NLP - Co o tym sądzicie?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

NLP - Co o tym sądzicie?

przez Qltr 04 maja 2011, 18:23
Chciałbym poznać opinie osób związanych z "tradycyjną" psychologią na temat NLP.
Czy to na prawdę działa, czy może jest to tylko wielka maszyna do zarabiania na naiwności innych?

Osobiście zgadzam się z podstawowymi założeniami NLP, takimi jak to, że każdy człowiek (lub znaczna większość) jest w pewien sposób ograniczony przez własne przekonania.
Pytanie tylko, czy takie przekonania, utrzymujące się w naszych umysłach od dzieciństwa, możemy zmienić bez podjęcia się długotrwałej terapii.

Jakie jest zdanie ekspertów na ten temat?

NLP - Co o tym sądzicie?

przez *Wiola* 04 maja 2011, 18:25
Qltr, A jacy my eksperci? :mrgreen:
Moderator

NLP - Co o tym sądzicie?

przez rober6666 04 maja 2011, 18:33
Mój Kolega opanował dzięki terapii i zgłębieniu NLP na profesjonalnych kursach poważną nerwicę lękową.
Wcześniej normalną rzeczą u niego były przynajmniej comiesięczne interwencje pogotowia wraz z uspokajającymi zastrzykami i uśmieszkami politowania na twarzach łapiduchów ,kiedy On wył w łazience ze strachu, będąc przekonanym ,że umiera na zawał.....
Teraz , po ciężkiej bądź co bądź pracy jest OK
Robert
NON SERVIAM

Choroba Afektywna Dwubiegunowa - obecnie F.31.WAR
obserwowany

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

NLP - Co o tym sądzicie?

przez rober6666 04 maja 2011, 18:53
....och Ty maniakalna Kotwiczko........ :D :D :D
NON SERVIAM

obserwowany

NLP - Co o tym sądzicie?

przez marcja 04 maja 2011, 20:38
NLP czesto dziala, ale na osoby jej nieswiadome. Wystarczy jednak wziac w lape byle jaka ksiazke dot. tamatu, zeby nie dac sie wiecej manipulowac ;)

NLP - Co o tym sądzicie?

przez rober6666 04 maja 2011, 20:50
Święte słowa
Ale są dwie strony medalu
Co innego "manipulowanie" nieświadomą niczego Kobietą celem tzw "domknięcia" czyli....no wiadomo co
...a co innego manipulowanie podświadomością, umysłem , odruchami, przyzwyczajeniami i sposobem postrzegania świata u osoby chorej, zaburzonej, zdezorientowanej, zfobiowanej, która jest w pełni świadoma technik manipulacyjno-psychologicznych jakie się na Niej stosuje i która świadomie się na to godzi

Robert
NON SERVIAM

obserwowany

NLP - Co o tym sądzicie?

przez marcja 04 maja 2011, 21:07
Fakt;)
Ale tak naprawde im wiecej poznaje facetow, tym bardziej zauwazam w pierwszym przypadku brak manipulacji ;) To raczej kobiety cos sobie wyobrazaja (tj. od razu wzajemne zycie, rodzinke, dzieci) i zyja wyobrazeniami, a facet wcale w bawelne nie owija, jakby patrzec na to obiektywnie. Bardziej przemilcza o co mu chodzi, niz kreci i manipuluje. I latwo wyczuc o co mu chodzi. Oczywiscie nie ma co generalizowac, ale czesto tak bywa.

