Psychologia Mediów - prośba

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Mallevs 21 sty 2012, 21:02
Witam wszystkich,

Jestem zupełnie nowy na tym forum. Przyszedłem tu poprosić o kilka porad. Mam nadzieje, że odpowiecie na nurtujące mnie pytania:)
Jestem studentem 5 roku i na swojej specjalizacji (psychologia mediów) wybrałem następujący temat pracy magisterskiej: "Style gry, a rodzaje dysfunkcji życia codziennego". Ogólniej mówiąc będę chciał wykazać jak np. wcielanie się w role w grach MMORPG wpływa na młodego człowieka. Tworząc badanie będę na pewno bazował na kwestionariuszu FCZ-KT. Tutaj niestety pojawiają się moje 2 pytania.

1. Czy kwestionariusz jest gdzieś dostępny, abym mógł go użyć do ułożenia własnego badania online?
2. Czy jest jeszcze jakiś kwestionariusz, w oparciu o który mógłbym stworzyć swoje badanie?

Z góry dziękuje za odpowiedź!

przez *Wiola* 21 sty 2012, 22:39
Mallevs, My jesteśmy raczej "konsumentami " psychologii :mrgreen: więc nie wiem czy to dobre miejsce na zadawanie takich pytań. Poza tym to dość dziwne ,że na 5tym roku nie masz dostępu do takich materiałów :?
Moderator

przez ekspert_abcZdrowie 25 sty 2012, 15:02
Witaj Mallevs!

Formalna Charakterystyka Zachowania - Kwestionariusz Temperamentu (FCZ-KT) to test, który powinien być dostępny w pracowni testów psychologicznych na Twoim Wydziale Psychologii. Dostępna jest także komputerowa wersja FCZ-KT oraz program do obliczania wyników (PSI-TEST). Wątpię, byś dostał ten kwestionariusz gdzieś opublikowany w Internecie. Dziwi mnie trochę, że do tak sformułowanego tematu pracy magisterskiej chcesz posłużyć się w badaniach testem FCZ-KT. Chcesz badać wpływ gier na osobowość człowieka, a stosujesz FCZ-KT? Formalna Charakterystyka Zachowania - Kwestionariusz Temperamentu stosuje się do diagnozy podstawowych, biologicznie zdeterminowanych wymiarów osobowości, opisujących formalne aspekty zachowania. Może w takim wypadku lepiej byłoby odwrócić pytanie badawcze: Jakie cechy osobowości (temperamentu) warunkują wcielanie się w role w grach MMORPG? Nie wiem... coś w tym stylu.

Kwestionariusz FCZ-KT ma charakter samoopisowy. Składa się ze 120 pozycji, które są stwierdzeniami wymagającymi od badanego ustosunkowania się w formie odpowiedzi "Tak" lub "Nie". Pozycje tworzą 6 skal, dotyczących: Żwawości, Perseweratywności, Wrażliwości sensorycznej, Reaktywności emocjonalnej, Wytrzymałości i Aktywności. Teoretyczną podstawę kwestionariusza stanowi Regulacyjna Teoria Temperamentu przedstawiona w pracach Strelaua. Jeżeli chcesz badać jakieś cechy osobowościowe to oprócz FCZ-KT możesz użyć różnych testów osobowościowych, np. EAS, EPQ-R Eysencka, PTS, NEO-FFI. Odsyłam na stronę Pracowni Testów Psychologicznych PTP. Tam możesz znaleźć inspirację do stworzenia swojego badania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w pisaniu mgr :)
Psycholog

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg