Osobista przestrzeń

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Osobista przestrzeń

przez niosaca_radosc 11 lis 2012, 16:05
A czy reagujecie jakoś, gdy ktoś narusza Waszą osobistą przestrzeń?
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

Osobista przestrzeń

przez Artemizja 11 lis 2012, 16:16
Czy reaguję?Różnie.Czasami siedzę jak kołek i nie powiem drugiej osobie,że coś jest nie tak.I tak męczę się i liczę na to,że ktoś w końcu zwiększy dystans i poczuję się bezpiecznie.Często jest tak,że nie chcę urazić drugiej osoby i nie mówię,że coś mi nie odpowiada.Innym razem reaguję ucieczką,kiedy tylko nadarzy się okazja.A czasami zdarza mi się zareagować w sposób dość agresywny,co zdarza się rzadko,ale jednak.Są chwile,że wręcz dostaję "białej gorączki",kiedy ktoś w moim odczuciu naruszy moją osobistą przestrzeń.Patrzę wtedy ze złością,czasami zdarza mi się podnieść głos,odsunąć się gwałtownie,naburmuszyć.Ta ostatnia reakcja jest chyba najbardziej szkodliwa i staram się nad nią pracować...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Osobista przestrzeń

przez Rafka 11 lis 2012, 16:17
Lilith napisał(a):Rafka, dlaczego teraz jest trudniej?

dopiero teraz odczytałam pytanie.
Jest trudniej bo mam wrażenie, że moje granice zostały przekroczone wiele razy. I dlatego ta moja przestrzeń osobista jest nadszarpnięta.
Teraz zbudowanie w sobie tej wewnętrznej ochrony jest trudniej. Cóż każde wydarzenie czegos nas uczy.
Małymi kroczkami staram się odzyskać w sobie równowagę i spokój. Dziś np. dobrze się czuję.
Rafka

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Osobista przestrzeń

przez Artemizja 11 lis 2012, 16:27
Rafka, w jaki sposób zostały przekroczone,jeżeli mogę zapytać?Jeżeli nie chcesz,nie musisz odpowiadać na to pytanie.Grunt,to zdawać sobie sprawę z tego,dlaczego reagujemy w taki a nie inny sposób.Mam wrażenie,że w tym,co napisałaś kryje się łamanie Twoich praw.Nie wiem na ile moje odczucie jest słuszne.Kiedy granice zostaną przekroczone w sposób,który skutkuje urazem,trwałym zapamiętaniem tego,tym łatwiej jest o lęk i niepewność w kontakcie z drugą osobą,trudniej jest zbudować swoją bezpieczną strefę,ulega ona często zawężeniu...

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Osobista przestrzeń

przez Rafka 11 lis 2012, 16:35
fizycznie nigdy nie zostały przekroczone. Ale chociażby w relacjach konfliktowych, jak ktoś mnie atakuje nawet jeśli nie ma ku temu powodu.
I na tym tle jestem słabsza. Staram się odzyskać spokój.
Rafka

Osobista przestrzeń

przez niosaca_radosc 11 lis 2012, 20:12
A co robić kiedy w wyniku gorszego dnia osobista przestrzeń osiąga ogromne rozmiary? Kiedy nawet widok człowieka ją narusza?
Moderator

Osobista przestrzeń

przez Artemizja 15 lis 2012, 13:04
nienormalna21, chyba nie ma na to recepty :bezradny:

Administrator

Osobista przestrzeń

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 16:18
Bo to jest dość znaczący problem m.in. w depresji, kiedy nie chce się nikogo widzieć. A ludzie tego nie rozumieją, zostawiają chorych i wtedy jest jeszcze gorzej.
Moderator

Osobista przestrzeń

przez Artemizja 15 lis 2012, 16:23
nienormalna21, tutaj wyłania się ambiwalentny stosunek do wkraczania w przestrzeń osobistą-z jednej strony osoba z depresją tego nie chce,a z drugiej strony chciałaby,żeby jednak ktoś się zainteresował,nie zostawiał jej,zainterweniował,może nawet przekroczył ten niewidzialny parawan wokół danej osoby,przytulił,wkroczył trochę w przestrzeń osobistą...

