Krzywe zwierciadło

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Krzywe zwierciadło

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 16:38
To jest myślenie zniekształcone...
A jeśli nie jest? Na jakiej podstawie mam wierzyć tym, którzy powiedzą coś miłego, a nie tym, którzy powiedzą coś niemiłego?
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 15 lis 2012, 16:55
nienormalna21, a na jakiej podstawie masz im nie wierzyć?Nie jesteś "zła".To choroba podsuwa Ci taki obraz siebie.W momencie,kiedy ktoś Ci mówi,że jednak nie jesteś złą osobą,to automatycznie temu zaprzeczasz.Nie ważne,ile osób Ci mówi,że tak nie jest.Jakby wszystko to,co mówimy docierało do Ciebie w zupełnie innej wersji-zniekształconej...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Krzywe zwierciadło

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 17:00
Efekt krzywego zwierciadła może dotyczyć wielu ludzi i jeśli dotyczy to tych, którzy mówią mi, że nie jestem zła, to ich zadanie też jest zakrzywione. Poza tym może kierować nimi litość i współczucie, mogą nie znać danego człowieka dogłębnie, nie znać jego myśli czynów, kłamstw. Tylko on sam zna siebie na tyle dobrze, że może ocenić swoje postępowanie. Co jeśli efekt krzywego zwierciadła to tylko wymysł ludzi, którzy chcą sobie podwyższyć samoocenę, zamiast obiektywnie na siebie spojrzeć i wprost sobie powiedzieć - jesteś zerem, nie osiągnąłeś w życiu niczego i to tylko Twoja wina.
Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 15 lis 2012, 17:24
nienormalna21, nie zgadzam się z tym.Jak w ogóle o drugim człowieku można powiedzieć,że jest zerem?Ja człowiek może być zerem,porażką?Jak można tak powiedzieć o istocie żyjącej i czującej?Poza tym-poczucie winy jest wręcz chorobliwe-przecież nie wszystko od Nas zależy.Są jeszcze czynniki zewnętrzne,na które nie mamy wpływu.Choćby to świadczy o tym,że obraz samych siebie jest zniekształcony.Ponadto-życie jest po to,żeby z niego korzystać,a nie się umartwiać.Co Nam z tego przychodzi?Jakie korzyści to daje?Prowadzi do autodestrukcji.
Efekt krzywego zwierciadła może dotyczyć wielu ludzi i jeśli dotyczy to tych, którzy mówią mi, że nie jestem zła, to ich zadanie też jest zakrzywione.
Pamiętaj,że jeśli chodzi o zdanie względem innych,to może to wyglądać troszeczkę inaczej.Możemy mieć zaburzony obraz siebie,ale niekoniecznie to dotyczy również innych.Siebie możemy postrzegać jako kompletne dno,a względem innych możemy próbować zachować obiektywną ocenę,stanąć z boku i ocenić "na zimno".
Poza tym może kierować nimi litość i współczucie, mogą nie znać danego człowieka dogłębnie, nie znać jego myśli czynów, kłamstw.
Jest to możliwe,ale nie ma sensu zakładać,że dzieje się zawsze,bo to nieprawda.Z drugiej strony próbujesz wręcz przeniknąć umysły innych i czytać im w myślach.A przecież nie możesz tego zrobić.To jest awykonalne.A zakładasz,że inni zawsze mówiąc o Tobie w dobrym tonie kierują się litością,współczuciem i tak dalej.Nie wiesz tego jednak na pewno...

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Krzywe zwierciadło

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 17:41
Jak można tak powiedzieć o istocie żyjącej i czującej?
Można. To że ktoś żyje i czuje, a nawet cierpi nie znaczy, że nie jest zły. Czy kłamstwa nie są złe? Czy ranienie bliskich nie jest złe? Nie można wszystkiego zwalać na chorobę.
próbujesz wręcz przeniknąć umysły innych i czytać im w myślach.
Ludzie kłamią. Każdy kłamie, byle tylko osiągnąć swój cel. Setki razy słyszałam, że jestem mądra, gdy ktoś chciał spisać pracę domową, a potem dowiadywałam się, jak wg tej osoby jestem żałosna i beznadziejna, że się puszę i wywyższam.
Setki razy słyszałam, że jestem fajna, gdy ktoś chciał pożyczyć pieniądze, a później dowiadywałam się, że jestem spasionym grubasem i że powinnam mieć tylko honoru, żeby się zabić.
Tu nie ma efektu krzywego zwierciadła - są tylko suche fakty.
Moderator

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 15 lis 2012, 17:50
Można. To że ktoś żyje i czuje, a nawet cierpi nie znaczy, że nie jest zły. Czy kłamstwa nie są złe? Czy ranienie bliskich nie jest złe? Nie można wszystkiego zwalać na chorobę.
Nie można.Ale też nie można wszystkiego na nią nie zwalać.Jakiś wpływ ma to na Twoje postępowania.A to częściowo cecha zaburzenia.Czy to oznacza,że cierpiąc na borderline jesteś zła?
Ludzie kłamią. Każdy kłamie, byle tylko osiągnąć swój cel. Setki razy słyszałam, że jestem mądra, gdy ktoś chciał spisać pracę domową, a potem dowiadywałam się, jak wg tej osoby jestem żałosna i beznadziejna, że się puszę i wywyższam.
Setki razy słyszałam, że jestem fajna, gdy ktoś chciał pożyczyć pieniądze, a później dowiadywałam się, że jestem spasionym grubasem i że powinnam mieć tylko honoru, żeby się zabić.
Czyli ja też kłamię?Niestety,świat jest taki jaki jest i trafisz na ludzi,którzy będą chcieli Cię wykorzystać.Generalizowanie jednak,wrzucanie wszystkich do jednego worka jest błędem,ponieważ nie wszyscy są tacy sami.
spasionym grubasem i że powinnam mieć tylko honoru, żeby się zabić.
To było bardzo okrutne,nieczułe.W momentach,kiedy czytam takie rzeczy,to wstydzę się,że jestem człowiekiem.Wiem,że to boli.Też doświadczyłam takich sytuacji.Tylko,że ja troszeczkę w innym kontekście-"Ja na Jej miejscu,gdyby ktoś mnie zgwałcił,to rzuciłabym się pod pociąg.A Ona ma jeszcze czelność przychodzić do szkoły.Na Jej miejscu spaliłabym się ze wstydu".A jakieś trzy tygodnie przed tym jak sprawa wyszła na jaw,ta koleżanka prosila,żebym pomogła Jej na sprawdzianie i wtedy byłam dobra.Zatem wiem jak to boli.Uważam jednak,że przyczepianie etykietki wszystkim innym jest niesprawiedliwe,bo są osoby,które w ten sposób by się nie zachowały...

Administrator

Krzywe zwierciadło

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 18:08
Czy to oznacza,że cierpiąc na borderline jesteś zła?
Tak, bo to moja wina, że zachorowałam. Gdybym była silniejsza nic by się nie stało.
Czyli ja też kłamię?
Myślę, że byłabyś zdolna skłamać, żeby kogoś chronić. Jesteś bardzo wrażliwa i dobro innego człowieka jest dla Ciebie bardzo ważne.
Uważam jednak,że przyczepianie etykietki wszystkim innym jest niesprawiedliwe,bo są osoby,które w ten sposób by się nie zachowały...
Przestaję w to wierzyć, zwłaszcza od czasu kiedy zawodzą także przyjaciele. Ufałam im, a zostałam olana. Nie przez wszystkich, ale podświadomie tylko czekam, aż wszyscy się ode mnie odwrócą.
Moderator

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 15 lis 2012, 18:16
Tak, bo to moja wina, że zachorowałam. Gdybym była silniejsza nic by się nie stało
To nie jest przyczyna borderline.A co z innymi,którzy na to cierpią?Oni tez są źli Twoim zdaniem?Mają to zaburzenie z własnej winy?
Myślę, że byłabyś zdolna skłamać, żeby kogoś chronić. Jesteś bardzo wrażliwa i dobro innego człowieka jest dla Ciebie bardzo ważne.
Zgadza się,jest ważne.Niemniej jednak trochę mnie z tą wrażliwością przeceniasz.Zresztą wrażliwość nie wyklucza mówienia,co tak naprawdę się myśli.Robi się to jedynie "z wyczuciem".Ponadto,znów próbujesz czytać w cudzych myślach...
Przestaję w to wierzyć, zwłaszcza od czasu kiedy zawodzą także przyjaciele. Ufałam im, a zostałam olana. Nie przez wszystkich, ale podświadomie tylko czekam, aż wszyscy się ode mnie odwrócą.
Hmmm...a ja myślę,że to działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa...

