Krzywe zwierciadło

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 11 lis 2012, 20:49
Kiedy przeglądam forum i czytam posty,to bardzo rzuca mi się w oczy jedna kwestia-to jak osoby,które cierpią na zaburzenia potrafią zniekształcić obraz samych siebie.Uważają się za "kompletne dno",podczas gdy ktoś stojący z boku,czytający to,co piszą uważa ich za osoby wysoce inteligentne i wrażliwe.Problem polega na tym,że krzywe zwierciadło nie pozawala zobaczyć siebie w sposób,w jaki widzą Nas inni.Ale czy to oznacza,że osoby,które twierdzą,że "ktoś jest inteligentny,miły,wrażliwy"wciskają po prostu kit"?Dlaczego miałyby to robić?Ludźmi,którzy widzą siebie w krzywym zwierciadle często targa niepewność,co do szczerości innych.Dlaczego aż tak trudno jest przyjąć pewnym osobom,że jednak nie są "kompletnymi zerami"?Jak można sobie z tym radzić i pomóc w tym innym?Zachęcam do dyskusji.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Krzywe zwierciadło

przez L.E. 11 lis 2012, 20:55
Lilith, dobry temat, nawet bardzo dobry.
Ja jestem na szczęście na takim etapie, że wystarczy, że ktoś z boku spojrzy na mnie i przypomni mi o tym, czego sama nie widzę. 100% efektu to nie daje, ale zawsze...
Wcześniej nie wyobrażam sobie, żeby coś do mnie dotarło. Mogłabym osiągnąć wszystko, a i tak wydawałabym się sobie największą beznadzieją.
Z zewnątrz chyba nie można na to pomóc, można zrobić coś od środka.
Urealnić to, co się czuję i to co się dzieje. Czyli spróbować spojrzeć na siebie obiektywnie i przeanalizować. Zapomnieć na chwilę o tym, że myślimy o sobie, tylko spojrzeć na siebie bardziej wyrozumiale, tak jakbyśmy oceniali inną osobę, taką którą lubimy i wobec której chcemy być w porządku.
'Każdy z nas jest łodzią, w której może się z potopem mierzyć,
cało wyjść z burzowej chmury, musi tylko w to uwierzyć"

Krzywe zwierciadło

przez slow motion 11 lis 2012, 21:00
Gdy slyszało się przez większość życia, że nic się dobrze nie potrafi zrobić, że nic się w życiu nie osiągnie to ciężko jest uwierzyć w siebie i dostrzec w sobie jakieś pozytywne cechy. Wcześniej byłam na takim etapie, że komplementy, pochwały na mój temat odbijały się jak od lustra, a obecnie staram się dopuścić je do siebie, ale w głowie jednak pozostaje ta analiza. Myślę, że sam fakt zrozumienia przyczyny problemu dużo daje. Trzeba się z nim oswoić i odblokować barierę. Wszystko małymi krokami. Trzeba poznać siebie, swoje mocne strony, pozytywne cechy i starać się polubić. terapia jest w tym na pewno pomocna,

▪█─────█▪
Erithacus rubecula

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Krzywe zwierciadło

przez Pieprz 11 lis 2012, 21:03
Ale czy to oznacza,że osoby,które twierdzą,że "ktoś jest inteligentny,miły,wrażliwy"wciskają po prostu kit"?Dlaczego mieliby to robić?

Żeby kogoś pocieszyć, żeby nie czuł się źle.
Norma na przykład w komentowaniu zdjęć.
Uwag, z racji problemów technicznych mam 2 konta, drugie jest do rozmów na PW.
Król Balu

Krzywe zwierciadło

przez slow motion 11 lis 2012, 21:06
Mushroom, Ile ludzi tyle gustów. ;)

▪█─────█▪
Erithacus rubecula

Krzywe zwierciadło

przez L.E. 11 lis 2012, 21:07
Mushroom, bez przesady :D
Nie robimy tu przecież naszej klasy w stylu: "Super fotka!!!! <3 Nadajesz się na modelkę!!!!" :mrgreen:

Krzywe zwierciadło

przez Pieprz 11 lis 2012, 21:08
Nie robimy tu przecież naszej klasy w stylu: "Super fotka!!!! <3 Nadajesz się na modelkę!!!!"

