Po trupach do celu czyli makiawelizm pełną parą

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Artemizja 12 lis 2012, 11:13
Każdy chyba słyszał o zasadzie"cel uświęca środki".Skąd się ona jednak wzięła?No właśnie.Zacznijmy od tego,co konieczne,czyli od słówka na temat historii.

Termin "makiawelizm"pochodzi od nazwiska Niccolo Machiavellego,który był prawnikiem,filozofem,pisarzem społecznym i politycznym,historykiem,dyplomatą florenckim,doradcą Medyceuszy.Ów człowieczek napisał pewną rzecz,znaną pod tytułem "Książę".Niby nic,a jednak warto przypomnieć czego dotyczyło Jego dzieło.Otóż "Książę" to nic innego jak cyniczny poradnik sprawowania władzy.
A zatem idziemy dalej.
W oparciu o zawarte w "Księciu"opinie pewien psycholog-Richard Christie-skonstruował kwestionariusz do pomiaru makiawelizmu MACH IV.

Na tendencję makiawelistyczną wskazuje zgoda z następującymi opiniami:

"Najlepszy sposób postępowania z ludźmi to mówić im to,co pragną usłyszeć"

"Każdy,kto ufa komuś bez zastrzeżeń,sam prosi się o kłopoty"

"Gubi sam siebie ten, kto drugiego czyni potężnym, gdyż tworzy się tę potęgę zręcznością lub siłą, a jedno i drugie budzi nieufność u tego, który stał się potężnym"

"Krzywdy powinno się wyrządzać wszystkie naraz, aby krócej doznawane, mniej tym samym krzywdziły, natomiast dobrodziejstwa świadczyć trzeba po trosze, aby lepiej smakowały"

"Lepiej jest być gwałtownym niż oględnym, gdyż szczęście jest jak ta kobieta, którą trzeba koniecznie bić i dręczyć, aby ją posiąść"

"Ludzie będą zawsze dla ciebie źli, jeżeli konieczność nie zmusi ich do tego, by byli dobrzy"

"Ludzie tak są prości i tak naginają się do chwilowych konieczności, że ten, kto oszukuje, znajdzie zawsze takiego, który da się oszukać"

"Musicie bowiem wiedzieć, że dwa są sposoby prowadzenia walki (...) trzeba przeto być lisem (...) i lwem"

"Przeto gdy się krzywdzi człowieka, należy czynić to w ten sposób, aby nie trzeba było obawiać się zemsty"

"Nie rozumieją się na rzeczy ci, którzy wzorują się wyłącznie na lwie. Otóż mądry pan nie może ani powinien dotrzymywać wiary, jeżeli takie dotrzymywanie przynosi mu szkodę i gdy zniknęły przyczyny, które spowodowały jego przyrzeczenie"

"Czasami trzeba jako dobro oceniać mniejsze zło"

"Po trupach do celu"

Nie zgadzają się natomiast ze stwierdzeniami:

"Większość ludzi jest w zasadzie dobra i miła"

"Uczciwość to zawsze najlepsza reguła postępowania"

Suma sumarum makiaweliści skłonni są osiągnąć egoistyczne cele za cenę kłamstwa,oszustwa,zdrady i manipulacji innymi.Innymi słowy-grają "nieczysto"Nie liczą się z potrzebami ludzi,ich uczuciami,nie szanują drugiego człowieka.Są nieufni i przekonani,że ludzie są interesowni,leniwi,naiwni,głupi i można ich wykorzystywać.Przejawiają postawę wyższości,dominacji.Uważają,że wykorzystywanie ludzi nie jest niczym złym.Czyżby mieli zatarte "granice moralne"?Choć makiaweliści nie są bardziej inteligentni niż reszta,to zwykle są bardziej skuteczni w kontaktach interpersonalnych,szczególnie tych bezpośrednich i jednorazowych,gdy służy to ich interesom.Więcej wygrywają w grach ekonomicznych,rywalizują i wykorzystują innych dla własnych celów.W momencie,kiedy innymi targają silne emocje,makiaweliści zachowują zimną krew i mają w nosie emocje innych.Podstępnie potrafią je wykorzystać,żeby wygrać.Są mniej skłonni dotrzymywać obietnic,potrafią wykorzystać okazję do nieuczciwego zysku.Im mniejsza szansa,że ktoś wykryje oszustwo,tym większa ich przewaga.Na sam dźwięk słówka "makiawelizm"budzi się w innych niesmak.W ludzkich umysłach ten termin kojarzony jest przede wszystkim z negatywnymi stronami i pogardą dla innych.Czy w tym wszystkim są jakieś pozytywy?