Administrator

Krzywe zwierciadło

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 18:25
To nie jest przyczyna borderline.A co z innymi,którzy na to cierpią?Oni tez są źli Twoim zdaniem?Mają to zaburzenie z własnej winy?
Przyczyny są różne. Jedni mieli problemy w domu, byli tam ofiarami nadużyć seksualnych, a ja nie. Może nie było w domu idealnie, ale pracoholizm rodziców to nie przyczyna borderline. Zresztą teraz dzięki Nim mamy z czego żyć, więc jakim niewdzięcznikiem musiałabym być, żeby jeszcze ich obwiniać. Zatem to moja wina.
Ponadto,znów próbujesz czytać w cudzych myślach...
Wiem, nadużywam tego, ale czy nie mam racji?
Hmmm...a ja myślę,że to działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa...
A nie lepiej po prostu być przygotowanym na najgorsze?
Moderator

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 15 lis 2012, 18:33
nienormalna21, pewna sytuacja,nie mam na myśli sytuacji w domu(wiesz o czym mówię),o której rozmawiałyśmy również mogła być przyczyną.A nie była Twoją winą...
Wiem, nadużywam tego, ale czy nie mam racji?
Nie,nie masz.
A nie lepiej po prostu być przygotowanym na najgorsze?
A ja myślę,że Ty podświadomie prowokujesz ludzi do tego,żeby Cię zostawiali.Chcesz tym potwierdzić swoją teorię,bo ludzie "Na pewno i zawsze się ode mnie odwracają.Tak było,jest i będzie."To właśnie działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa.Myślę,że to działa w obszarze,którego do końca nie dostrzegasz,nie jesteś świadoma.Tyle osób Cię zawiodło,porzuciło,odwróciło się od Ciebie,że teraz wręcz tego oczekujesz,wymagasz...

Administrator

Krzywe zwierciadło

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 18:43
A ja myślę,że Ty podświadomie prowokujesz ludzi do tego,żeby Cię zostawiali.Chcesz tym potwierdzić swoją teorię,bo ludzie "Na pewno i zawsze się ode mnie odwracają.Tak było,jest i będzie."To właśnie działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa.Myślę,że to działa w obszarze,którego do końca nie dostrzegasz,nie jesteś świadoma.Tyle osób Cię zawiodło,porzuciło,odwróciło się od Ciebie,że teraz wręcz tego oczekujesz,wymagasz...
Tak, oczekuję tego, bo to już stało się stałym elementem w moim życiu. Zresztą, gdyby komuś zależało, to by mnie nie zostawił, nawet gdybym podświadomie do tego dążyła.
Moderator

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 15 lis 2012, 18:47
Tak, oczekuję tego, bo to już stało się stałym elementem w moim życiu.
No i to jest problem.
Zresztą, gdyby komuś zależało, to by mnie nie zostawił, nawet gdybym podświadomie do tego dążyła.
No to tak nie działa.Może ten ktoś myśli,że Ty go nie chcesz w swoim życiu?Może uważa,że zamiast pomóc,to szkodzi?Może nie wie,że go potrzebujesz?Powiedziałaś o tym jasno?Ludzie to nie wróżki.Sami mogą się nie domyśleć.A może również mają problemy i po prostu nie widzą pewnych rzeczy,co nie jest równoznaczne z tym,że im nie zależy?Z góry założyłaś,że ktoś Cię olał.A przeciez wcale nie musi to być prawdą.

Administrator

Krzywe zwierciadło

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 18:56
Może ten ktoś myśli,że Ty go nie chcesz w swoim życiu?Może uważa,że zamiast pomóc,to szkodzi?Może nie wie,że go potrzebujesz?
Wiele razy mówiłam, że są dla mnie ważni, że czasami przez chorobę ich unikam, bo nie chcę zawracać im głowy, bo mają swoje problemy. Widocznie to im wystarczyło i teraz nie chcą już się ze mną przyjaźnić.
Moderator

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 15 lis 2012, 19:00
nienormalna21, myślę,że mogą do konca nie rozumieć Twojego zaburzenia,zachowania.Poza tym,zakładasz,że to,co myślisz jest zgodne z rzeczywistą intencją innych osób.To też jest patrzenie przez krzywe zwierciadło,bo jest jedynie Twoim subiektywnym odczuciem,filtrowaniem informacji.Doszukujesz się tylko tego,czego chcesz nie dopuszczając do siebie innej możliwości.
Widocznie to im wystarczyło i teraz nie chcą już się ze mną przyjaźnić.
Znów prorokujesz.Nie wiesz,czy tak jest na pewno.

Administrator

Sortuj wg