A skąd to wiesz na pewno? ;)
Król Balu

Krzywe zwierciadło

przez L.E. 11 lis 2012, 21:09
Mushroom, nie spotkałam się przynajmniej z czymś takim. Większość ludzi tu jest miła, ale raczej zachowuje kontakt z rzeczywistością przy komplementach.
Nie to co na serwisach społecznościowych, gdzie komentarze takie jak wyżej można spotkać pod zdjęciami lasek, wyglądających jak wielkie bezy z polewą z groszku bonduelle :D

Krzywe zwierciadło

przez slow motion 11 lis 2012, 21:10
Ja uważam, że w każdym jest coś co przykuwa uwagę drugiej osoby, coś niepowtarzalnego, wyjątkowo. Czy to będą włosy, czy też oczy, może figura, usta, ale jest chociaż fragment, który spodoba się drugiej stronie.

Przecież często sobie czegoś zazdrościmy. Szczególnie kobiety :P

▪█─────█▪
Erithacus rubecula

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 11 lis 2012, 21:11
Mushroom, a co jeżeli osoby,które mówią,że ktoś ich zdaniem jest inteligentny,wrażliwy faktycznie tak sądzą,a nie dlatego,że chcą kogoś pocieszyć?Komentowanie zdjęć to jedno-każdemu podoba się coś innego i przychylne komentarze nie muszą od razu oznaczać nieszczerości.Ale ja mam tutaj na myśli bardziej fakt,że powiedzmy komuś się powie,że się go lubi,a ta osoba stwierdzi,że to niemożliwe,ponieważ ona sama siebie nie lubi i uważa "za dno" i to niemożliwe,żeby ktoś jednak Ją cenił i szanował.I nie ma to nic wspólnego z pocieszaniem.Po prostu tak odbieramy daną osobę.Ale Ona Nam nie wierzy,ponieważ skoro myśli o sobie źle,to uważa,że i inni powinni tak o Niej myśleć.A przecież to nie jest prawdą.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Krzywe zwierciadło

przez Pieprz 11 lis 2012, 21:11
Mushroom, nie spotkałam się przynajmniej z czymś takim. Większość ludzi tu jest miła, ale raczej zachowuje kontakt z rzeczywistością przy komplementach.

Spytam ponownie, skąd to wiesz? Nie spotkałaś się z przyznaniem do czegoś takiego ale tak naprawdę to skąd masz mieć pojęcie czy ktoś jest szczery czy tylko miły?

-- 11 lis 2012, 21:13 --

Mushroom, a co jeżeli osoby,które mówią,że ktoś ich zdaniem jest inteligentny,wrażliwy i faktycznie tak sądzą,a nie dlatego,że chcą kogoś pocieszyć?

No to wtedy piszą szczerze, przecież niczego takiego nie wykluczam.

Już widzę jak filtrujecie moje wypowiedzi.
Ja piszę że dane zjawisko nie występuje w 100% a wy się pytacie dlaczego uważam że występuje w 0%. To się ma jak pięść do nosa.

-- 11 lis 2012, 21:14 --

Komentowanie zdjęć to jedno-każdemu podoba się coś innego i przychylne komentarze nie muszą od razu oznaczać nieszczerości.

zgadzam się. A Ty się zgadzasz że przychylne komentarze nie muszą od razu oznaczać szczerości?
Król Balu

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 11 lis 2012, 21:14
Mushroom, a na chwilę zakładając,że jest szczery-w jaki sposób ma tego dowieść,skoro z góry zakładana jest Jego nieszczerość?

Administrator

Krzywe zwierciadło

przez L.E. 11 lis 2012, 21:15
Mushroom, nie wiem ;)
Ale jakby tak rozpatrywać to każdą wypowiedź i tutaj i w realu można by rozkładać na czynniki pierwsze i zastanawiać się, czy ktoś tak rzeczywiście myśli czy nie.
Kłamstwa i przesada wymagają energii, a większość ludzi jest na to trochę zbyt leniwa ;)

Krzywe zwierciadło

przez Artemizja 11 lis 2012, 21:18
A Ty się zgadzasz że przychylne komentarze nie muszą od razu oznaczać szczerości?
Jak najbardziej się zgadzam.Nie muszą,ale mogą.Jak najbardziej mogą się pojawić osoby,które "chcą być miłe".Zawsze jest jednak szansa na to,że ktoś pisze szczerze.Ponadto uważam,że pisanie nieszczerych komentarzy i puste pocieszanie jest nie w porządku.Lepiej po prostu nie napisać nic.Choć po sobie wiem,że zawsze jest jakiś szczegół,który w jakiś sposób przyciągnie moją uwagę-np.oczy.

Administrator

Sortuj wg