Manipulacja

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Manipulacja

przez miś wesołek 15 kwi 2012, 09:11
Bellatrix napisał(a):"Manipuluje ten,kto nie tylko zmienia cudze zachowanie,ale robi to w szczególny sposób.Po pierwsze,działa tak,że ten,kto dane zachowanie przejawia,jest przekonany,że robi to z własnej woli.<<Ja chcę to robić>>-myśli.Po drugie,jest to szczególne dlatego,że manipulator w rzeczywistości realizuje własny interes,a nie interes manipulowanego."*

Ten ostatni człon o interesie rozstrzyga niby wszystko. Ale myślę sprawę należałoby postawić bardziej. Tak bym to sformułował: "realizuje własny interes kosztem manipulowanego", bo takie tam, że ktoś przedkłada własny interes to no może nic wspaniałego, ale raczej normalne, nie wykracza poza to, co pomiędzy ludźmi sie dzieje.
miś wesołek

Manipulacja

przez socorro 18 lip 2013, 14:09
siemka,

ostatnio zainteresowal mnie temat manipulacji w stosunkach miedzyludzkich, nie chodzi tylko o relacje kobieta- mezczyzna, ale tez o relacje przyjacielskie, rodzinne. dlatego postanowilam napisac w tym dziale ;)

czy macie takie toksyczne osoby w swoim otoczeniu? osoby ktore probuja albo skutecznie wplywaja na Wasze samopoczucie albo podejmowane przez Was decyzje? chłopakow, przyjaciolki, rodziców, ktorzy graja na Waszych uczuciach?

jak sobie z tym radzicie? umiecie skutecznie blokowac takie manipulacje?

pozdrawiam 8)
Ostatecznie wszyscy mamy do opowiedzenia tylko jedną historię - ,,X,, na naszej mapie.
,,X,, oznacza nie miejsce, gdzie zaczyna się życie, lecz gdzie zaczyna się ono liczyć...
Miss Najładniejszych Nóg na forum

Manipulacja

przez Artemizja 26 lip 2013, 19:14
socorro, miałam do czynienia z takimi osobami. Nauczyłam się jednak nie pozwalać im wpływać na moje emocje, a tym samym samopoczucie. Nabrałam emocjonalnego dystansu. W przypadku, kiedy wyczuwam, że ktoś próbuje mną manipulować, mówię prosto z mostu, co o tym myślę. Jeśli dana osoba nadal robi to samo, nie słucha tłumaczeń, próbuje postawić na swoim, to zrywam kontakt. Przykre, ale myślę, że jednak to najrozsądniejsze wyjście. Żebym jednak ten kontakt zerwała, to muszę wyczerpać wszystkie inne możliwości, a jest ich spory wachlarz. Zazwyczaj udaje się przetłumaczyć danej osobie, że nie pozwolę sobą manipulować i ten ktoś daje sobie spokój.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg