"Przebudzenie" de Mello - książka leczy

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Re: "Przebudzenie" de Mello - książka leczy

przez refren 25 lip 2010, 23:06
A ja jestem, ale pomimo troski Kongregacji Nauki Wiary nie poniosłam żadnych szkód na tym tle :)
refren

przez brokenwing 26 lip 2010, 15:22
Mam pytanie kochani ,może ktoś ma książkę w formie "E" ? Chętnie bym przeczytał .
brokenwing

przez Lili-ana 26 lip 2010, 20:43
Spokojnie znajdziesz ją w necie, wpisz w googlach. Na chomikuj.pl jest do ściągnięcia na pewno i w necie do poczytania za free.
Lili-ana

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez To takie czary... 27 lip 2010, 01:21
Odn szczęścia to oglądałem jakiś ogólnodostępny program o tematyce buddyzmu i tam koleś który sporo czytał i rozmyślał powiedział zdanie które mi utkwiło w pamięci "Szukanie szczęścia przez człowieka jest nieporozumieniem ,bo szukanie szczęścia to poszukiwanie bezpiecznego miejsca w czasie i przestrzeni -a takie miejsce po prostu nieistnieje... "

Zastanawiałem się teoretycznie czy byłbym bardziej szczęśliwy gdybym był dotknięty autyzmem (wydaje mi się że ci ludzie są zazwyczaj pogodni i szczęśliwi) ? A tak człowiek za dużo wie o świecie i ludziach -dopada go depresja...

Jak pisałem to czytałem jedynie 2 książki deMello i wydaje mi sie że on trochę lansuje"filozofię pustki" -wyjaśniam:
Wyrzeczenia ,pozbawianie się czegoś = z takich lub innych pobudek to chyba jednak i tak świadoma rezygnacja z czegoś.

Możnaby dojść do wniosków:
-niewolno się przywiązywać do ludzi bo sam się zranisz,
-nie wolno zwracać uwagi na to co o tobie myślą inni ludzie,
-nie należy martwić się o pieniądze ani karierę żeby być szczęśliwym,

z "U źródeł" :
-pozbądźmy się ambicji i marzeń związanych z przyszłością bo to nas tylko denerwuje...
-pozbądźmy się przywiązania do przedmiotów i dążenia do czegoś...

Czyli mamy się wyzbyć wszystkiego co ludzkie (czego możemy doświadczyć w tym życiu ziemskim)?

To się nie mieści na razie w moim niewielkim mózgu, o wstydliwie niskim poziomie IQ :roll:
To takie czary...

przez refren 28 lip 2010, 21:15
de Mello (Przebudzenie) :

< Nie staraj się tłumić pragnień, ponieważ stracisz energię życiową. Będziesz pozbawiony energii, a to jest straszne. Pragnienie w zdrowym sensie, to nic innego niż energia, a im więcej mamy energii, tym lepiej. Nie chciej więc tłumić twych pragnień, ale zrozum je >

< Jeżeli idziesz przez życie mając określone preferencje, ale się od nich nie uzależniasz, wówczas jesteś osobą przebudzoną >

[przebudzenie] - < Jest to stan, w którym porzuca się pragnienia i żądze. Pamiętajcie jednak, co mam na myśli mówiąc "pragnienia"i "żądze". Idzie o takie ich rozumienie, według którego "nie mogę się uważać za szczęśliwego, nim nie osiągnę tego, czego pragnę". Mam na uwadze te przypadki, w których szczęście pozostaje uzależnione od zaspokojenia jakiegoś pragnienia. >
refren

przez frytka 29 lip 2010, 10:23
czyli rozsądek i umiarkowanie, złoty środek... ciężko to odnieść do rzeczywistości nerwusków i depresyjnych osób...
Anioły są wśród Nas

przez refren 29 lip 2010, 22:20
A to też ciekawe, między innymi o strachu przed publicznymi wystąpieniami:
http://toltec.pl/artykuly/m_zarek_poddanie.html
refren

przez To takie czary... 01 sie 2010, 22:22
refren napisał(a):A to też ciekawe, między innymi o strachu przed publicznymi wystąpieniami:
http://toltec.pl/artykuly/m_zarek_poddanie.html
Dobre ! Cała stronka dobra.
Możecie mi polecić jakieś książki z takiej tematyki jak deMello , rozwój człowieka , jak postrzegać świat, jaką ścieżkę wybrać ?
To takie czary...

