Psychologia a ezoteryka

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Psychologia a ezoteryka

przez zagubiona13 10 maja 2011, 14:34
Witam wszystkich, (mam nadzieję, że nie powielam istniejącego już tematu, przeglądałam forum i nic w tym temacie nie zaistniało, jeżeli jednak powtarzam-z góry przepraszam ;P)
założyłam temat, bo chciałabym poznać opinie innych Użytkowników Forum na ten temat. Moje prywatne zdanie jest takie, że dobry wróżący może pomóc w leczeniu np. nerwicy, gdy w naszej głowie pojawiają się różne obsesje. bo wydaje mi się, że my nerwicowcy jesteśmy wyjątkowo podatni na sugestie.
A jakie są Wasze zdania na ten temat ? :)
Życie depcze wyobraźnie.Zrozum.Uwierz.

Psychologia a ezoteryka

przez Lord Kapucyn 10 maja 2011, 14:39
Psychologia = Nauka empiryczna wyodrębniona z filozofii
Ezoteryka = Pseudonauka

Australijskie Towarzystwo Sceptyków ufundowało nagrodę w wysokości 100 000 dolarów każdemu, kto dostarczy rzetelny dowód na istnienie zjawiska paranormalnego, lub zgodzi się na poddanie wiarygodnym testom na własne zdolności tego rodzaju i zdolności te okażą się prawdziwe. Nagroda nie została dotąd przyznana.

Tyle w temacie.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Psychologia a ezoteryka

przez NoOneLivesForever 10 maja 2011, 15:15
bo wydaje mi się, że my nerwicowcy jesteśmy wyjątkowo podatni na sugestie.
Nie ma reguły, ja nie jestem na przykład.
że dobry wróżący może pomóc w leczeniu np. nerwicy, gdy w naszej głowie pojawiają się różne obsesje.
:o Niby jak?
NoOneLivesForever

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Psychologia a ezoteryka

przez zagubiona13 10 maja 2011, 20:18
nie chce tutaj świrować, ale moim zdaniem może pomóc dobrym słowem. Mam nn i mówiąc na swoim przykładzie wiem co potrafi zdziałać siła sugestii. Założyłam ten temat, boo właściwie niedawno wywiązała się wśród znajomych dyskusja na ten temat, dziewczyna, która zajmuje się tarotem na co dzień twierdzi, że przede wszystkim wróżka nie ma prawa straszyć i siać ziaren niepewności cały pic polega na tym by umiejętnie umieć ostrzec i dać przykładowe rozwiązanie problemu, spotkałam się z opinią, że gdy człowiekowi cierpi dusza i szuka pociechy, tego typu zabawy mogą bardzo, bardzo pomóc. W sensie, gdy brakuje mu wiary we własne siły i możliwości, coś "silniejszego"od niego daje nadzieje na lepsze jutro i tym samym siłę do walki...
Być może jest to kwestia naiwności ludzkiej i łykania wszystkiego, nawet, że vizir pierze do czysta ;)
:D

Psychologia a ezoteryka

przez Lord Kapucyn 10 maja 2011, 20:21
Siła sugestii - owszem. Ale u psychoanalityka lub certyfikowanego hipnoterapeuty, a nie u szarlatana.

Moderator/ R2 - D2

Psychologia a ezoteryka

przez *Monika* 10 maja 2011, 20:39
Mad_Scientist, Święte słowa!
Obrazek
Główny Moderator

Psychologia a ezoteryka

przez Anna Maria 10 maja 2011, 20:50
Ja w szpitalu rozkładałam karty Tarota i pomimo odpłaty miałam wielu chętnych
Anna Maria

Psychologia a ezoteryka

przez *Monika* 10 maja 2011, 20:53
kasiątko, Stawiasz tarota? A gdzie i u kogo pobierałaś nauki.
Bo G. skończył 3-letnią Szkołę Bioenergoterapii i Radiescezji w Kielcach, liznął temat na tyle,że nie odważylby się stawiać tarota. Pytam bo mnie to zaciekawiło.
Obrazek
Główny Moderator

Psychologia a ezoteryka

przez Anna Maria 10 maja 2011, 21:17
Monika1874 też mogę powiedzieć,że liznęłam,ale dogaduje się z kartami.Wciąż zaskakują mnie trafnością odp. co do pytania,nie spodziewałam się,że to kiedyś pojmę.
Rozkładałam komuś tylko w szpitalu.Teraz po kilku m-cach boję się komuś rozkładać,że nie podołam,ale sobie od czasu do czasu tak.

Ka_Po słyszałam,ale się nie boję.Ktoś mi powiedział,że to kończy się "czubkolandią" a ja to już mam :mrgreen:
Anna Maria

Psychologia a ezoteryka

przez Lord Kapucyn 10 maja 2011, 21:24
I miał rację. Bo wiara w takie rzeczy w psychologii nazywa się myśleniem magicznym (charakterystycznym dla prymitywnych plemion, osób ze schizofrenią oraz nerwicą natręctw).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Myślenie_magiczne

Podobnie rzecz ma się z horoskopami, które są tak zmanipulowane przez socjotechników, aby każdy mógł odnieść zawarte tam uniwersalne treści do siebie.