Administrator

Osobista przestrzeń

przez niosaca_radosc 15 lis 2012, 16:33
To jak się zachować kiedy jednocześnie się chce i się nie chce. Człowiek z depresją nie wykrzyczy tego światu, że potrzebuje bliskości, a otoczenie zazwyczaj ma to gdzieś. Nie jest w nastroju - przyjdę później, kiedy da się z nią pogadać.
Moderator

Osobista przestrzeń

przez Artemizja 15 lis 2012, 17:05
nienormalna21, właśnie problem polega na tym,że ludzie cierpiący na depresję nie potrafią tego wyrazić.Nawet i u ludzi"zdrowych"występuje czasami taka ambiwalencja.U osób cierpiących na zaburzenia to jest wyostrzone.Nie ma recepty"jak się zachowywać",ponieważ prawdopodobnie i tak człowiek,który ma depresję by z tego nie skorzystał.To jest część zaburzenia-składowa depresji.

Administrator

Osobista przestrzeń

przez MadGregor 15 lis 2012, 17:51
Uświadomiłem sobie, że rzeczywiście kiedyś czułem coś takiego jak prywatna przestrzeń, a właściwie to dyskomfort po jej przekroczeniu. Obecnie tego nie mam, nie reaguję gdy ledwo poznana osoba mnie przytuli/obmaca sądzę, że podobnie byłoby z zupełnie obcą osobą. Właściwie to sam nie mam takich oporów w kontaktach z ludźmi, jakoś odruchowo przybliżam się lub całuję ludzi na przywitanie (jak jakiś nimfoman), nie zastanawiając się czy może ktoś sobie nie życzy. Nie pamiętam ale wydaje mi się, że gdzieś w trakcie moich zaburzeń utraciłem ten "instynkt", jednak to nie jedyne co zauważyłem, bo w przeciągu ostatnich lat zdarzało mi się przyjmować na twarz razy (noc, centrum miast i dresiarze, którym się nie spodobałem). Nawet nie próbowałem wzywać pomocy nie miałem- wydawałoby się naturalnego- odruchu obrony/uniku. Mój puls nie przekroczył 60, emocjonalnie nie przeżywałem nic, a przecież mówię o odruchach niemal autonomicznych. What's wrong?
"Nie jesteśmy żywi, więc nie możemy umrzeć.Ale nie jesteśmy też martwi.Za długo pożerało mnie pragnienie, którego nie można zaspokoić.Za długo głodowałem, czekając na śmierć i nie umierając.Niczego nie czuję.Wiatru na mej twarzy, ani rozpryskującej się bryzy, ani ciepła kobiecego ciała."

Osobista przestrzeń

przez Candy14 16 lis 2012, 03:33
Bo to jest dość znaczący problem m.in. w depresji, kiedy nie chce się nikogo widzieć. A ludzie tego nie rozumieją, zostawiają chorych i wtedy jest jeszcze gorzej.

Ludzie rozumieja sygnaly ktore sie wysyla...szanuja je. No chyba ze ma sie kogos naprawde bliskiego...on nie odpusci nawet jezeli go wyrzucisz i wykrzyczysz, ze chcesz byc sama.
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Osobista przestrzeń

przez Artemizja 16 lis 2012, 14:24
on nie odpusci nawet jezeli go wyrzucisz i wykrzyczysz, ze chcesz byc sama
Myślę,że jednak zdarza się,że odpuszczają.Jeśli ktoś przez długie miesiące bądź lata wyrzuca kogoś z osobistej przestrzeni,to jednak po pewnym czasie coś pęka i przestajemy pukać do drzwi i prosić,żeby dana osoba Nas wpuściła...

Administrator

Sortuj wg