Wstyd przed chorobą

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Wstyd przed chorobą

przez wysłowiona 02 kwi 2013, 00:41
To jest takie... smutne. Pamiętam jak kiedyś leżąc na podłodze bez żadnych kompletnie nadziei na przyszłość z beznadziejnym nastawieniem do siebie i świata stwierdziłam, że tego zwyczajnie nie da się życzyć drugiej osobie. Tego chyba nie pojmie zdrowa osoba. Jednocześnie szkoda i dobrze, bo to znaczy, że tego nie przeżywają.

Wstyd przed chorobą

przez jestę_redaktorę 02 kwi 2013, 07:24
wysłowiona napisał(a):To jest takie... smutne. Pamiętam jak kiedyś leżąc na podłodze bez żadnych kompletnie nadziei na przyszłość z beznadziejnym nastawieniem do siebie i świata stwierdziłam, że tego zwyczajnie nie da się życzyć drugiej osobie. Tego chyba nie pojmie zdrowa osoba. Jednocześnie szkoda i dobrze, bo to znaczy, że tego nie przeżywają.

- Tak. Kiedyś moja rozmówczyni, powiedziała (po rozmowie o mojej chorobie): "Ja to lubię jeść i muszę jeść często. Więc depresję mogłabym mieć, ale anoreksji nie". Odpowiedziałam tylko, że zapewniam - depresji też nie chciałaby mieć. Z drugiej strony rozbroiło mnie podejście "to mogłabym, tego nie", jakby zaburzenia psychiczne każdy sobie z półeczki dobierał.

Wstyd przed chorobą

przez wysłowiona 13 kwi 2013, 21:55
Kwestia niskiej świadomości społecznej. Prawdopodobnie ta sama osoba nie wypowiedziałaby się w taki sposób o raku krtani czy sparaliżowaniu. Po prostu zaburzeń psychicznych nie uważa się za choroby. A powinno się ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Wstyd przed chorobą

przez jestę_redaktorę 14 kwi 2013, 11:42
wysłowiona, może niekoniecznie, bo nie wszystkie są chorobami senso stricte. Wystarczyło by, żeby traktować to poważnia. A to trudne w świecie, w którym nerwice są powodem do żartów (np. w filmach).

Wstyd przed chorobą

przez nieboszczyk 14 kwi 2013, 11:58
w UK,norwegii,holandi i na islandii nikt sie nie wstydzi swojej choroby-czy to nie może chodzić czy ma umysł 3 latka mając 45 lat.tylko u nas ciemnogród i głupie stereotypy wg których nasze ciemne społeczeństwo i kilka set lat minie zanim cos sie zmieni.moja znajoma ma postępujący paraliż i jezdzi na wózku.ze wstydu zamkneła się w domu i od lat już z.oglądaliście kiedyś film dokumentalny"dzieciństwo w kaftanie bezpieczeństwa"?w rosji prawo nakazuje porzucać swoje upośledzone dzieci które cierpią na zespół downa czy porażenie mózgowe zamykają je na całe życie w psychiatrykach.w rosji upośledzone dziecko to powód do wstydu i dowód że rodzice wiedli występne życie nie stroniąc od alkoholu i narkotyków.polska przecież sąsiaduje z rosją.
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Wstyd przed chorobą

przez wysłowiona 14 kwi 2013, 13:02
No masz rację. Ale mniej więcej o to mi chodziło. Nie oddaje się zaburzeniom (czy nawet problemom) psychicznym odpowiedniej powagi. Chociaż czasami prowadzą do śmierci, nie mówiąc o cierpieniu.

-- 14 kwi 2013, 13:08 --

nieboszczyk, masz gdzieś jakieś źródła do przepisów o przymusowym oddaniu do kliniki? Chętnie poczytam.

Wstyd przed chorobą

przez nieboszczyk 14 kwi 2013, 13:29
wysłowiona napisał(a):

nieboszczyk, masz gdzieś jakieś źródła do przepisów o przymusowym oddaniu do kliniki? Chętnie poczytam.

o tym było w filmie dokumentalnym "dzieciństwo w kaftanie bezpieczeństwa"
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Wstyd przed chorobą

przez wiejskifilozof 14 kwi 2013, 13:57
A wiecie ,że na choroby psychiczne każdy może zapaść .

Wstyd przed chorobą

przez wysłowiona 14 kwi 2013, 14:02
O, wielkie dzięki, na pewo obejrzę. Lubię filmy dokumentalne ;)

detektywmonk jak na większość. Ale to nie zmienia faktu, że niektórzy się wstydzą, bo ogólnie w społeczeństwie, zwłaszcza w Polsce, jest dość trudno z akceptacją.

Wstyd przed chorobą

przez nieboszczyk 14 kwi 2013, 14:07
detektywmonk napisał(a):A wiecie ,że na choroby psychiczne każdy może zapaść .

wystarczy że cię zamkną w zakładzie psychiatrycznym i odetną ci łączność ze światem zewnętrznym.nawet doda i justin bieber by zwariowali po kilkumiesięcznym pobycie w czymś takim

Wstyd przed chorobą

przez jestę_redaktorę 15 kwi 2013, 08:03
nie sądzę, żeby istniał przepis na chorobę psychiczną

jedni mają do tego większe predyspozycje, inni mniejsze

Wstyd przed chorobą

przez wiejskifilozof 15 kwi 2013, 10:54
Psychiatra mi się pytała , czy byłem kiedyś w szpitalu .

Wstyd przed chorobą

przez Siddhi 15 kwi 2013, 11:15
jestę_redaktorę napisał(a):Nikt nie chce być postrzegany jako "świr" i być z tego powodu traktowanym w jakiś szczególny sposób (szczególnie zły, w stylu "uwaga - wariat" czy szczególnie dobry "nie mów tego, bo to wariat").
Bo każdy chce być po prostu traktowany poważnie i na równi z innymi.
wysłowiona napisał(a):jestę_redaktorę z tym pierwszym zdaniem się nie zgodzę. Znam ludzi, którzy nie chcą być normalni (w tym społecznym aspekcie, bo zaburzeń psychicznych pewnie nikt nie chce tak naprawdę mieć), nie chcą się wpisywać w normy. I zazwyczaj cenią sobie bardziej towarzystwo osób, które są trochę bardziej zaburzone (np. moje^^).
Jesteś jak wytrawne wino(?), dla szczególnych ludzi, na specjalne okazje ;p

Ludzie i tak nie są w stanie niczego zrozumieć, więc po co cokolwiek tłumaczyć. Od pewnego czasu doszedłem do wniosku, że w większości przypadków gdybym opowiadał o zwykłym bólu zęba to oni i tak sobie to wytłumaczą po swojemu i zrozumieją na opak, źle, nie warto niczego tłumaczyć, tylko wyjątkowo zaufanym osobom, a znaleźć takie osoby wcale niełatwo.
Siddhi

Wstyd przed chorobą

przez wysłowiona 15 kwi 2013, 12:35
Siddhi, dzięki:D

Ludzie i tak nie są w stanie niczego zrozumieć, więc po co cokolwiek tłumaczyć. Od pewnego czasu doszedłem do wniosku, że w większości przypadków gdybym opowiadał o zwykłym bólu zęba to oni i tak sobie to wytłumaczą po swojemu i zrozumieją na opak, źle, nie warto niczego tłumaczyć, tylko wyjątkowo zaufanym osobom, a znaleźć takie osoby wcale niełatwo.

No cholera, może i indywidualnie tak. Po co opowiadać obcym o swoim życiu. Ale problem jest też z taką ogólną, społeczną świadomością. To jest duży problem i tu naprawdę przydałoby się rozwiązanie, bo w końcu od tych ludzi dużo zależy.

Sortuj wg