trening autogenny schultza w wersji mp3

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

trening autogenny schultza w wersji mp3

przez kratka 29 kwi 2006, 22:38
niektórym pomaga, polecam

http://mcgyver.wi-net.pl/schultz.mp3

próbowaliście? proponuję wymienic sie wrażeniami...

a chodzi o to:

Autorem tego treningu jest berliński lekarz prof. J.H.Schultz. Nazwa pochodzi od greckiego słowa "autos"- sam i "genos"- początek, pochodzenie, ród. Autogenny znaczy więc: ćwiczący własne EGO.

Różnica między stanem hipnotycznym a autogennym polega na tym, że w pierwszym przypadku człowiek znajduje się pod wpływem działania hipnotyzera, a w autogenii - pod wpływem samego siebie.

Trening Schultza ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy różnego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Metoda sprawdziła się w wielu dziedzinach , m.in. w poradniach wychowawczych i małżeńskich, w sporcie (przed startem) i sztuce aktorskiej (przy opanowywaniu tremy przed występami). Tak więc metoda treningu autogennego znajduje zastosowanie we wszystkich stanach chorobowych, które mają źródło psychogenne, a także przed wykonaniem ważnych działań, wymagających wysiłku fizycznego i psychicznego.

Dr Karel Vojacek - z oddziału psychiatrycznego FNsP I Praha podaje , że obiektywne badania kliniczne (EEG, EKG) dowodzą, że metoda ta wpływa na łagodzenie, a nierzadko usuwa objawy chorobowe. Dr Vojacek stosuje tę metodę przy następujących chorobach:

nerwicowy częstoskurcz serca i nerwowe połykanie powietrza,

choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,

dławica sercowa (połączona ze stanami lękowymi),

dusznica oskrzelowa,

nerwice narządowe (dyskinezje dróg żółciowych, spastyczne stany jelit, zaparcie),

męczliwość, migrena i moczenie nocne,

naczynioruchowe bóle głowy,

nadciśnienie tętnicze,

nadczynność tarczycy,

pokrzywka i świąd nerwicowy,

ruchy przymusowe (tiki) i wymioty psychogenne,

wegetatywne zaburzenia krążenia i przewodu pokarmowego.

Trening składa się z 6 elementów, które z siebie wynikają i następują po sobie: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w całym organizmie, uczucie chłodu na czole. Początkowo ćwiczenia nie powinny być długie (3-5 minut - tylko uczucie ciężaru), później do 10 minut (uczucie ciężaru i ciepła), finalnie 15-20 - wszystkie elementy. W swojej praktyce, uzupełniałem trening autogenny modyfikacjami i postanowieniami zmierzającymi do osiągnięcia pozytywnego obrazu siebie oraz do twórczego rozwiązywania problemów życiowych.

Vojacek i Kratochvil doradzają wykonywanie treningu kilka razy dziennie: przed podjęciem pracy, po południu i wieczorem - przed zaśnięciem, z przerwami między ćwiczeniami - co najmniej 60 minutowymi.

Ćwiczenia przeprowadzamy w pokoju przewietrzonym, cichym, z dobrą temperaturą powietrza (ok. 20 stopni C) tak, aby nie drażniło odczuwanie zimna, gorąca czy duszności. Trzeba rozluźnić kołnierzyk, pasek i inne krępujące ciało części garderoby. Należy położyć się na wygodnym tapczanie, leżaku przykrytym materacem lub na materacu na podłodze. Pod kark podłożyć wałek lub twardą poduszkę.

Ponieważ na początku nie wiemy, jak należy przeprowadzać ćwiczenia, pomaga nam w tym terapeuta.

Po wygodnym zajęciu miejsca, zalecamy 2-3 razy głęboko odetchnąć, a następnie staramy się

wygasić w sobie wszelkie aktualne tematy myślowe, z wyjątkiem jednej intencji - zupełnego odprężenia psychicznego. Dla stworzenia bariery dźwiękowo-tematycznej dobrze jest włączyć odpowiednią (spokojną) muzykę. Dzięki niej szybciej uzyskamy stan zupełnego rozluźnienia wszystkich mięśni szkieletowych, zwiotczenia mięśni brzucha, szyi, karku, mimicznych twarzy, nawet języka i podniebienia. Wystarczy 5 minut, aby odprężenie mięśniowe i naczyniowe dało pełne odprężenie psychiczne. Wszystko zależy od umiejętności koncentracji.

Dla dobrego opanowania treningu nieraz trzeba ćwiczyć 3-9 miesięcy. Ale warto spróbować, gdyż autogenia przeżywana jest jako stan błogości, a równocześnie jako stan bliski senności. Po upływie 5-10 minut relaksu , należy sugestywnie wyprowadzić się z tego stanu, wstać powoli, odetchnąć kilka razy głęboko, wykonać kilka ruchów gimnastycznych i zacząć coś robić.