NLP - Co o tym sądzicie?

przez NoOneLivesForever 04 maja 2011, 22:11
NLP - Jestem na tak, ale tylko ci najlepsi coś sobą prezentują, inni gadają jakby wyszli z teatru i do dupy taka perswazja, co najwyżej napadu śmiechu można dostać.
Czy to na prawdę działa, czy może jest to tylko wielka maszyna do zarabiania na naiwności innych?
Myślę że pół na pół, za dużo tam jest przechwałek i marketingu.
NoOneLivesForever

NLP - Co o tym sądzicie?

przez ne_rwi 17 maja 2011, 21:04
Jak najbardziej NLP jest ok.
Po traumie nie pozwoliła mi się nigdy do końca załamać. Są gorsze dni, ale gdyby nie NLP, pracowanie nad rzeczywistością, relatywizm, błędne poczucie krzywdy (jestem katem i ofiarą) praca nad przeszłością (za każdym przypomnieniem sobie przykrego zdarzenia, przeżywam je ponownie, przez co nie mogę uwolnić się od tego - czyli tutaj zmiana sumodalności i postawienie małego punkcika na mojej linii czasu daleko za mną w miejsce tego wydarzenia) byłabym jakieś 20 km za sobą.
Jeśli ktoś czuje się na siłach sobie pomóc: powinien zacząć właśnie od jakiś podstaw NLP.

NLP - Co o tym sądzicie?

przez L:) 28 cze 2011, 05:12
NLP jest okey, oczywiście kwestia moralnego wykorzystania go - jeżeli ma pomóc w nawiązaniu skutecznego kontaktu, czy to osobistego, czy w biznesie, czy jeszcze gdzie indziej ma jak najbardziej zastosowanie, ale również może służyć manipulacji - a tego nie pochwalam.
L:)

NLP - Co o tym sądzicie?

przez Vian 23 lip 2011, 04:04
Mojej osobistej przyjaciółce pewien szanowany i znany polski trener nlp (nazwiska nie napiszę z przyczyn oczywistych) obiecał wyleczyć członka rodziny z poważnej choroby psychicznej za kilka tysięcy złotych w czasie jednej sesji trwającej 2 godziny. Nie chciał powiedzieć, na czym miałaby ta terapia polegać, całość oczywiście miała odbywać sie bez świadków. Po tych 2 godzinach pacjent miał być całkowicie zdrowy i wolny od późniejszych nawrotów choroby. Trener posunął się nawet do stwierdzenia, że nie potrzebuje znać nazwy choroby ani diagnozy, bo jest w stanie wyleczyć swoją tajemniczą metodą absolutnie każdą chorobę psychiczną.

Mówcie co chcecie, dla mnie to czystej wody szarlataneria, jak ci cudotwórcy, co na dzikim zachodzie podróżowali od miasteczka do miasteczka i sprzedawali wodę zabarwioną karmelem jako eliksir dobry na wszystko.

Nie przekreślam do końca NLP, niemniej fakt, że tak intensywnie stawia na czystą manipulację oraz, że wśród osób zajmujących się tym (także tych bardzo uznanych) jest tylu zwykłych oszustów, naciagaczy i - co tu dużo gadać - idiotów, każe mi do tego podchodzić z ogromnym dystansem.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

NLP - Co o tym sądzicie?

przez rober6666 23 lip 2011, 07:57
Traktowanie tak przez niektórych "trenerów" ( jakże ja nienawidzę tego nowoczesnego określenia psychologa ), jak i "klientów" NLP aż tak poważnie i jako panaceum na wszelakie choroby jest czystym nieporozumieniem.
Z moich doświadczeń wynika, że to niebywale ciekawe zjawisko doskonale się sprawdza w celach niejako rozrywkowych ( vide-odłam NLS) lub zawodowych (naprawdę można znacznie poprawic swoją skutecznośc przy pracy z ludźmi ).
Jako pewnego rodzaju psychoterapia oczywiście też, lecz raczej w niewielkim stopniu.
Bo fakt zostania czasowo zmanipulowanym nie oznacza automatycznie powrotu do zdrowia.
NLP opiera się na łamaniu naszego obecnego, często niezgodnymi z naszymi oczekiwaniami stanu i zastąpieniu go stanami pożądanymi.
Lecz nasza psychika to nie do końca program Windows, w ktorym można sobie dowolnie i bezkarnie zmieniać ustawienia , usuwać niepożądane składniki i zastępować je nowszymi....Za pięknie by było.
Reasumując-NLP jest ciekawą ,wielce skuteczną terapią uzupełniającą, lub doskonałym narzędziem pozwalającym poprawić jakośc życia.
Nie jest natomiast bezkonkurencyjnym i jedynym skutecznym "lekiem" na choroby, zwłaszcza umysłowe, których istoty do dziś tak naprawdę nie poznano....
NON SERVIAM

obserwowany

NLP - Co o tym sądzicie?