Co sądzicie o makiawelistach?Czy mieliście z nimi do czynienia?Czy brak im "ludzkich" uczuć?Jakie odczucia wzbudzają w Was ich zasady?Zgadzacie się z nimi?Jeśli tak,to w jakiej części i dlaczego?Zachęcam do dyskusji.

*źródła:
http://www.charaktery.eu/slownik-psycho ... kiawelizm/
http://pl.wikiquote.org/wiki/Niccolò_Machiavelli
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Rafka 12 lis 2012, 13:18
Lilith, rozpędzasz się z tymi tematami, ale to dobrze bo mam co czytać :D
Rafka

przez carlosbueno 12 lis 2012, 13:23
a wiecie że współczesny satanizm opiera się głównie na makiawelizmie a nie na żadnym zabijaniu kotów, niszczeniu nagrobków itp. jakby nie było makiawelizm do odwrócenie nauk Chrystusa o pomaganiu biednym i nadstawianiu drugiego policzka.
Największy Forumowy Maruda

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Artemizja 12 lis 2012, 13:23
Rafka, w tej chwili zwolniłam,bo na początku wrzucałam po siedem na jeden raz ;)Może kogoś zainteresują pewne kwestie,może zechce podzielić się odczuciami ?A ja bardzo chętnie podyskutuję.Być może przy okazji jeszcze się czegoś dowiem ;)

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Rafka 12 lis 2012, 13:30
często na studiach można zaobserwować owe ''po trupach i do celu''. A szczególnie w polityce.
Rafka

przez carlosbueno 12 lis 2012, 13:39
Rafka napisał(a):często na studiach można zaobserwować owe ''po trupach i do celu''. A szczególnie w polityce.

nie tylko tam światem rządzą makiaweliści od polityków po szefów firm i korporacji, ale chyba zawsze tak było wszyscy niemal wielcy przywódcy, a już na pewno wszyscy dyktatorzy to makiaweliści i to w skrajnym wydaniu.
Największy Forumowy Maruda

przez Artemizja 12 lis 2012, 13:43
a wiecie że współczesny satanizm opiera się głównie na makiawelizmie
Tego nie wiedziałam.Ciekawe...

Administrator

przez Ferdynand k 12 lis 2012, 16:34
tak zasada "po trupach do celu" jest zła, ale są sytuacje, w których egoistycznie trzeba ratować siebie i nie można za to obwiniać nikogo
można naginać lub łamać niektóre zasady moralne moim zdaniem
nie wszyscy ludzie są podli źli i leniwi, ale jest takich sporo i makiawelizm może być formą obrony przed nimi
poza tym wielu ludzi przeżyło straszne momenty bycia skrzywdzonym przez innych w odhumanizowany sposób (chodzi o ludzi z forum)
i chęć zemsty jest racjonalna zwłaszcza, że ich oprawcy często nie pokutują za własne czyny
więc wymierzenie im kary w makiaweliczny sposób nie jest złem tylko karą i tak zbyt małą za to co im zrobili.
a zaufanie to dobra rzecz, ale trzeba też myśleć. :bezradny:
Naczelny Użyszkodnik

przez Vian 12 lis 2012, 16:45
Hm... ^^
Zgadzam się z powyższymi zdaniami (tymi machiavelistycznymi), uważam, że w większości są słuszne, ale się nimi nie kieruję w życiu, bo mi to nie pasuje. Uważam jednak, że miałabym łatwiejsze życie i więcej bym osiągnęła, gdybym się kierowała. Ale jakieś takie... smutniejsze? Zgorzkniałe? To mi akurat nie pasuje, więc wolę trudniej i mniej zgorzkniale.

Z tymi kontra - machiawelistycznymi też się nie bardzo zgadzam, uważam, że są naiwne, a jednak w życiu podchodząc do ludzi stosuję zasadę domniemanej niewinności i jestem raczej uczciwa.

