Nieświadomośc, 'głupota' ludzi - kiedy powstaje?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez carlosbueno 13 cze 2012, 11:00
candy 14 jestem środkowy siostra najstarsza i jedyna życiowo zaradna bo my z bratem nie za bardzo. Siostrze widocznie mentalnie nieobecny w wychowaniu ojciec nie przeszkodził a my z bratem wyrośliśmy na mamisynków.
Największy Forumowy Maruda

przez Candy14 13 cze 2012, 11:01
carlosbueno, czyli jednak wychowanie
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez kaczanov 13 cze 2012, 21:55
Ja sam po sobie widzę, jak przebywanie wśród ludzi głupich może być tragiczne w skutkach, jeżeli człowiek zabiega o ich akceptację zabijając swoją indywidualność. Przebywając przez długi czas wśród ludzi niemądrych (szkoła, studia, praca) nabawiłem się ich cech, zostałem skażony ich nawykami, sposobem myślenia. Można się strasznie pogubić w życiu, jeżeli nie idzie się swoją własną drogą, tylko ulega wpływom społecznym. 95% społeczeństwa to niestety debile, więc głupota jest zjawiskiem powszechnym i co najgorsze - uznawanym za normalne, ponadto jest zaraźliwa.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Candy14 13 cze 2012, 22:12
95% społeczeństwa to niestety debile,

No patrz.. a ja znam mnostwo ludzi i o nikim nie moge powiedziec, ze jest glupi
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez *Monika* 13 cze 2012, 22:30
kaczanov, Ty na serio masz takie przekonania? :shock:
Obrazek
Główny Moderator

przez Pieprz 13 cze 2012, 22:32
Dla mnie to, co potocznie nazywa się głupotą, to lenistwo umysłowe. Jesteśmy skonstruowani w taki sposób że najchętniej żyjemy po niskiej linii oporu. Powoduje to przyzwyczajanie się do schematów i brak konieczności myślenia, kombinowania. Dzięki temu nasz umysł może sobie zrobić przerwę. A jak już robi, to ciężko się z tego wycofać, i stajemy się umysłowo leniwi, nieprzewidujący, "głupi".
A przykłady tego najlepiej widać na drogach chyba.
Uwag, z racji problemów technicznych mam 2 konta, drugie jest do rozmów na PW.
Król Balu

przez kaczanov 13 cze 2012, 22:50
Faktycznie użyłem niewłaściwego słowa, debile w powszechnym tego słowa znaczeniu to jakiś tam margines, natomiast miażdżąca część społeczeństwa ulega presji rodziny, otoczenia, obowiązujących konwencji społecznych i zewnętrznych wpływów nie kwestionując ich. Ludzie mądrzy, myślący niezależnie, kwestionujący rzeczywistość i indywidualiści to dziś jednostki na wyginięciu, nikt ich nawet nie słucha, bo najgłośniejsze jest to, co jest popularne i głoszone przez mainstreamowe źródła oraz media - co nie oznacza, że jest słuszne, choć mylnie bywa za takie uznawane. Nie można winić jednak za to ludzi, ponieważ mamy kapitalizm, który trzyma za mordę i zabija od wczesnych lat indywidualny rozwój jednostki. Jak się nie dostosujesz - umierasz z głodu. Więc jest jak jest - w skrócie mówiąc, nie chce mi się pisać esejów ;)

przez carlosbueno 13 cze 2012, 23:17
Co do głupienia społeczństwa to testy IQ mówią co innego na przestrzeni ostatnich 50 lat średnie iq urosło bodajże o 15pkt ( testy są aktualizowane tak aby średnia była 100) taki człowiek co ma dzisiaj 100 pkt miałby w 1962 roku 115 ale wiadomo testy IQ nie oddają do końca prawdy.

przez zujzuj 13 cze 2012, 23:26
WojuBoju napisał(a):Proste pytanie: na którym poziomie naszego istnienia kształtuje się nieświadomość zwana potocznie głupotą???

"Proste pytanie" .... "nieświadomość zwana potocznie głupotą" Głupota to potoczne określenie nieświadomości?! Nigdy sie z tym nie spotkałem. Do tego uwiarygadniasz swoją doktrynę poprzez to "proste pytanie". Ręce opadają
Ostatnio edytowano 13 cze 2012, 23:28 przez zujzuj, łącznie edytowano 1 raz

przez kaczanov 13 cze 2012, 23:27
Mądrość/głupota a inteligencja to dwie odrębne rzeczy, inteligencję można wykorzystywać w głupich celach. Hitler, czy Breivik to goście z wysokim IQ. Ludzie odpowiedzialni za wojny, politycy, mózgi terrorystycznych organizacji, profesjonalni zabójcy i złodzieje to też wysoko wykwalifikowane i inteligentne typy.

-- 13 cze 2012, 22:35 --

zujzuj napisał(a):
WojuBoju napisał(a):Proste pytanie: na którym poziomie naszego istnienia kształtuje się nieświadomość zwana potocznie głupotą???

"Proste pytanie" .... "nieświadomość zwana potocznie głupotą" Głupota to potoczne określenie nieświadomości?! Nigdy sie z tym nie spotkałem. Do tego uwiarygadniasz swoją doktrynę poprzez to "proste pytanie". Ręce opadają

Nie spotkałeś się, więc z góry zakładasz, że to nieprawda?

Nieświadomość indywidualna (nieświadomośc osobnicza) - to nieświadoma sfera życia psychicznego człowieka. Zawiera procesy psychiczne, które odbywają się poza świadomością człowieka.