Stan treningu autogennego jest podobny do stanu hipnozy, choć świadomość jest zachowana. W czasie treningu jest świadomość ograniczona jest do poczucia istnienia, egzystencji i jeśli sugestie są pozytywne, to istotnie pacjent w tym stanie odczuwa subiektywnie poczucie sprawności psychicznej i fizycznej, a więc zdrowia. Poczucie to pozostaje przez dłuższy czas, a jednocześnie różne zaburzone funkcje narządów organizmu wracają do normy.

przez mamukaroli 29 kwi 2006, 22:49
Dzięki szukałam Shultza już od kilku tygodni, teraz mam na czym ćwiczyć podzielę się wrażeniami

przez somebody 29 kwi 2006, 22:52
ale w tej wersji mp3 gościu strasznie przynudza. Mnie zamiast zrelaksowac takie cos doprowadza do smiechu :D:D:D:D nie wiem czy to jakas zwolniona wersja czy gościu jaja sobie robi :lol: . A tak naprawdę uważam że potrzebujący i tak skorzysta z tego.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez mamukaroli 29 kwi 2006, 22:58
To prawda głos jest śmieszny ale w jednym sklepie internetowym to kosztuje prawie 50 zeta , więc ja skupię się na tym co mówi a nie jak:)

przez somebody 29 kwi 2006, 23:03
w życiu nie dałbym za to 50 zeta nie wiem jakbym byl zdesperowany. No ale fakt treśc sie liczy a nie forma wiec możę odsłucham sobie tego na dobranoc;)

przez mamukaroli 29 kwi 2006, 23:08
Ja nie wiem jakim głosem jest to nagranie ze sklepu tylko mówię,że jedyne jakie znalazłam tyle kosztowalo i go nie kupiłam, choć pani psycholog mi to poleciła

przez somebody 29 kwi 2006, 23:13
http://mcgyver.wi-net.pl/schultz.mp3 posłużę się tu małym plagiatem;) Mam nadzieję, że kratka mi to wybaczy (ale to w imię wyższych idei ;p) dla wszystkich którzy nie slyszeli tego wcześniej a chcą rozpocząc ten trening

przez kratka 29 kwi 2006, 23:29
sama nie wiem, czy trening ten ma jakieś długofalowe oddziaływanie na moje zdrowie i samopoczucie, faktem jest jednak, że w samym momencie słuchania doskonale rozluźnia i relaksuje. a jeżeli coś ponad to, to ja nie mam nic przeciwko :)
ja mam nagranie z "tym panem". mozna się przyzwyczaić :D

przez Virginia 30 kwi 2006, 01:40
Straszny ten glos, facet w ogole sie nie nadaje do takiego nagrania.... :?
Cudowna kobieta to taka, ktora nie wymaga cudow

przez kochajacy 30 kwi 2006, 09:29
Virginia napisał(a):Straszny ten glos, facet w ogole sie nie nadaje do takiego nagrania.... :?

zdecydowanie :!: ten facet nie zrobi kariery spikera :D
"Człowiek doskonały posługuje się swym umysłem jak zwierciadłem. Zwierciadło niczego nie chwyta, niczego nie odrzuca; przyjmuje, lecz nie zatrzymuje." / Czuang Tsy /

przez Decybel 30 kwi 2006, 15:10
Bo to nie jest orginalny glos jaki jest sprzedawany na orginalnych plytach i orginal nie kosztuje 50 zl tlko plyta cd z przesylka kosztuje 35zl a w tej wersji to zeczywiscie tragedia to ktos sobie sam nagral tlko troche mu nie wyszlo bo malo wyrazne itp. no ale jak ktos napisal liczy sie tresc :lol:

przez Virginia 30 kwi 2006, 15:14
Tylko, ze ja po takiej sesji wyszlabym po prostu wkurzona. Glos tego goscia mnie irytuje.
Najlepiej wykorzystac tresc i nagrac sobie te formulki samemu.
W wiekszych odstepach czasu.
Bo ja nie umiem sie tak blyskawicznie relaksowac, zwlaszcza gdy np milam starcie z szefem, albo stalam 2 godziny w korku. albo nie daj boze przypalil mi sie obiadek :mrgreen: :mrgreen:
Cudowna kobieta to taka, ktora nie wymaga cudow

przez kochajacy 30 kwi 2006, 15:53
ten glos zafundowal mi niezly kawal smiechu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Człowiek doskonały posługuje się swym umysłem jak zwierciadłem. Zwierciadło niczego nie chwyta, niczego nie odrzuca; przyjmuje, lecz nie zatrzymuje." / Czuang Tsy /

przez somebody 30 kwi 2006, 18:54
odpaliłem sobie dzisiaj ten trening. Choc z początku gosciu rozbawił mnie niesamowicie to w miarę dalszego wsłuchiwania się przestało mi to aż tak przeszkadzac:D Można powiedziec, że sie nawet wyciszyłem;p

Sortuj wg