Czy to wstyd iść do psychologa?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez ekspert_abcZdrowie 21 cze 2012, 17:53
zujzuj, zgadzam się, że spora część ludzi ma obawy przed pójściem do psychiatry/psychologa, wstydzi się, myśli, co ludzie sobie o mnie pomyślą itp. Nie generalizowałabym jednak, że wszyscy tak mają. Co prawda, ci, którzy chodzą do psychologów, by zadbać o swój komfort psychiczny, stanowią w Polsce nikły odsetek - to jednak nie można zaprzeczyć, że są takie osoby. Powoli, ale jednak zmienia się trochę mentalność ludzi. Kiedyś pójście do psychologa szkolnego było poczytywane jako "idzie tam za karę", "narozrabiał, więc na dywanik". Obecnie są uczniowie, którzy sami, bez przymusu przychodzą do gabinetu psychologa szkolnego, by porozmawiać, z czym sobie nie radzą. Coraz więcej przychodzi rodziców, którzy nie wiedzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Do gabinetów psychologów przychodzą kobiety w ciąży, które nie potrafią zrozumieć swoich emocji i chcą z kimś to "przegadać", czy wszystko jest w porządku, czy przypadkiem nie dzieje się nic niepokojącego. Te kobiety nie odczuwają wstydu, nie zastanawiają się, czy przypadkiem są nienormalne, czy coś w ten deseń. Chcą po prostu porozmawiać ze specjalistą. Jak mówię, takich przypadków nie jest dużo, ale jednak są. :)
Psycholog

przez Michuj 21 cze 2012, 18:00
iść można, ale lepiej się nie przyznawać.
Loża szyderców

przez Candy14 21 cze 2012, 18:50
Michuj, dlaczego?
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Stark 21 cze 2012, 20:07
Mimo że wiem że to nie wstyd,to jakoś się tak głupio przyjęło... że to "wstyd",skąd taki durny stereotyp...
choć mimo wszystko ciężko byłoby mi się przyznać że idę do psychologa..mimo że to absurdalne myślenie.
Stark

przez paga 21 cze 2012, 20:32
Ja powiedziałam najbliższym znajomym, że chodzę do psychologa i każdy przyjął to ze zrozumieniem. Niektórzy twierdzili nawet, że to bardzo dobra decyzja, bo będę mogła przepracować swoje problemy i w rezultacie poprawić jakość życia. :smile: W żadnym razie nie czułam się przez nich napiętnowana. A ja sama wychodząc od psychologa czuję samozadowolenie, bo - tak jak niektórzy chodzą do kosmetyczki, żeby poprawić swą urodę - ja chodzę do psychologa, by 'ulepszyć' swe wnętrze. :D Czuję, że jestem dla siebie ważna i chcę dla siebie jak najlepiej :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

przez Candy14 21 cze 2012, 20:55
paga, bardzo dobre podejscie :D
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

przez Michuj 21 cze 2012, 21:54
Candy14, ponieważ 90% reaguje na zasadzie, ''to sobie wymówke znalazłeś na niepowodzenia''
Loża szyderców

przez LucP84 21 cze 2012, 21:58
Myślę że to żaden wstyd, ale za szeroko też lepiej nie rozpowiadać, szczególnie osobom od których jakoś zależy nasze życie (np. jak ktoś pracuje to w pracy) bo ludzie są często dosyć uprzedzeni i mogą potem różnie zareagować.
LucP84

przez Marsal2 21 cze 2012, 21:59
Ludzie oceniają innych według własnego postępowania. To tak odnosząc się do tego co napisał Michuj.
Marsal2

przez Michuj 21 cze 2012, 22:12
ujmę to prościej: nie wiedzą co to znaczy, gdy wszystko się układa, jest ok i nagle nastrój dosłownie miażdży, paraliżuję. Jakby ktoś przywalił z bejzbola w łeb. Ledwo można sobie tyłek podetrzeć, a co dopiero pracować. W sumie się nie dziwie. Też nie mogłem tego skumać, dopóki mnie to nie dopadło.
Loża szyderców

przez Candy14 21 cze 2012, 22:13
Michuj, to ja w jakims innym swiecie zyje :) Wsrod moich znajomych swobodnie rozmawia sie o terapii i zaburzeniach ale fakt ze niezaburzonych lub nieswiadomych nie mam

przez Michuj 21 cze 2012, 22:15
u mnie równie dobrze mógłbym zachwalać egzorcyzmy.
Loża szyderców

przez Candy14 21 cze 2012, 22:18
Michuj, moze trzeba zmienic otoczenie na bardziej swiadome?

przez Michuj 21 cze 2012, 22:23
generalnie jestem w takim towarzyskim niebycie teraz, bo oczywistym jest, ze wszystkie znajomosci te nieświadome, musiały się wysypać. A takich była większość...
Loża szyderców

Sortuj wg