Fiksacja oralna

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Fiksacja oralna

przez ajajaj89 03 maja 2012, 20:07
Cześć . Dziś doszedłem do wniosku, ze w moim zachowaniu dość mocno wyraża się fiksacja oralna

Czyli, cały czas zerkam do lodówki, oglądam filmy, pochłaniam ksiązki, gdy sie uczę to również pożeram wiedzę, itd
Może ktoś mi doradzić z czego to możę wynikać, i jak można ten problem przepracowac\\

Czy w książce Ericha Fromma : " mieć czy być" coś pisze o tym?

-- 03 maja 2012, 19:12 --

Natarczywie też sciągam pliki z netu

-- 04 maja 2012, 12:08 --

Ktoś coś tu napisze?

Jeszcze zauwazylem ze gryzę sobie wargi.
Paxtin 10 mg + Autoterapia w nurcie psychodynamicznym i behawioralno-poznawczym + Melisa 3x

F21.0
F40.1
F41.0
F41.1
F42.0
F61.0

Fiksacja oralna

przez ekspert_abcZdrowie 14 maja 2012, 11:40
ajajaj89, fiksacja oralna w dorosłym życiu wynika z problemów, jakie pojawiły się w tym stadium, kiedy człowiek był małym dzieckiem. Stadium oralne, według stadiów rozwoju psychoseksualnego Freuda, przypada na pierwszy rok życia, kiedy stymulacja oralna niemowlęcia przybiera formę ssania, jedzenia, gaworzenia, płakania. Według Freuda, zadaniem na ten okres rozwojowy jest przezwyciężenie zależności. Do późniejszych oznak problemów rozpoczynających się w tym stadium można zaliczyć palenie papierosów, obgryzanie paznokci, żucie gumy, obżarstwo, otyłość, gadatliwość, zależność i łatwowierność. Nie pamiętam, czy w książce "Mieć czy być" Fromma było coś na temat fiksacji oralnej. Być może coś było, chociaż nie wiem, czy nie pisał o tym przypadkiem w "Ucieczce od wolności". Obie książki czytałam dość dawno i po prostu już nie pamiętam.
Psycholog

Sortuj wg