Manipulacja

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Manipulacja

przez Artemizja 09 mar 2012, 00:25
W odniesieniu do różnych zachowań,często używa się zwrotu "manipulacja".Ale co to tak naprawdę oznacza?Zdaniem profesora Wiesława Łukaszewskiego:

"Manipuluje ten,kto nie tylko zmienia cudze zachowanie,ale robi to w szczególny sposób.Po pierwsze,działa tak,że ten,kto dane zachowanie przejawia,jest przekonany,że robi to z własnej woli.<<Ja chcę to robić>>-myśli.Po drugie,jest to szczególne dlatego,że manipulator w rzeczywistości realizuje własny interes,a nie interes manipulowanego."*

Czy zgadzacie się z tym?Co według Was,oznacza słowo "manipulacja"?Czy uważacie,że lepiej być manipulowanym,czy samemu manipulować?Jak rozpoznać,że ktoś próbuje nami manipulować?W jakich sytuacjach możemy się z tym spotkać?Czy jesteśmy w stanie się obronić przed cudzym wpływem?Jeśli tak,to w jaki sposób?Zachęcam do dyskusji.

*cytat pochodzi z książki "Manipulacja" wydawnictwa Smak Słowa
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Manipulacja

przez DobraTerapia 11 mar 2012, 15:46
Przede wszystkim uważam, że każdy manipuluje innymi w mniejszym, czy większym stopniu. I przeważnie nieświadomie. Uczymy się już tego jako małe dzieci, gdy zauważamy, że płacz pozwala skłonić rodziców do ustępstw. Dla wyżej przytoczonego cytatu raczej użyłbym słowa perswazja niż manipulacja...
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć." Napoleon Hill

Manipulacja

przez Midas 11 mar 2012, 16:50
Moim zdaniem manipulacja jest możliwa tylko wobec osób uległych, nie dbających o swoje dobro. Jakby każdy był asertywny albo nawet manipulatorem to problem by nie istniał.
Manipulują nami np. media, bo większość ludzi jest uległa wobec tego co nagłośnią i biorą prawdę w ciemno. Natomiast asertywni odbiorcy, biorą prawdę dopiero, gdy mają pojęcie o czym mówią media, ewentualnie biorą poprawkę, że to co nagłaśniają może mieć granicę błędu.
Manipulować może kolega w pracy, który swoje zadanie przekazuje innemu pracownikowi wmawiając mu, że to dla wspólnego dobra. Jeśli ten ktoś jest asertywny oczywiście mu odmówi, jeśli uległy to zrobi to i poczuje się nawet spełniony.
Padłeś?! Powstań!!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Manipulacja

przez Vian 24 mar 2012, 05:47
DobraTerapia napisał(a):Dla wyżej przytoczonego cytatu raczej użyłbym słowa perswazja niż manipulacja...

Perswazja w odróżnieniu od manipulacji jest jawna.

Jeśli ktoś argumentami, wprost, jawnie przekonuje Cię do czegoś, to wtedy jest perswazja.
Jeśli robi to w ten sposób, że wydaje Ci się, że samodzielnie zmieniłeś zdanie, bez niczyjego wpływu, to zostałeś zmanipulowany.

Nota bene ja znałam definicję bez tej części: "manipulator w rzeczywistości realizuje własny interes,a nie interes manipulowanego.", ale generalnie definicja jest ok, bo w zbiorowej świadomości utarło się, że manipulacja to coś negatywnego.

Zastanawiam się, jak w takim razie nazywa się zjawisko, kiedy manipulujemy kimś, ale dla jego dobra, np. dziecko do włożenia czapki zimą (albo faceta do włożenia kalesonów :P )..?
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

Manipulacja

przez Artemizja 24 mar 2012, 13:33
Zastanawiam się, jak w takim razie nazywa się zjawisko, kiedy manipulujemy kimś, ale dla jego dobra, np. dziecko do włożenia czapki zimą (albo faceta do włożenia kalesonów :P )..?
sama się nad tym zastanawiam :D
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Manipulacja

przez paradoksy 25 mar 2012, 12:27
znam osobę, która jest mistrzem manipulacji.
niestety, tej złej.
sprawia genialne pierwsze wrażenie, potem jest gorzej..a kończy się odwracaniem kotu ogona i robieniem z siebie ofiary.
paradoksy

Manipulacja

przez girl anachronism 10 kwi 2012, 13:48
Nie mogłam dokopać się do takiego wątku, być może wystarczy podpiąć go pod ogólny wątek o zaburzeniach, moderatorzy zdecydują.

Przy okazji przygotowania się na jutrzejszą terapię mam zastanowić się nad tym, co nazywam manipulacją innymi i im więcej przykładów staram się znaleźć, tym bardziej wygląda mi to na sprawdzanie, testowanie, czy ludzie faktycznie mnie nie zostawią, nie opuszczą, albo czy spełniają moje wymagania, by im zaufać (i tak nie ufam). Czasem wydaje mi się, że robię to dla samego sprawdzenia, ile wytrzyma druga strona.

