Ustalać granice - szanować granice

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Rafka 11 lis 2012, 19:55
Tak jak w temacie. Chciałam poznać jak staracie się ''ustalać'' i ''szanować'' granice aby wzajemne relacje były udane. Jakieś przykłady?
Rafka

przez Artemizja 11 lis 2012, 19:58
Rafka, jaką definicję "granicy"masz na myśli,bo przecież to można różnie interpretować?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Rafka 11 lis 2012, 20:05
Osobista granica. Szczególnie w relacjach ale też i ciała.

-- 11 lis 2012, 20:07 --

Każdy potrzebuje w swoim życiu takiego osobistego obszaru, który będzie dla niego święty.
Rafka

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Rafka 11 lis 2012, 20:10
Ważne:
1. Ludzie nie posiadający granic doświadczyli często w swoim dzieciństwie naruszenia ich własnej granicy.
2. Kto w dzieciństwie doznał naruszenia swojej prywatności, ten w dorosłym zyciu ma problem w relacjch z innymi.
Rafka

przez jasaw 11 lis 2012, 20:11
Rafka, :great:
"Cierpliwość jest podporą słabości, niecierpliwość - ruiną silnych"
"Nie możesz dokonać wyboru, jak umrzeć. Ani kiedy.
Możesz tylko zdecydować, jak żyć. Teraz"
Dobra Dusza Forum

przez Rafka 11 lis 2012, 20:13
tylko wtedy, kiedy można się wycofać, będzie się chętnie przebywało z innymi. Potrzeba więć bliskości i dystansu, wspólnego przebywania i wycofania się, obszaru zależności i wolności, samotności i wspólnoty
Rafka

przez L.E. 11 lis 2012, 20:17
Ja chyba w moim związku nie mam żadnych granic.
Chociaż czasem mam wrażenie, że brakuje mi przestrzeni, ale nie chodzi tutaj o granice, raczej o nasz styl życia, który trzeba zmienić.
'Każdy z nas jest łodzią, w której może się z potopem mierzyć,
cało wyjść z burzowej chmury, musi tylko w to uwierzyć"

przez Artemizja 11 lis 2012, 20:31
No to tak.Postawienie granic w tym kontekście kojarzy mi się z powiedzeniem"stop",kiedy coś Nam nie odpowiada.Innymi słowy to,na co ktoś względem Nas może sobie pozwolić.Niektórzy ludzie(jak niestety i ja)mają problem z ustalaniem granic i jasnym zakomunikowaniem drugiej stronie co może,a czego nie.Dotyczy to niemal każdej sfery życia.Za postawienie granic można przyjąc sytuację,kiedy to ktoś wydzwania do Nas o drugiej nad ranem,Nam się to nie podoba i jasno o tym mówimy.Wtedy można przyjąć,że granice zostały postawione.Natomiast jeżeli ktoś nie mówi,że Mu to przeszkadza i przyjmuje bez sprzeciwu zachowanie drugiej strony,to można uznać,że nie postawił granicy.
Ludzie,których granice byly przekroczone w dzieciństwie,tak jak napisano wyżej,mają później problem z granicami w życiu dorosłym.Myślę,że dużo ma tutaj do rzeczy lęk przed otwartym zakomunikowaniem tego,że coś jest nie tak.Zazwyczaj osoby,które nie potrafią stawiać granic pozwalają względem siebie na coraz więcej i więcej i czasami przybiera to skrajne przypadki-np.przemocy.Myślę,że takim przykładem jest sytuacja,kiedy to chłopak w którymś momencie mówi do dziewczyny "Ty idiotko".Człowiek,który potrafi stawiać granice stanowczo się temu sprzeciwi.Lecz jeśli dziewczyna ma problem ze stawianiem granic,to prawdopodobnie przemilczy sytuację.Chłopak zatem może uznać,że nie stało się nic złego i posuwać się dalej.Wyzwiska zaczynają lecieć na prawo i lewo,zaczyna się poniżanie.Dziewczyna wciąż milczy.Boli Ją to,zaczyna się coraz bardziej bać,poczucie własnej wartości leci w dół,popada w depresję.A chlopak posuwa się dalej-podnosi na Nią rękę i zaczyna robić sobie z Niej worek treningowy.Wprawdzie do tej sytuacji mogą się przyczynić równiez i inne czynniki,ale skupmy się na stawianiu granic.Czy gdyby je postawiła w odpowiednim momencie,to czy do tego wszystkiego by nie doszło?Gdyby uznała,że w pewnym momencie chłopak przekroczył Jej granice i powiedzmy-odeszła,to czy można by było uniknąć sytuacji,w której doszło do Jej załamania?Myślę,że tak
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Rafka 12 lis 2012, 13:45
Agresja jest oznaką, że potrzeba więcej dystansu

Abu człowiek mógł żyć w harmonii i prawidłowo się rozwijać, potrzebuje świętości swoich granic

Granica nas chroni

strefa emocjonalna w nas może być zraniona przez agresję innych. Jest jednak najgłębszy obszar w nas, w którym mieszka Bóg, jest chroniony przed wszystkimi zranieniami.

Ludzie nie posiadający granic prowokują nas, abyśmy szczególnie uważnie strzegli naszych granic

-- 12 lis 2012, 15:23 --

W Bajka o śpiącej królewnie sa opisane granice.
Zranienie wrzecionem. Dziewczyna w wieku 15 lat odkrywa swoją seksualność i zraniła się na niej. To sprawia, że potrzebuje dookoła siebie żywopłotu z cierni. Z jednej strony tęskni za mężczyzną a z drugiej zaś broni się przed nim. Obawia sie kolejnych zranień więc kłuje tych którzy chcą ubiegać sie o jej rękę.
Cierniowy żywopłot symbolizuje granicę czasową 15 letnia dziewczyna nie umie obchodzić się z wrzecionem. Musi spać 100 lat zanim będzie zdolna do miłośći. Granica utworzona przez płot z cierni

-- 12 lis 2012, 15:29 --

...gwarantuje jej bezpieczny czas i ibszar djrzewania. Po 100 latach ciernie zamieniaja się w kwiaty. Dopiero wtedy książę może podejść do któlewny.

Musimy czasem poczekać, aż przjdzie właściwy moment do podjęcia dojrzałych decyzji. W takiej sytuacji należy przestrzegać granicy czasowej, w przeciwnym czasie jak pokazuje bajka zatrzymamy się na cierniach, pokaleczymy sie poprzez rozmyslania i gwałtowne próby wymuszenia decyzji.
Rafka

Sortuj wg