Dychotomiczne myślenie

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Dychotomiczne myślenie

przez niosaca_radosc 10 lis 2012, 18:01
A mnie ciekawi czy dychotomiczne myślenie jest częstym zjawiskiem? Osobiście uważam, że tak, ale mogę mieć zaburzone postrzeganie w tej kwestii, bo słowa "dużo ludzi tak ma", to kolejne stosowane przeze mnie wytłumaczenie.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Dychotomiczne myślenie

przez Artemizja 10 lis 2012, 18:03
nienormalna21, myślę,że jest zjawiskiem dość powszechnym,przynajmniej tutaj,na forum.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Dychotomiczne myślenie

przez niosaca_radosc 10 lis 2012, 18:12
Ciekawe jest to zjawisko. Jak pomimo niepodważalnych faktów człowiek nadal może sądzić, ze jest kompletnym zerem?
Moderator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Dychotomiczne myślenie

przez monk.2000 10 lis 2012, 18:17
Fajny temat. Też uważam że d.m. jest jednym z podstawowych czynników obciążających ludzi z problemami psychicznymi.
Ale patrząc z drugiej strony ma też to swoje plusy. Komputer działa zero-jedynkowo. Nie pamiętam czy tylko dlatego że łatwiej skonstruować taką maszynę, czy też może dlatego że takie rozwiązanie jest najwydajniejsze. Żeby podjąć decyzję najłatwiej sprowadzić problem do dwóch rozwiązań i dopiero wtedy się zdecydować. W przyrodzie też mamy do czynienia z dualistycznym światem. Większość rzeczy ma swoje przeciwieństwo. Nawet mózg ma dwie przeciwstawne półkule.

Odnośnie niedualnego myślenia przychodzi mi od razu nauka buddyjska, która mówi żeby nie oceniać rzeczy jako dobre czy złe. Wszystko ma jakiś cel. Co ciekawe ostatnio bolała mnie noga i jakoś tak wyszło że potrafiłem nie oceniać tej sytuacji w kategoriach: przyjemne, nieprzyjemne. O dziwo ból nie był taki uciążliwy.

Dlatego polecam "przekraczanie" dychotomii zarówno w pierwszym jak i drugim podejściu.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

Dychotomiczne myślenie

przez zielona miętowa 10 lis 2012, 18:18
mnie sie wydawało że myślenie dychotomiczne jest ściśle powiązane z rozsczepieniem. a nie jest?
Every time of midnight
Every time we muddle again
Call and hold flash memory

Dychotomiczne myślenie

przez Artemizja 10 lis 2012, 18:27
zielona miętowa, no nie tylko.To szersze pojęcie.

nienormalna21, no ciekawe.Zwłaszcza przy wpływie jaki wywiera na samoocenę.

monk.2000, zgadza się,komputer funkcjonuje na systemie zero-jedynkowym.Człowiek jest bardziej "zaawansowany" niż komputer i ma zdolność abstrakcyjnego myślenia i dostrzegania czegoś poza "0 lub 1","prawda lub fałsz".

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Dychotomiczne myślenie

przez niosaca_radosc 10 lis 2012, 18:39
Porównanie z komputerem trochę nie ma racji bytu, bo tak jak napisała Lilith, człowiek to dużo bardziej skomplikowane "urządzenie".
Zwłaszcza przy wpływie jaki wywiera na samoocenę.
Przy dychotomicznym myśleniu samoocena jest praktycznie równa zeru...
Moderator

Dychotomiczne myślenie

przez Artemizja 10 lis 2012, 19:08
nienormalna21, zastanawiam się,czy może to działać w odwrotną stronę?To znaczy,czy samoocena może ulegać poprawie przy myśleniu w kategoriach "dobra i zła"?Czy jest to zależność wyłącznie jednostronna?Znacie jakieś przykłady,kiedy to nastąpiła zależność odwrotna?

Administrator

Dychotomiczne myślenie

przez niosaca_radosc 10 lis 2012, 19:19
Lilith, myślisz o niemiarodajnie wysokiej samoocenie? Cóż, osobiście nigdy o czymś takim nie słyszałam, ale nie wiem czy nie jest to możliwe. Ja mam spore wątpliwości, bo dychotomiczne myślenie często towarzyszy borderline, a to zaburzenie charakteryzują: wahania nastroju, napady intensywnego gniewu, niestabilny obraz siebie, niestabilne i naznaczone silnymi emocjami związki interpersonalne, silny lęk przed odrzuceniem i gorączkowe wysiłki mające na celu uniknięcie odrzucenia, działania autoagresywne oraz chroniczne uczucie pustki (braku sensu w życiu). Te objawy nie pozwalają na poprawienie samooceny.

EDIT: Wpadło mi właśnie do głowy, że borderzy mogą mieć zawyżoną samoocenę. Raz mogą wszystko, a raz są nic nie warci, ale ma to związek raczej z samym zaburzeniem niż myślami dychotomicznymi. Chyba.
Ostatnio edytowano 10 lis 2012, 19:28 przez niosaca_radosc, łącznie edytowano 1 raz
Moderator

Dychotomiczne myślenie

przez Artemizja 10 lis 2012, 19:26
nienormalna21, może nie tyle niemiarodajnie wysokiej,co bardziej jej podbudowaniu.Choć wydaje mi się to raczej niemożliwe,no ale może ktoś coś słyszal na ten temat.Ja osobiście nie slyszałam,żeby to miało pozytywny wpływ,ale zapytać nie zaszkodzi.Dychotomiczne myślenie właśnie kojarzy mi się z negatywnym wydźwiękiem i nie wiem,na ile jest to słuszne.

Administrator

Dychotomiczne myślenie

przez carlosbueno 10 lis 2012, 19:32
znam paru ludzi co uważają się za najmądrzejszych, najlepszych we wszystkim co robią, a o 99% innych mają jak najgorsze zdanie że to głupki, nieroby, psychiczni itp. Ale oni nie są szczęśliwi bo nikt ich nie lubi, większość osób od nich stroni bo kto lubi przemądrzałych uważających się za chodzący ideał którzy non stop krytykują innych.
Największy Forumowy Maruda

Dychotomiczne myślenie

przez niosaca_radosc 10 lis 2012, 20:00
Lilith napisał(a):nienormalna21, może nie tyle niemiarodajnie wysokiej,co bardziej jej podbudowaniu.
Tak, to nie słyszałam.

Lilith napisał(a):Dychotomiczne myślenie właśnie kojarzy mi się z negatywnym wydźwiękiem i nie wiem,na ile jest to słuszne.
Dokładnie. Wydaje mi się, że myślenie dobre-złe, ukierunkowane jest na złe-ja, dobre-ktoś inny.
Moderator

Dychotomiczne myślenie

przez Rafka 10 lis 2012, 20:01
a przeczytałam tak ''demoniczne myślenie''.
Rafka

Dychotomiczne myślenie

przez carlosbueno 10 lis 2012, 20:18
Rafka napisał(a):a przeczytałam tak ''demoniczne myślenie''.

Ty to wszędzie doszukujesz się boskich, diabelskich konotacji ;)
Największy Forumowy Maruda

Sortuj wg