przez refren 08 sie 2010, 23:13
refren

przez Korba 17 sie 2010, 14:05
Przemknęła mi przez ręce ta lektura, gdy byłam w liceum.
Teraz, gdy terapeutka poleciła mi ją do czytania, zdałam sobie sprawę ztego, że niewiele z niej pamiętam.
Zajrzałam więc na powyższy link...

Ech... Nie trafiają już do mnie takie opowiastki podbudowane hasłami: "Spełnieniem miłości jest poświecenie, jej miarą brak egoizmu".
Bardzo piękne hasła, ale jak się to kurde ma do moich problemów?
Pieprz-i-vanilia
F60.31 F38 F33 F31
ExModerator

przez Shadowmere 17 sie 2010, 14:13
Dokladnie.Mam i mialam identyczne odczucia jak Kasia.Oczywiscie to bardzo ladna książka,przyjemnie się ją czyta,bo jest pięknie napisana-mnie jednak niestety nie "budzila". ;)
Shadowmere

przez refren 17 sie 2010, 17:26
Korba,
A rozdziału "O właściwym rodzaju egoizmu" nie przeoczyłaś? Może i jest takie zdanie w tej książce, ale jakoś nie kojarzę, żeby de Mello był fanem poświęcania się. Polecam też rozdział "Maskarada dobroczynności":
[Istnieją trzy rodzaje spełniania dobrych uczynków]
"W końcu mamy trzeci typ, najgorszy, kiedy robisz coś dobrego tylko po to, by uniknąć złego samopoczucia. Jednak spełnianie dobra nie daje ci przyjemności, wręcz przeciwnie, wywołuje w tobie negatywne uczucia. Nie cierpisz tego. Poświęcasz się w imię miłości, ale ci się to nie podoba. No widzisz, jak mało o sobie wiesz (...)"

[Dodane po edycji:]

PS. Drodzy Admini, czy z okazji 200-ego posta nie przysługuje jakiś bonus?
refren

przez ty_tez_mozesz 07 wrz 2010, 22:55
Korba napisał(a):
Ech... Nie trafiają już do mnie takie opowiastki podbudowane hasłami: "Spełnieniem miłości jest poświecenie, jej miarą brak egoizmu".
Bardzo piękne hasła, ale jak się to kurde ma do moich problemów?

a kto powiedział, że to się ma jakoś 'mieć' do Twoich problemów?
Mój pogląd jest taki, że osobiste problemy dają informację o nas. że coś jest nie tak i potrzebujemy uzdrowienia pewnych sfer naszego Życia, które o to krzyczą... Ta książka może dać wzrost ogólny, co z kolei może pomóc komuś lepiej rozumieć Siebie a dalej lepiej sobie radzić ze swoimi problemami, może nawet mądrzej Żyć.
ale nie daje dokładnych recept na rozwiązanie problemów dla każdego. by takiej znaleźć to już 'trzeba' zajrzeć samemu(lub z czyjąś pomocą) w głąb Siebie i rozwikłać co tam nie tak jest.

'trzeba', bo może wcale nie trzeba ;) ale jak dla mnie warto to zrobić
"ludzie cierpią często dlatego, że czują się sami. sami bo są samotni lub bo czują się samotni wśród ludzi"

przez Korba 07 wrz 2010, 23:11
ty_tez_mozesz, moja terapeutka poleciła mi tą książkę, więc zakładam, że miała ona coś wnieść w moją terapię... :roll:
Pieprz-i-vanilia
F60.31 F38 F33 F31
ExModerator

Sortuj wg