Najtrudniejsze jest jednak to, że na terapię przychodzą mi na myśl same głupie, błahe przykłady, mimo że wiem, że czasem posuwam się naprawdę daleko.

Jak to wygląda u was? Do czego jesteście zdolni, żeby przetestować innych lub osiągnąć własne cele? Dlaczego tak się dzieje, po co to robimy?
Ostatnio edytowano 10 kwi 2012, 13:50 przez Artemizja, łącznie edytowano 1 raz
Powód: połączono z uwagi na tematykę
wild hearts can't be broken.

F31

Manipulacja

przez pixi107 10 kwi 2012, 17:28
Moim zdaniem manipulacja to np. wywieranie presji na kimś w postaci wymuszenia zmiany zdania. Coś w stylu: masz być ze mną albo się powieszę i będzie na ciebie ;)
Przewrażliwiony nerwus w najwyższym stadium choroby.

Manipulacja

przez LucidMan 10 kwi 2012, 21:34
Jest bardzo prosta zasada odnośnie manipulacji: Nie manipuluj, a nie będziesz zmanipulowany. Albo - nie czaruj to się nie rozczarujesz ;)
Co z kolei jest narzędziem manipulacji? Objawy. Wiem co mówię, sam to przeżyłem i sam przez to przeszedłem. Właściwie robię to do tej pory, z tą różnicą, że świadomie. Zapewniam was, jest to całkiem co innego niż nieświadoma manipulacja.
Lucid life

Manipulacja

przez Michuj 10 kwi 2012, 21:38
LucidMan napisał(a):Jest bardzo prosta zasada odnośnie manipulacji: Nie manipuluj, a nie będziesz zmanipulowany.

Nie zgadzam się. Nie ma takiej zasady. Umiejętność manipulacji nie wpływa na podatność.
Tak jak każdy inny, manipulator także jest podatny na manipulacje.
Loża szyderców

Manipulacja

przez noname9292 11 kwi 2012, 00:03
Bellatrix napisał(a):
sama się nad tym zastanawiam :D

Jestem przeciwnikiem jakiejkolwiek manipulacji. Dlaczego? Ponieważ manipulują osoby słabe, które wiedzą, że nie potrafią kogoś normalnie przekonać np. drogą argumentacji czy rozsądku albo osoby nikczemne, które chcą cię wykorzystać dla własnych korzyści...

Manipulowanie dziećmi to głupi pomysł. Jeśli chcesz by dzieciak wyrósł na neurotyka to śmiało manipuluj nim... Co do sytuacji z czapką; to próbowałbym namówić dzieciaka jesli to by nie poskutkowało, dałbym mu wolną rękę - zmarzła by mu bania to zrozumiał :)

A podejście "manipuluję kimś dla jego dobra" jest nie fajne bo:
a) uważasz tą drugą osobę za debila, który sam nie wie co dla niego dobre a to już malutki krok do despotyzmu czy zaborczości
b) nie pozwalasz ludziom uczyć się na własnych błędach

Manipulacja

przez marcysia_519 11 kwi 2012, 12:57
siemka jestem tu po raz pierwszy momentami czuje że manipuluje mojego męża nie wiem jak z tym skończyć pomóżcie. proszę jak z tym skończyć :bezradny:

Manipulacja

przez Michuj 11 kwi 2012, 18:56
po prostu skończ :lol: mam Ci rozpiskę zrobić? :P
Loża szyderców

Manipulacja

przez NextMatii 11 kwi 2012, 19:36
marcysia_519 napisał(a):siemka jestem tu po raz pierwszy momentami czuje że manipuluje mojego męża nie wiem jak z tym skończyć pomóżcie. proszę jak z tym skończyć :bezradny:

Skoro zdajesz sobie sprawę z tego że to robisz i kiedy to miej tego świadomość i powstrzymaj się
Mam jeszcze pytanie do czego?Ci jest ta manipulacja potrzebna?jakie korzyści dzięki niej osiągasz?

-- 11 kwi 2012, 19:39 --

Midas napisał(a):Moim zdaniem manipulacja jest możliwa tylko wobec osób uległych, nie dbających o swoje dobro. Jakby każdy był asertywny albo nawet manipulatorem to problem by nie istniał.
Manipulują nami np. media, bo większość ludzi jest uległa wobec tego co nagłośnią i biorą prawdę w ciemno. Natomiast asertywni odbiorcy, biorą prawdę dopiero, gdy mają pojęcie o czym mówią media, ewentualnie biorą poprawkę, że to co nagłaśniają może mieć granicę błędu.
Manipulować może kolega w pracy, który swoje zadanie przekazuje innemu pracownikowi wmawiając mu, że to dla wspólnego dobra. Jeśli ten ktoś jest asertywny oczywiście mu odmówi, jeśli uległy to zrobi to i poczuje się nawet spełniony.

W pełni się z powyższym zgadzam.
NextMatii

Sortuj wg