Psychologia analityczna uważa aktywny kontakt człowieka z jego nieświadomością indywidualną oraz archetypami za konieczny dla zachowania zdrowia psychicznego

Carl Gustav Jung podkreśla chaotyczność jej zawartości[1].

Obejmuje ona:

nieakceptowane społecznie pragnienia,
popędy,
przeżycia czy urazy psychiczne nie dopuszczane do świadomości ale mające znaczny wpływ na życie i zachowanie człowieka,
osobiste fantazje,
zapomniane skutki oddziaływania środowiska, uczucia, myśli[3].

analizuj

przez carlosbueno 13 cze 2012, 23:35
Z tym Hitlerem to bym taki pewny nie był umiał kierować ludźmi, tłumem ale czy był wybitnie inteligentny to nie wiem. W niektórych krajach Afryki średnie IQ to 65 i raczej wesoło tam nie jest gospodarka ledwo zipie a ludzie w czary wierzą.

przez Wombwell00 14 cze 2012, 01:33
Czyli wnioskując z poprzednich postów: odpowiedzi na moje pytanie nie da sie jednoznacznie stwierdzic tak?
Komplikuje mi to znacznie dalszą częśc rozkminy ;/

Osobiście również uwazam, że duża wiekszośc społeczeństwa (~90%) to kretyni. Pisząc to mam na myśli, że tylko 10% ze społeczeństwa (a nawet pewnie i mniej) wychodzi myslami poza przyjęty schemat, nie ten stricte narzucony, uwarunkowany myślami innych i tak dalej bla bla bla

@Carlosbueno
Z ta Afryką to wydaje mi sie, że jest troche inaczej. Kiedy my (biali ludzie) się rozwijalismy w kazdym aspekcie, czarni walczyli o jedzenie, nie mieli czasu na takie rzeczy. Zdominowalismy ich i jeszcze bardziej zagłębilismy ich mentalnośc w takiej formie. Chociaż prawdą jest, że mają niższe IQ, chociaz nikt chyba nie wie czy jest to aż takie ważne w kwesti nieswiadomosci.

@Zujzuj
Brawo, mozesz byc z siebie dumny. Na wiecej komentarza nie jestes wart.

@Kaczanov
Rozumiem twój punkt widzenia, w wiekszosci pokrywa się z moim.

@@@@@@@@@@@@

Wracając do tematu. Chciałem tylko sie dowiedziec, czy można by było tak uwarunkowac ludzi by swoimi działaniami, zachowaniem, mentalnością mogli faktycznie prowadzić SAMI do tworzenia lepszego świata.
Np. gdybysmy od małego pouczali dzieci w sprawie złudnego ego, niepoprawnosci konsumpcyjnego stylu życia i podobnych aspektów to czy oni sami mogli by to całkowicie przyjac i kontynuowac. Taka indoktrynacja, ale mająca głębszy cel, ciekawi mnie to, czy ludzie by to przyjeli ślepo czy sami by zrozumieli na czym to sie opiera, swiadomie dązać głębiej. Teoretycznie wszystko ładnie wygląda, ale nie biore pod uwagi w tym niedoskonałości ludzkiej, która ma tendencje prawie że naturalną do spaczania pięknych idei. Wystarczy spojrzec jak aktualnie wygląda polityka, wiara czy zwykłe podejscie do drugiego człowieka. Tylko czy odpowiedzialni są za to sami ludzie jako istoty, czy wlasnie te wszelakie uwarunkowania wplywaja na ich postawy. Cholera, ciekawi mnie to jak cholera.

przez kaczanov 14 cze 2012, 07:22
Może spojrzysz na buddyzm z troszkę innej perspektywy teraz. Istnieje tam pojęcie tzw. 'samsary' jest to tzw. kołowrót cierpienia czyli cykl nieustannych reinkarnacji. Reinkarnacja odbywa się w wyniku działania nieświadomych sił psychicznych. Człowiek oświecony (jest ich niewielu) jest wolny od samsary, oświecenie jest to stan, w którym jednostka zachowuje całkowitą świadomość myśli i czynów. Jest do stan doskonałej mądrości, opanowania i uważności każdego momentu, wolność od jakichkolwiek uwarunkowań zewnętrznych, nawyków, uzależnień, lęku i wpływu otoczenia. W terminologii psychologicznej następuje połączenie świadomości z podświadomością, następuje stan absolutnego zdrowia psychicznego.
Głupota i zło pochodzi z nieświadomego umysłu. Zapoznaj się z twórczością takich osób jak Jiddu Krishnamurti, C.G. Jung, Anthony de Mello, Ian Stevensson, Herman Hesse.

przez carlosbueno 14 cze 2012, 07:35
Np. gdybysmy od małego pouczali dzieci w sprawie złudnego ego, niepoprawnosci konsumpcyjnego stylu życia i podobnych aspektów to czy oni sami mogli by to całkowicie przyjąć i kontynuowac.
trzeba by było odciąć dzieci od szkoły, telewizji i internetu.
Co do tego że 90% społeczeństwa to kretyni to nie jest tak do końca ludzie żyją tak bo im wygodniej, nie zastanawiają się zbytnio nad swym istnieniem bo to rodzi niepotrzebne problemy, dylematy, biorą wszystko takie jakie jest i dzięki temu czuja się szczęśliwsi. Ja czasami chciałbym mieć mniejszą świadomość bo ona mi nic nie daję tylko czuje się sfrustrowany zamiast pędzić przez życie bez zastanowienia tak jak to robią inni.

Sortuj wg