Jednocześnie stosuję zasadę po trupach do celu, ale rzadko w celach stricte egoistycznych. Po prostu patrzę co jest ważniejsze - mój cel czy zasady, które muszę złamać, żeby go osiągnąć.

Ciężko to wyjaśnić...
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

przez Artemizja 12 lis 2012, 20:33
wykończony, być może jeszcze nie doszłam do tego etapu,ale nie chcę się mścić i nie potraktowałabym drugiego czlowieka w sposób,w jaki inni potraktowali mnie.Może to przejaw naiwności z mojej strony,a może moje postrzeganie kiedyś się zmieni...tego nie wiem...

Kierować się zasadami makiawelistów można by,zwłaszcza ze względu na korzyści,które ewidentnie to przynosi.Niemniej jednak jak zauważyła Vian, coś byłoby chyba z tym nie tak.Czegoś by w życiu brakowało.Może uczuć?Może takiego...hmmm....jakby to ująć-"serca"w kontaktach z innymi?
"Każdy,kto ufa komuś bez zastrzeżeń,sam prosi się o kłopoty"
Z tą zasadą się zgadzam i uważam,że należy mieć ją na względzie,kiedy komuś się mówi o pewnych rzeczach.Zaufanie to bardzo krucha sprawa...
Ludzie są ufni.Trochę zbyt ufni i później cierpią.Chyba korzystniej jest po prostu uważać i pamiętać,że ktoś może wykorzystać to,co mu powiesz przeciwko Tobie...

Administrator

przez niosaca_radosc 13 lis 2012, 18:40
Może to trochę zgorzkniałe, ale uważam, że większość ludzi to makiaweliści. Gdzie się nie obejrzysz, ludzie widzą tylko czubek własnego nosa i coraz trudniej spotkać kogoś, kto nie wyznaje zasady po trupach do celu. Ciekawe jakie są tego przyczyny? Ja obstawiam, że życie jest wtedy prostsze, stąd taka popularność.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

przez Artemizja 13 lis 2012, 20:15
nienormalna21, może nie tyle prostsze,co chyba bardziej opłacalne...

Administrator

przez Vian 13 lis 2012, 20:33
Ja tylko zauważę, że Machiavelli w założeniu nie opracował tych zasad dla stricte egoistycznych celów ale serio dla księcia swojego miasta. To były zasady dla przywódców, którzy mieli je stosować dla dobra swojego narodu. ;-)

,ale nie chcę się mścić i nie potraktowałabym drugiego czlowieka w sposób,w jaki inni potraktowali mnie

A ja bym potraktowała, ale mnie nie chodzi o zemstę, oko za oko.
Jak mnie ktoś przykładowo napadnie i pobije, to zaraz mam ochotę go dogonić i przylać jemu, ale nie dlatego, żebyśmy oboje chodzili pobici i było po równo, tylko dlatego, żeby wyjść z roli ofiary, odzyskać poczucie kontroli (ha ha, sąsiedni temat ;-) ). Przesunąć do roli ofiary napastnika, nie po to, żeby on poczuł na własnej skórze jak to miło jak go ktoś pierze po pysku, ale żebym ja poczuła, że nie jestem skazana na rolę pranej.

I wiem, że psychologia i psychoterapia to potępia, wiem, co na ten temat mowi. No ale takie mam odczucia.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

przez Artemizja 13 lis 2012, 20:46
Ja tylko zauważę, że Machiavelli w założeniu nie opracował tych zasad dla stricte egoistycznych celów ale serio dla księcia swojego miasta. To były zasady dla przywódców, którzy mieli je stosować dla dobra swojego narodu. ;-)
Zgadza się.

Powiem Ci,że o tym wyjściu z roli ofiary rozmawiałam już sporo i myślę,że akurat w tym wypadku,byłoby to dobre.Nie dla zemsty,ale żeby wyjść z roli ofiary.Psychologia i psychoterapia mogą sobie potępiać a ludzie mają rozum po to,żeby myśleć i nie słuchać ich w ciemno.Wiele bym dała za wyjście z roli ofiary i nawet jeśli miałyby być w tym celu zastosowane nieczyste zagrania,to bym to zrobiła.Prawdę mówiąc już mam dość wiecznego bycia ofiarą.Mścić się nie chcę.Ale chciałabym wreszcie zmienić ten układ,że ja zawsze włażę w rolę ofiary.

Administrator

Sortuj wg