Moderator/ R2 - D2

Psychologia a ezoteryka

przez zagubiona13 11 maja 2011, 10:38
[quote="Mad_Scientist"]I miał rację. Bo wiara w takie rzeczy w psychologii nazywa się myśleniem magicznym [b](charakterystycznym dla prymitywnych plemion, osób ze schizofrenią oraz nerwicą natręctw).

hehehe coś w tym jest ;) ale z drugiej strony, jeżeli tego typu "terapia słowem" może zdziałać więcej, bo ktoś uważa, że siła kart jest większa od zwykłego terapeuty, to czemu nie? absolutnie nie twierdzę, że należy przekładać ezoterykę nad medycynę etc. Pozostaje to kwestią wolnego wyboru.

Kurunia, tez podchodziłam do tego sceptycznie, ale ta dyskusja dała mi do myślenia ;)

Psychologia a ezoteryka

przez zujzuj 11 maja 2011, 10:56
Tarot nie ma żadnego wpływu, ani związku z życiem kogokolwiek. Tarota równie dobrze można stawwiać z rolki papieru. Miałem w podstawówce kolege, który miał zwyczaj wróżenia sobie z własnego gówna. Zawsze zaglądał, oceniał kształt i interpretował. Są programy w których sa badane wszelakiego rodzaju umiejętności paranormalne. Zgłaszają sie ludzie absolutnie przekonani o swoich umiejętnościach(np wróżkarze szukający wody). Najciekawsze nie jest to, co wychodzi jako ocena ich umiejętności, ale to jak oni reagują. Okazuje sie, że nie mają zadnej mozliwości przewidzenia gdzie jest woda(wiekszej niż przecietny człowiek, który bedzie zgadywał i może trafić) i są tym zasmuceni i zdziwieni. Jednak absolutnie nie wpływa to na ich przekonanie o tym, że posiadaja taka moc, czy umiejętność.Od razu potrafią sobie to niepowodzenie zracjonalizować. Gdyby ktos taki szukal wody milion razy i milion razy by nie znalazł, to pewnie zupełnie nie wpłynęłoby to na jego przeświadczenie o samym sobie.
U Cejrowskiego w programie była pani układająca horoskopy, pani astrolog. Oświadczyła, że zupełnie nie ma na nia wpływu to, że sie pomyli, lub że horoskop sie nie bedzie zgadzał. Na sam koniec Cejrowski namówił ją, żeby zgadła jaki jest jego znak zodiaku. Nie udało jej sie. Potem namówił ją, żeby zgadła z pod jakiego znaku nie jest i podała dokładnie ten spod którego jest. Oświadczyła że jest skorpionem, ale bardzo nietypowym:).
Co do możliwości pomocy, poprzez sugestie czy dobre słowo to zgoda. Jednak tak samo moge powiedzieć, że najlepiej jest wychodzić w zimę na starówkę bo może sopel nam na głowę spadnie i cos sie zmieni. Takie podejscie można miec do wszystkiego. Sugestia jest NEGATYWNA, jeśli polega wmówieniu czegoś osobie. Może jednak być pozytywna(choc nie jest to sugestia) jeśli opiera sie na mądrości i jesli trafi w "sedno" innej osoby.

Psychologia a ezoteryka

przez marcja 11 maja 2011, 20:58
Mad_Scientist napisał(a):Podobnie rzecz ma się z horoskopami, które są tak zmanipulowane przez socjotechników, aby każdy mógł odnieść zawarte tam uniwersalne treści do siebie.

Ale to rozumiem, ze chodzi Ci o nieprofesjonalna astrologie? Bo Twoj osobisty horoskop urodzeniowy, interpretowany konkretnie dla Ciebie nie jest zmanipulowany, bo interpretuje go osoba znajaca sie na astrologii (lub Ty sam, jesli sie na tym znasz) a nie socjotechnik...
W astro wierze (ale nie w wersje atro z gazet kobiecych, czy portalu onet.pl, bo takie horoskopy to smiech na sali) ,w tarota zas byc moze tez, ale jakos intuicyjnie czuje, ze to jest cos, w co raczej nie powinnam sie bawic...I nie bede nigdy chciala poznac swojej przyszlosci w ten sposob...

Psychologia a ezoteryka

przez kahir 11 maja 2011, 23:29
widzę, że tutaj na ostro :mrgreen: psychologia i ezoteryka w jednym garze. zamieszać i wyjdzie z tego latająca księżniczka ninja z wielkim kutasem na plecach, która włączy to:

dla mnie to esencja :mrgreen:
świat jest pełen psychologów.

Sortuj wg