmocy. Słaby system obrony ego i superego, wraz ze strachem przed unicestwieniem, prowadzą do potrzeby sprawowania całkowitej kontroli nad innymi, do potrzeby zaprzeczenia rzeczywistości oraz do kładzenia nacisku na wszechmoc. Każdy etap rozwoju (oralny, analny i falliczny) cechują nowe konflikty dotyczące niemożności osiągnięcia założonych celów, niezdolności do asertywnego wyrażania siebie, zachowania autodestrukcyjnego, pragnienia kary, przyjmowania magicznych wyjaśnień rzeczywistości oraz megalomicznych fantazji na temat władzy.
Natręt Gramatyczny

przez Artemizja 12 lis 2012, 21:00
halenore, wypowiedź ma korzenie w psychoanalizie.A czy znalazłaś tam również wzmiankę na temat tego,w jakim stopniu pacjenci,którzy uczestniczą w terapii są w stanie w jakiś sposób poradzić sobie z trudnościami?Ilu pacjentów to przezwyciężyło?

Administrator

przez halenore 12 lis 2012, 23:59
Lilith, niestety w Polsce niewielu specjalistów pracuje na psychoanalizie Freuda. :-| Chyba wszyscy patrzą przez przymat teorii fallicznej :8): :pirate:
Natręt Gramatyczny

przez halenore 13 lis 2012, 03:18
Powietrzny Kowal napisał(a):
halenore napisał(a):I don't care if it hurts,
I want to have control.
I want a perfect body,
I want a perfect soul...

Odstawiasz Zolpa, zaczynasz intensywny trening fitness i już po 2-3 latach (o ile w tym czasie nie zwariujesz) wszystko to masz :D
(to chyba się w uczuciach nazywa "podłość" - ale ja nie mam uczuć :D :D :D)

Perfect :D
Natręt Gramatyczny

przez tahela 13 lis 2012, 05:36
halenore,
chyba poszłąś , odpisałm gg , ja lece spac bo wstać o 8 rano musze , szlag by totrafił
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez Artemizja 13 lis 2012, 09:57
halenore, no tak,ale na bazie teorii freudowskich powstały też inne nurty,więc może któryś będzie skuteczny akurat w przypadku tego,co opisałaś.

Administrator

przez Artemizja 13 lis 2012, 11:01
Powietrzny Kowal, zagłębiając się w Jego biografię zastanawiałam się czy w ogóle takową miał...chociaż to Jego zacięcie i trwanie przy swoich teoriach mimo całej krytyki,odchodzenia uczniów świadczy o głębokiej wierze w to,co robił,samozaparciu.Ale też z drugiej strony chyba zdradza takie dążenie do absolutnej kontroli nad tym,co stworzył.Myślę,że poczucie utraty kontroli nastąpilo,kiedy aresztowano Jego córkę,a On nie mógł nic z tym zrobić.Po tym przecież zdecydował się na emigrację.Myślę,że właśnie wtedy zdał sobie sprawę z tego,że jednak są rzeczy,na które nie ma wpływu.

Administrator

przez Artemizja 13 lis 2012, 12:06
Powietrzny Kowal, zazwyczaj jak o kimś piszę(czy do kogoś),to używam dużej litery.Moim zdaniem jest to wyraz szacunku względem drugiej osoby.

Administrator

Sortuj wg