przez Vian 23 lip 2011, 08:30
A każdy trener nlp to w ogóle psycholog? Z tego co wiem to nie, więc to nie jest nowoczesne określenie psychologa, a trenera nlp właśnie. Chyba, że coś się w ostatnich latach zmieniło i poza ukończonymi kursami za dziesiątki tysięcy zaczęto wymagać od trenerów dyplomów..?

Mam biegunowo różne odczucia co do nls, zainteresowałam się kiedyś tematem z czystej ciekawości i pomysły na uwodzenie kobiet... cóż. Spora część to zwyczajne debilizmy (jeden z moich ulubionych - chwyć ją za rękę i powiedz >>jesteś zbyt piękna żeby cię puścić wolno<<), inne z kolei owszem, mogą zaskoczyć ale ciężko mi sobie wyobrazić, że dłużej niż na jedną noc. Mężczyźni, którzy de facto są zakompleksionymi ciapami odgrywają wszystkowiedzących macho... :roll:

Zgodzę się natomiast co do skuteczności w kwestiach zawodowych, marketingowych, negocjacjach etc. gdzie manipulacja jest na porządku dziennym, wręcz oczekiwana i wygrywa ten, kto manipuluje lepiej. Ale przy tym moim zdaniem powinniśmy zostać.
"Niewiele można sobie wyobrazić zagrożeń, którym porządny młotek nie mógłby zaradzić."
Lisbeth Salander

NLP - Co o tym sądzicie?

przez rober6666 23 lip 2011, 09:56
Vian napisał(a):chwyć ją za rękę i powiedz >>jesteś zbyt piękna żeby cię puścić wolno<

Hehehe
Faktycznie debilny tekst
ale taki już na przykład nie:

"Czy myślałaś kiedyś o tym, jak by to było, gdybyś miała szczęscie spotkać mężczyznę , który potrafiłby spełnić twoje wszystkie najbardziej nawet skrywane przed innymi marzenia? Wyobraź sobie jakbys się wspaniale i dobrze czuła w tym momencie . Co taki mężczyzna mógłby Ci dać i jak głęboko mogłabyś dzięki niemu wejśc w swoje przebogate i uczuciowe wnętrze...."
Mówiąc takie rzeczy tworzone praktycznie na bieżąco dzięki pewnym kluczom, mówię je powoli, niskim głosem, spokojnie, a w momentach mówienia o mitycznym facecie delikatnie i dyskretnie wskazuje siebie.
Gdy mówię o tym, abyś wyobraziła sobie ten wspaniały stan to automatycznie go w tobie wywołujesz i niejako" kotwiczę go
" ze swoją osobą. 1-0 dla mnie. A to dopiero początek.Otwarcie rozmowy...
Nie wspomnę o "przemyconych " dyskretnie słowach "wejść" "wnętrze" "mógłby Ci dać"
Czyta manipulacja, o ktorej jeśi nie masz pojęcia to jesteś lekko bezbronna
Mowa ciała to 75 % przekazu.Kolejne 15-20 % to ton glosu i sposób mówienia. Reszta to słowa.
Tak, to manipulacja,ale jakże skuteczna .Masz rację ,na jedną noc. Ale zawsze coś,hehehe
ja to traktuje zabawowo.
Ciekawa rzecz.
Pozdrawiam
NON SERVIAM

obserwowany

Sortuj wg